UNS vesti
07. 08. 2017.
Američki državni tužilac preti uzbunjivačima i novinarima
Američki državni tužilac Jeff Sessions osudio je u petak curenje informacija, zapretio kaznama novinarima i njihovim izvorima unutar vlade i naveo da američka administracija razmatra da donese odluku da novinari budu prisiljeni da otkriju svoje izvore.
Kritičari su ovaj potez, kako prenosi Rojters, ocenili kao napad na slobodu štampe.
Teško je ipak, navodi Rojters, procesuirati novinare u Americi zbog objavljivanja procurelih podataka.
Sessions je upozorio zaposlene u vladinim agencijama da prestanu da odaju informacije i to nazvao pitanjem nacionalne bezbednosti.
Predsednik SAD Donald Tramp u više navrata izrazio je nezadovoljstvo zbog stalnog curenja informacija o njemu i njegovoj administraciji, od januara, kada je stupio na dužnost.
„Jedna od stvari koje radimo je da donesemo odluke koje se odnose na medijske sudske pozive“, rekao je Sessions novinarima, najavljujući velike napore administracije da se bori sa, kako je rekao, „ogromnim brojem curenja informacija, koje smanjuje sposobnost vlade da zaštiti zemlju“.
„Mi poštujemo važnu ulogu koju ima štampa, ali to nije neograničeno“, naglasio je Sessions.
Tramp je više puta kritikovao vesti i označavao ih kao lažne, dok su zvaničnici administracije kritikovali korišćenje anonimnih izvora kao standardnu novinarsku praksu.
Kako Rojters navodi „medijski sudski poziv je prisiljavanje novinara da svedoče ili da dostave dokaze, sa kaznom ukoliko to ne učine“.
Činjenica da administacija razmatra ovakvu politiku, piše Rojters, ostavlja mogućnost osuđivanja novinara koji ne otkriju svoje izvore.
Ben Vizner iz Američke unije za građanske slobode naveo je da „svaki Amerikanac treba da bude zabrinut pretnjom Trampove administracije uzbunjivačima i novinarima“ i naglasio da prestanak curenja informacija predstavlja ugrožavanje slobode štampe i demokratije u celini.
Zamenik tužioca Rod Rosenstein izjavio je da je odeljenje tek počelo da preispituje odluku o medijskim sudskim pozivima, ali nije isključio mogućnost kažnjavanje novinara zatvorom.
Zaštita novinara
Istorijski posmatrano, kako Rojters zaključuje, mnogo je verovatnije da će vladini službenici koji odaju osetljive informacije biti krivično gonjeni, nego novinari koji primaju te informacije.
Američki propisi štite novinare i sprečavaju da budu kažnjeni prilikom prikupljanja informacija.
Državni tužioci moraju da dobiju posebnu dozvolu od američkog državnog tužioca pre nego što izdaju nalog za prisiljavanje novinara da otkrije informacije vlastima.
Novinarka Njujork Tajmsa (The New York Thimes) Judith Milller 2005. godine, uhapšena je zbog odbijanja da otkrije izvor informacija u priči o Iraku, ali se nagodila sa tužiocima pre pravosnažne presude.
Jeff Sessions izjavio je da je američko Ministarstvo pravosuđa utrostručilo broj istraga o neovlašćenom curenju tajnih podataka, kao i da je u okviru tih istraga četvoro osoba već optuženo. On je naglasio da navika curenja informacija mora prestati.
„Mi zauzimamo stav“, rekao je Sessions.
Identiteti četvorice optuženih nisu odmah otkriveni, ali su optuženi za otkrivanje tajnih podataka i prikrivanje kontakata sa stranim obaveštajnim službenicima.
Rosenstain je izjavio da je broj ovih istraga, za vreme administracije Trampa utrostručen, ali nije dao tačan broj istraga Ministarstva pravosuđa.
U poslednjem slučaju curenja informacija u četvrtak Vašington post objavio je transkripte o spornim telefonskim pozivima koje je Tramp imao u ranijim danima njegove administracije, sa meksičkim predsednikom i australijskom premijerkom.
Komentarišući taj slučaj, Sessions je izjavio da „nijedna vlada ne može biti efikasna ukoliko njeni lideri ne mogu da razgovaraju o osetljim stvarima ili da govore u poverenju sa stranim liderima“.
Rojters je zaključio da je jedini alat američkog državnog tužioca za krivično gonjenje curenja informacija, Zakon o špijunaži iz Prvog svetskog rata koji je bio osmišljen da zaustavi otkrivanje tajnih podataka američkim neprijateljima.
Komentari (1)
ostavi komentar07.08.
2017.
Функција
Није реч ни о каквом "државном тужиоцу", већ о министру правде. Име функције је US Attorney General, али он је "counterpart" Неле Кубуровић, а не Загорке Доловац.
Odgovori