UNS vesti
01. 08. 2017.
Goldberg: Ubistva novinara su krajnji oblik cenzure
Predavač medijskog prava na „Queen Mary“ Univerzitetu u Londonu Dejvid Goldberg govorio je na Letnjoj školi o medijskim standardima Saveta Evrope koja je organizovana prošle nedelje na Zlatiboru.
Petodnevnu letnju školu pohađali su studenti novinarstva i prava iz Srbije i regiona.
Goldberg je govorio o bezbednosti, uznemiravanju i nekažnjivosti napada na novinare. Ubistvo novinara, smatra Goldberg, krajnji je oblik cenzure.
„Kada ubijete nekoga, ućutkali ste ga zauvek. Novinari će razljutiti ljude koji imaju vlast i tako postaju meta“, rekao je Goldberg i dodao da mnoga ubistva novinara nisu izazvala reakcije i nisu bila kažnjavana.
„Vlade se ne bave ozbiljno ovim zločinima. Velika je zabrinutost za bezbednost novinara. Pretnje su veoma ozbiljne, ne samo novinarima nego i njihovim porodicama, tako da je velika verovatnoća da će novinar prestati da se bavi pričom ukoliko dobija ove pretnje“, rekao je Goldberg.
On je predstavio i onlajn platformu Saveta Evrope za zaštitu novinara.
Na platformi www.coe.int mogu se prijaviti povrede medijskih sloboda, kako bi se na države članice Saveta Evrope izvršio pritisak da poštuju međunarodne standarde o slobodi medija.
Kako je Goldberg objasnio, ova platforma predstavlja prostor gde se postavljaju podaci o napadima i uznemiravanju novinara, a ona predstavlja i mehanizam informisanja javnosti.
Goldberg je govoreći o podacima iz baze rekao da je u državama članicama Saveta Evrope ove godine zabeleženo tri ubistva (dva u Rusiji i jedan u Turskoj), 80 upozorenja na kršenje medijskih sloboda i 15 slučajeva gde su države odgovorile na napade na novinare.
Goldberg je učesnike Letnje škole podsetio da je članom 2. Evropske konvencije o ljudskim pravima, pravo na život svakog lica, a u ovom slučaju novinara, zaštićeno zakonom.
Uz Goldberga učesnicima Škole koja je trajala od 23. do 28. jula govorili su i predavač na „Gent“ Univezitetu u Belgiji Dirk VoorhoofInger, direktorka„Legal Human Academy“ u Kopenhagenu Inger Høedt-Rasmussen, docent na Fakultetu političkih nauka Jelena Surčulija Milojević i upoznali ih sa pravnim tekovinama i postojećim standardima kada su u pitanju sloboda izražavanja, pristup informacijama od javnog značaja, privatnost, zaštita podataka, govor mržnje, istraživačko novinarstvo, bezbednost i autorsko pravo.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.