UNS vesti
15. 05. 2025.
Od sumnjivih podataka o članstvu do osporavanja zastupnika – odbačena tužba DNV-a protiv Željka Savića
Nedovoljno transparentni podaci o broju članova i nejasnoće u organizacionoj strukturi Društva novinara Vojvodine (DNV) u više navrata pokrenuli su polemiku u javnosti o legitimitetu ovog udruženja kao predlagača kandidata za članove Saveta REM-a. Najnovije odbacivanje tužbe DNV-a protiv bivšeg potpredsednika Upravnog odbora ovog udruženja Željka Savića dodatno je osvetlilo organizacione probleme ovog udruženja.
Predsednik Društva novinara Vojvodine (DNV) Petar Kočić tužio je predsednika Upravnog odbora ovog udruženja i tražio da sud utvrdi da Savić neovlašćeno koristi pečat DNV-a, te da ovakvo postupanje označi kao zloupotrebu identiteta ovog udruženja. Od suda je Kočić zahtevao i da donese privremenu meru kojom će naložiti Saviću da preda pečat i markice za overu članarina.
Sudeći po onome što je naveo Kočić, on i Savić su se više puta smenjivali u Registru APR-a kao zakonski zastupnici. Nakon promena u APR-u od 27. februara pa do konačnog rešenja od 10. marta, u APR-u je Petar Kočić registrovan kao jedini zastupnik udruženja.
Kočić je u tužbi naveo i da je Savić promenio brave na prostorijama koje udruženje koristi najmanje 10 godina i koje su u vlasništvu Grada Novog Sada, kao i da on i dalje jedini raspolaže ključevima ovih prostorija.
Osnovni sud u Novom Sadu je ovu tužbu odbacio i naveo da nije nadležan da rešava unutrašnje sporove u udruženju poput validnosti pečata ili određivanja ovlašćenog zastupnika.
U Rešenju kojim se odbacuje tužba piše da se članovi DNV-a i ostalih novinarskih i medijskih udruženja sudu mogu obratiti samo u vezi sa pravima i obavezama koja proizilaze iz zakona, a ne u vezi sa unutrašnjim aktima udruženja (kao što su Statut, pravilnici, odluke organa udruženja i sl).
Na to je ukazao i advokat odbrane Nenad Krajnović, koji je, pozivajući se na Zakon o parničnom postupku, naveo da ovakva vrsta tužbe, kojom se utvrđuje da je neki pečat nevažeći, nije dozvoljena.
Krajnović je dodao da je Skupština DNV već donela odluku kojom se Željku Saviću oduzimaju sva ovlašćenja i pravo upotrebe pečata. Ta odluka je već evidentirana u Agenciji za privredne registre (APR).
„Ostaje nejasno, šta sad hoće tužilac da utvrdi ili zabeleži u registru (misli se na rešenje suda o eventualno donetoj privremenoj meri), ako već ima zabeležbu ovakve vrste prema trećim licima. Usled navedenog, tužilac nema ni pravni interes za podnošenje ove tužbe“, naveo je Krajnović.
On je naveo da Savić da nije u posedu pečata, kao i da nema interes da ih koristi, budući da ne raspolaže evidencijom članova ni pravom izdavanja markica.
Ništavna odluka da se Savić razreši dužnosti u DNV-u
Željko Savić, koji je bio potpredsednik UO i ovlašćeni zastupnik uz Kočića, razrešen je od strane Upravnog odbora 7. oktobra 2020. zbog navodnog "neodgovornog zapostavljanja dužnosti".
Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je u decembru prošle godine presudu Osnovnog suda da je odluka Upravnog odbora Društva novinara Vojvodine (DNV) iz oktobra 2020. godine, da razreši dužnosti člana ovog tela Željka Savića, ništavna i ne proizvodi dejstvo.
Prema presudi, Statut DNV-a predviđa da članove Upravnog odbora može razrešiti samo Skupština, a ne Upravni odbor.
Ako dvadeset članova čini 10 odsto, kako DNV ima više od 300 članova?
