UNS vesti
24. 09. 2015.
Kolegi Slobodanu Samardžiji i dalje zabranjen ulazak u Ukrajinu
Na sajtu predsednika Ukrajine Petra Porošenka sredinom septembra objavljena je vest o zabrani ulaska na teritoriju Ukrajine za 388 državljana Rusije, 22 državljana drugih zemalja, kao i 105 organizacija. Na listi je i 31 novinar i 7 blogera, među kojima i bivši novinar “Politike” Slobodan Samardžija.
Kako je navedeno na sajtu, navedene osobe i organizacije predstavljaju “pravu ili potencijalnu pretnju nacionalnim interesima, bezbednosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine”.
Na originalnoj Porošenkovoj listi, objavljenoj 16. septembra, bili su novinari i blogeri iz Srbije, Bugarske, Estonije, Nemačke, Mađarske, Izraela, Kazahstana, Letonije, Makedonije, Moldavije, Poljske, Rusije, Slovačke, Španije, Švajcarske i Velike Britanije.
Ekipa britanskog Bi-Bi-Si-ja – dopisnik iz Moskve Stiv Rosenberg, producentkinja Ema Vels i kamerman Anton Čičerov su, posle reakcije iz Londona, dan nakon objavljivanja liste, sa nje uklonjeni.
Među novinarima koji ne smeju na teritoriju Ukrajine je i bivši novinar “Politike” Slobodan Samardžija.
“Delimično, sa pravne tačke gledišta, razumem zabranu ulaska u zemlju. Bio sam u novembru u Rusiji i u Donjeck ušao takoreći ilegalno. Pri ulasku u zemlju nisam dobio dozvolu ukrajinskih vlasti, ali retko koji novinar bi odoleo da ne pređe ako je već stigao do tamo. Sa druge strane ostaje nejasno zašto je to urađeno sada i na ovakav način. Nas sa liste niko nije zvanično obavestio da nam je zabranjen ulazak u zemlju. Mislim da je ovo na neki način ugrožavanje slobode izveštavanja. Ne osuđujem odluku, ali osuđujem vreme i način na koji je to urađeno ”, kaže Samardžija UNS-u i dodaje da smatra da je predsednik Ukrajine Petar Porošenko to uradio kako bi privukao pažnju svetske javnosti na sebe.
Međunarodna i evropska federacija novinara (IFJ i EFJ) osudile su odluku Petra Porošenka da novinarima i medijskim radnicima zabrani ulazak u Ukrajinu i zatražile hitno uklanjanje imena novinara sa ove liste.
“Ovo je besmislena odluka koja Ukrajinu svrstava u zemlje neprijatelje slobode medija. U njihovim očima, rad novinara koji izveštavaju o političkoj krizi u Ukrajini je zločin. Uredba koju je Porošenko potpisao je neoprostiva, predstavlja mrlju u reputaciji zemlje i treba je ukinuti”, rekao je predsednik Međunarodne federacije novinara Džim Bumela.
Predsednik Evropske federacije novinara Mogens Bličer Bjeregard u saopštenju navodi da EFJ ne prihvata ovakvu vrstu cenzure.
“Cenzura nikada nije odgovor, čak ni kada se protivi propagandi ili je kazna novinarima koji su rusko-ukrajinsku granicu prešli ilegalno. Ova zabrana je neprimerena”, rekao je Bjeregard.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.