UNS vesti
31. 03. 2017.
UNESKO objavio priručnik za novinare „Terorizam i mediji“
U priručniku namenjenom novinarima „Terorizam i mediji“ koji je ove godine objavio UNESKO date su smernice novinarima kako da reaguju u kriznim situacijama kada izveštavaju o terorizmu i nasilnom ekstremizmu.
„Osnovni cilj priručnika je da pomogne medijima u pronalaženju ravnoteže između slobode i odgovornosti za informisanje, između prava da se zna i dužnosti da se zaštiti, uz poštovanje osnovnih normi i vrednosti novinarstva“, piše u priručniku.
U smernicama za medijsko izveštavanje predstavljene su zamke u koje novinari mogu upasti pri izveštavanju o terorizmu i upućuje im se poziv da ne insistiraju na senzacionalizmu po svaku cenu.
„Teroristički napadi su često pažljiva koreografija koja privlači pažnju elektronskih medija i međunarodne štampe. Terorizam je usmeren da narod gleda, a ne na stvarne žrtve", napisao je 1995. godine stručnjak za terorizam Brajan Dženkins, a objavljeno je u priručniku.
U njemu se još može pročitati koji su osnovni problemi u medijskom pokrivanju terorizma, etika i načela, mediji na prvim linijama, pokrivanje napada, interakcija sa terorističkim grupama, bezbednost novinara…
Priručnik „Terorizam i mediji“ na engleskom jeziku možete besplatno preuzeti ovde.
Komentari (2)
ostavi komentar01.04.
2017.
Medijski terorizam?
Ako se pod (elektronskim) medijem podrazumevaju radio-program i televizijski program i elektronska izdanja dnevnih i periodičnih novina, kao i samostalna elektronska izdanja (uređivački oblikovane internet stranice ili internet portali), i ako se u obzir uzme novouvedeni termin "kibernetski terorizam" ("kiber-terorizam"), - pitam se i pitam vas zasto bi onda u praksi bio suvisan termin "medijski terorizam"?
Odgovori01.04.
2017.
Kibernetski terorizam
U ovom prirucniku (http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002470/247074e.pdf) pominje se, pored "terorizma" i termin "kibernetski terorizam" (krace: "kiber-terorizam"), koji se u francuskom recniku "larus" definisan kao "svi ozbiljni, veliki napadi (virusi, piraterija, itd) pokrenuti na kompjuterima, mrežama i informacionim sistemima preduzeća, ustanove ili države, sa ciljem izazivanja opšteg poremecaja koiji moze da izazove panikeu".
Odgovori