UNS vesti
27. 10. 2017.
Nagrade Saveza novinara Srbije i Crne Gore Slobodanu Reljiću, Veselinu Đokiću i Milovanu Uroševiću
Žiri u sastavu Ivica Milosavljević, Novica Đurić i Branislav Gulan odlučio je da ovogodišnje nagrade za životno delo Saveza novinara Srbije i Crne Gore pripadnu Slobodanu Reljiću, Veselinu Đokiću i Milovanu Uroševiću. „Slobodan će ostati zapamćen kao čovek posle čije je nagle, nikada obrazložene smene, kompanija Ringijer iz temelja promenila uređivačku politiku legendarnog NIN-a, koji danas više ne liči na sebe iz vremena kada je bio najrelevantniji srpski nedeljnik.
Na položaj poslednjeg glavnog urednika NIN-a kog su slobodno uređivali isključivo njegovi novinari i urednici, biran je 2002. godine, većinom glasova na tajnim izborima u kojim je učestvovala cela redakcija, a narednih sedam godina koje je proveo na čelu NIN-a obeležene su rastom tiraža i uticaja ovog najstarijeg srpskog magazina, koji je u vreme Reljićevog urednikovanja postao mesto okupljanja najznačajnijih novinara i javnih ličnosti u zemlji“, napisali su Nikola Vrzić, Ljiljana Smajlović i Batić Bačević predlažući za nagradu novinara Slobodana Reljića.
Savo Gregović i Budo Simonović u predlogu za nagradu naveli su da je urednik reportaža frankfurskih „Vesti“ Veselin Đokić u četiri decenije dugoj novinarskoj karijeri ostavio dubok trag u jugoslovenskom, odnosno srpsko-crnogorskom, novinarstvu.
„Veselin Đokić je novinar od ugleda i poverenja kolega, čovek koji već četiri decenije budno čuva dostojanstvo i brani čast profesije“, navodi se u predlogu i podseća da je Đokić u svojoj karijeri radio u „Bejlopoljskim novinama“, bio urednik „Radnika“ i dopisnik „Večernjih novosti“, saradnik „Sporta“ i jedan od osnivača Radio Bijelo Polje. Bio je dopisnik Radio Beograda sa severa Crne Gore, novinar i urednik reportaže u frankfurtskim „Vestima“.
Predlažući nekadašnjeg snimatelja u Televiziji Beograd Milovana Uroševića za Nagradu za životno delo, novinarka Veroslava Tadić napisala je da je on snimcima i zapažanjima godinama punio hronike o životu i radu vojske i vojnika.
„Obišao je mnogobrojne kasarne, poligone i karaule registrujući ih za gledaoce i filmsku dokumentaciju. Zadužio je i razdužio oko 50 kilometara filmske trake... Sve je to prošlo kroz oko i kameru Miće Uroševića. Dolazi vreme novih tehnologija, koriste se trake koje se ispisuju i brišu za nove snimke. Mićine se ne brišu, one su svedočanstva o vremenu, prostorima i ljudima u ratu“, piše u predlogu za nagradu novinarka Veroslava Tadić.
Nagrade za životno delo biće uručene 29. oktobra 2017. godine, u 13 sati, u Pres centru Udruženja novinara Srbije, Knez Mihailova 6/III.
Komentari (1)
ostavi komentar28.10.
2017.
Pitanje
U obrazloženju za nagradu za životno delo novinara SNSCG ne piše ko se sve kandidovao, odnosno - koliko se kandidata za tu nagradu prijavilo, ili je to još jedna farsa.
OdgovoriOčito da je ovaj konkurs jedna velika nameštaljka. Konkurišu samo oni koji unapred znaju da će nagrada biti njihova. Čemu, onda konkurs? Nagrađujte se međusobno do mile volje, a ne zavaravajte novinare koji godinama rade bez "političke" zaleđine.