Vesti
07. 06. 2012.
OEBS očekuje da reforma sektora medija bude prioritet Vlade
Misija OEBS-a u Srbiji očekuje da će reforma medijskog sektora biti jedan od prioriteta nove Vlade Srbije, izjavila je danas šefica Odeljenja za medije Misije Dragana Nikolić Solomon.
"Iako je napredak očigledan, medijska reforma u Srbiji nije završena i ostaje jedan od prioriteta međunarodnih organizacija, jer je to uslov za razvijanje demokratije u Srbiji i proces evropskih
integracija", rekla je Dragana Nikolić Solomon na predstavljanju Prednacrta zakona o elektronskim medijima, održanom u Medija centru.
OEBS savetuje vlasti u Srbiji u reformi medijskog sistema, a naročito u uspostavljanju zakonodavnog okvira koji će uspostaviti slobodan rad medija uz primenu međunarodnih standarda i najbolje prakse, navela je Dragana Nikolić Solomon.
Istakla je da OEBS i druge međunarodne organizacije prvenstveno zanima kako će se budući zakonodavni okvir odnositi na nezavisnu uređivačku politiku i kvalitet informisanja građana Srbije.
Ocenila je da je prednacrt Zakona o elektronskim medijima u skladu sa evropskim standardima i dodala da su izradu tog akta pomogli OEBS, IREX i USAID.
Prednacrt je izradila Radna grupa Ministarstva kulture formirana pre četiri godine, na čelu sa profesorom Radetom Veljanovskim koji je naveo da je važeći Zakon o radiodifuziji, usvojen pre 10 godina, odradio svoje i da su u prednacrtu unete odredbe o novim medijima I digitalizaciji medija.
Veljanovski je dodao da je predložen novi način izbora članova Republičke radiodifuzne agencije koja bi promenila naziv u Agencija za elektronske medije i da bi članove saveta tog tela mogli da predlože i nacionalni saveti manjina.
"Pojačana su odredbe o autonomiji i nezavisnosti javnog servisa I mogućnosti da građani kontrolišu rad javnog servisa, predviđen je i bolja i efikasniji način naplate pretplate, kao i podrška digitalizaciji republičkog i pokrajinskog javnog servisa", rekao je Veljanovski.
Državna sekretarka Ministarstva kulture Dragana Milićević Milutinović rekla je da su završeni i prednacrti zakona o javnom informisanju i javnom servisu, i izrazila nadu da budući sastav ministarstva neće ostaviti u fioci te dokumente, i dodala da je planirano da se zakoni upute u javnu raspravu.
"Nadam se da će medijska oblast uskoro biti uređena donošenjem tih zakona, kao i zakona o elektronskom servisu, medijskim akreditacijama i veoma važnog zakona o Tanjugu", rekla je Dragana Milićević Milutinović.
Stručnjak Ministarstva za kulturu Miloš Stojković naveo je da su glavne karatkeristike prednacrta razvoj slobodne konkurencije, usklađenost sa evropskim standardima i unutrašnja usklađenost zakonskih normi u Srbiji.
Potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Dragan Janjić ocenio je da nije dobro i da je nepotrebno donošenje posebnog zakona o javnim servisima zbog opasnosti da se zakoni međusobno potiru, aDragana Milićević Milutinović navela je da je donošenje tog zakona predviđeno Medijskom strategijom.
Članovi radne grupe su, osim Veljanovskog, bili i profesori Dubravka Valić Nedeljković i Vladimir Vodinelić, šefica kabineta predsednika Ustavnog suda Vesna Dabić, advokati Slobodan Kremenjak i Božo Prelević i marketinški stručnjak Igor Avžner.
Veljanovski je naveo da je radna grupa imala dobre uslove za rad i da je radila u prostorijama Misije OEBS-a u Srbiji.
Na pitanje kolike su naknade članova radne grupe i da li je njen rad finansiran iz budžeta, Veljanovski je odgovorio da članovi koji su dobijaju državnu platu, poput Vesne Dabić, nisu dobijali posebne naknade, a da ostali tokom 2011. godine i 2012. godine nisu dobili ni dinar naknade.
Dodao je da su pre toga dobili ukupno po 2.000 evra, odnosno po 1.000 evra godišnje, što, kako je rekao, nije ni 100 evra mesečno, a da nije siguran da li su isplaćeni iz budžeta i podsetio da je projekt pomogao i IREX.
Dragana Milićević Milutinović navela je da zaposleni u Ministarstvu kulture nisu bili plaćeni za dodatni rad u radnim grupama.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.