Vesti
30. 05. 2012.
I novinari ponekad greše
„Lekarska struka u Srbiji u periodu od 2007. do 2011. godine u štampanim medijima neobjektivno je predstavljena“, istakla je Tatjana Radosavljević, direktorka Lekarske komore Srbije, na jučerašnjoj konferenciji za novinare održanoj u Beogradu, i to svoje tvrđenje potkrepila znatno većim brojem objavljenih tekstova koji su negativno tretirali srpsko zdravstvo i lekarsku profesiju, u odnosu na broj tekstova koji su o ovoj delatnosti pozitivno pisali.
„Tokom 2009. i 2011. godine, na primer, u štampanim medijima najviše tekstova je objavljeno s negativnim tonom po lekarsku profesiju i zdravstveni sistem Srbije, a pisalo se o 'aferi citostatik', o propustima lekara u toku rada, tačnije o lekarskoj greški, korupciji u zdravstvu, o aferi u Hitnoj pomoći, istrazi o vakcinama, oduzimanju licence lekarima“, kaže Radosavljević.
„Veliki broj tekstova bavio se i posledicama gubitka poverenja pacijenata u lekare koji su postali meta ogorčene rodbine“, ističe Radosavljević i dodaje da je zato neophodno da lekari i novinari komuniciraju na pravi način da bi u javnost doprle objektivne informacije, a ne poluistine.
„Većina novinara nije edukovana za analitičko pisanje o problemima u zdravstvu, o sistemskoj korupciji u zdravstvenom sistemu Srbije“, kaže Pavle Momčilov, predsednik Odbora za zdravlje i porodicu Skupštine Srbije, i dodaje da novinari optužuju za korupciju ili grešku samo pojedince, što nije dobro.
„Novinari ne znaju ni šta je predmet medicinske etike, a kontrolisani su i od političara, urednika i stranaka“, kaže Momčilov.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.