Početkom marta održana je Izborna skupština DNV-a, koju, kako je rekao advokat Nenad Krajnović, on i Savić ne priznaju zbog načina na koji je organizovana. Krajnović za UNS kaže da je Savić zbog toga podneo tužbu kojom je tražio da se poništi Skupština.
U zapisniku sa sednice navedeno je da je određeni broj članova pozvan telefonskim putem, a da je njih 20 činilo kvorum, odnosno najmanje 10 odsto ukupnog broja članova. Taj podatak, ukazuje Krajnović, dovodi u pitanje informaciju da DNV ima više od 300 članova.
„Ujedno, ovaj podatak predstavlja pisanu potvrdu o tome da pozivi nisu upućeni članovima u skladu sa Statutom i da se u samom zapisniku potvrđuje da su se kršila prava članova udruženja“, naveo je Krajnović.
Krajem marta usledila je druga Skupština koju je organizovao Željko Savić.
Nakon obe skupštine zabeležene su važne promene u Agenciji za privredne registre. Ostale promene u APR-u, naveo je Krajnović, nisu rezultat odluka sa skupština. Najpre je u APR upisan Željko Savić, a kasnije i Petar Kočić. Nezadovoljan činjenicom da su obojica upisana APR, Kočić je uložio žalbu, nakon koje je Savić izbrisan iz APR-a.
Polemike oko broja članova
Inače, Željko Savić je na konferenciji za novinare, održanoj u maju ove godine rekao da je nekoliko stotina članova pokrenulo inicijativu za gašenje ovog udruženja.
Savić je rekao da u poslednjih pet godina nije uspeo da dobije evidenciju članstva. Razlog mogućih manipulacija sa brojem članova, moglo bi biti, kako je tada naveo, stvaranje predstave da je DNV reprezentativno udruženje. Ovaj privid reprezentativnosti je, kako je naveo Savić, važan da bi DNV ispunio uslov za kandidovanje članova komisija za finansiranje medijskih projekata, kao i za članove Saveta REM-a.
Zakonom o elektronskim medijima novinarsko udruženje mora imati najmanje 300 članova kako bi steklo status ovlašćenog predlagača za članove Saveta.
Kočić je u februaru ove godine za UNS rekao da DNV trenutno broji 306 članova koji redovno plaćaju članarinu, uz dodatnih 40 članova koji su, kao dobitnici nagrada ovog udruženja, oslobođeni obaveze plaćanja.
Inače, Kočić je tvrdio i da je DNV 2020. godine, kada je raspisan prethodni konkurs, imao više 500 članova, što je tada bio zakonski uslov za predlaganje kandidata za Savet REM-a. Uprkos osporavanjima i tvrdnji Savića da je ta "netačna informacija" izazvala probleme u udruženju, Kočić je istakao je da je DNV tada imao toliko članova.
Ipak, dokumentacija u koju je UNS imao uvid, pružila je drugačiju sliku i pokazala da je, prema spisku plaćenih članarina iz prve polovine 2020. godine, DNV je imao samo 60 članova koji su redovno plaćali članarinu.
I generalni sekretar UNS-a Nino Brajović je ranije za UNS rekao da je problem izbora članova Saveta REM-a to što ne postoji mehanizam kojim bi se utvrdilo da li pojedini predlagači ispunjavaju uslove.
„UNS sumnja da neka novinarska udruženja ispunjavaju uslov da imaju 300 plaćenih članarina, kako je propisano Zakonom o elektronskim medijima. Ipak, nemamo mogućnosti da to proverimo ili učinimo javno dostupnim“, rekao je on.
Ovakve sumnje, dodaje Brajović, mogao bi da potvrdi ili otkloni Poverenik za pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Podsetimo, DNV je u konkursu koji je u aprilu poništen, za članove Saveta REM-a predložio upravo Petra Kočića. Drugi kandidat koga je, između ostalog, predložio i DNV bio je Dejan Vuk Stanković - sadašnji ministar prosvete.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.