Vesti
06. 05. 2021.
Dokle više proterivanje N1
Nedelja koja počinje Međunarodnim danom slobode medija i u kojoj se dodeljuju nagrade za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“, trebalo bi da bude nedelja za uzor u pogledu medijskih sloboda i slobode izražavanja.
Jedna od 52 nedelje u godini koju treba da uzimamo za primer kao sedmicu u kojoj deklarativno i praktično pokazujemo kakvo stanje treba i mora da bude. Neka vrsta dosegnutog standarda kojem treba svi da težimo.
I onda neko u sred praznovanja i odmora postavi transparent na ogradu televizije N1 kao podsećanje gde živimo i radimo. I vrati nas dve godine unazad, u vreme kada su bacani flajeri slične sadržine u dvorište ove medijske kuće ili kačen istovetni plakat na tu istu ogradu:
Na ogradu N1 ponovo postavljen transparent „Dobrodošli u Luksemburg“
Nastavljaju se pritisci, plakat protiv N1 postavljen u blizini Televizije
Preteći leci ponovo u dvorištu N1, osude državnih zvaničnika stižu “sa etiketom”
Novi pritisci na TV N1, nadležni da otkriju ko su kreatori plakata
Neko ko stoji iza ovakvih akcija mora da bude otkriven i onemogućen da to radi. Uznemirujući bilbord postavljen je po danu, na lokaciji na kojoj ima sigurno puno kamera koje su zabeležile ovu akciju i identifikacija počinilaca je sigurno jednostavna. Ovakva akcija stvara lošu atmosferu po zaposlene u N1, ali i u medijskoj zajednici, zajednici svih koje zbog „drugačijeg mišljenja“ diskriminišu, diskredituju, prete im…. Pokazuje da neko ima višak propagandnog materijala koji nekako mora da utroši kako bi nekome dokazao i pokazao da postoji. Da nekoga plaši, a da se drugom se dokaže. Neko ko ovo dopušta u osvetljenom, preglednom novobeogradskom bulevaru ispred jedne medijske kuće ne shvata da ovo nije 2019. godina kada su prvi put to uradili. Da je u međuvremenu formirana Radna grupa za zaštitu i bezbednost novinara, da je počela primena Akcionog plana za primenu Medijske strategije. I da dela treba da prate reči.
Povodom svetskog Dana slobode medija Jan Bratu, ambasador OEBSa, napisao je odlično dobronamerno viđenje stanja slobode medija i bezbednosti novinara u Srbiji, sa vrlo aktivnim pristupom pomoći institucijama sistema da unaprede ovu oblast, kao i snažne podrške udruženjima i pojedincima koji se bave temom bezbednosti i zaštite novinara
Dan ranije u Beogradu je bio evropski komesar Varhelji. Tim povodom, a na Dan slobode medija, šef delegacije Evropske unije Sem Fabrici izjavio je da je „pitanje slobode medija deo šire agende, posebno za zemlje koje su u procesu pristupanja Evropskoj uniji, kao što je Srbija, a i u samoj Evropskoj uniji“.
Mnogi mediji su ovo preneli. Par sati pošto je evropski komesar napustio Beograd, pojavio se pomenuti poster na ogradi. Sutradan nakon što je Ministarstvo kulture i informisanja povodom Dana slobode medija istaklo da se „svim novinarima i medijskim radnicima mora omogućiti da nesmetano rade i obavljaju svoj posao, a da njihova lična bezbednost i profesionalni integritet ni jednog trenutka ne smeju biti dovedeni u pitanje“.
Ovakvo saopštenje pada u vodu ako se toleriše ovakvo ponašanje. Svako ko u tome ne vidi makar i prikrivenu pretnju i opstrukciju atmosfere za nesmetan rad medija i novinara, jednostavno se pravi lud. Iskusio sam mnogo puta u karijeri osećaj nelagode kada naiđem na ovakvu vrstu poruka koje su bile uperene protiv nekadašnjeg B92 i mene lično. Čovek se nauči da živi sa time. A to nije normalno. Jer, toga ne sme da bude.
Da ne govorim o tome da se ovakvi gestovi višestruko negativno broje u nedelji Dana slobode medija. I daju pogonsko gorivo za dalji pad na listama medijskih sloboda. Ako već nema političke volje da se daju golovi, bilo bi dobro da jednom i zauvek prestanu da se daju autogolovi.
Popis nerešenih slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara N1 i UM grupe iz evidencije koju za Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara vodi Republičko javno tužilaštvo:
2021.
Jelena Zorić, TV N1
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 st. 3 KZ
– nadležno tužilaštvo: Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu
– broj predmeta: Kt br. 5/21
– preduzete radnje: nakon sprovođenja dokaznih radnji, dana 04.03.2021. godine podnet je optužni predlog
– status predmeta: sudski postupak u toku
Jelena Zorić, TV N1
– inicijalni opis: pretnje
– nadležno tužilaštvo: Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu
– broj predmeta: Ktr 970/21 (Ktr br. 24/21)
– preduzete radnje: predmet ustupljen na nadležnost od strane Drugog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu; sprovođenje predistražnog postupka
– status predmeta: postupak u toku
Vojislav Milovančević, Nova.rs
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 st. 3 KZ
– nadležno tužilaštvo: Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
– broj predmeta: Ktn vtk br. 62/21
– preduzete radnje: upućen zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja; predmet u evidenciji nepoznatih učinilaca
– status predmeta: postupak u toku
Božica Luković, Nova.rs
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 st. 3 KZ
– nadležno tužilaštvo: Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
– broj predmeta: Ktn vtk br. 306/21
– preduzete radnje: obavljen razgovor sa oštećenom i upućen zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja; predmet u evidenciji nepoznatih učinilaca
– status predmeta: postupak u toku
2020.
Petar Gajić, TV N1
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 KZ
– nadležno tužilaštvo: Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu
– broj predmeta: Kt br. 3689/20
– preduzete radnje: sprovođenje dokaznih radnji
– status predmeta: postupak u toku
Milica Božinović, Nova S
– inicijalna kvalifikacija: fizički napad na protestu
– nadležno tužilaštvo: Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu
– broj predmeta: Ktn br. 2832/20
– preduzete radnje: zahtev sudiji za prethodni postupak za ispitivanje svedoka -sprovođenje dokaznih radnji
– status predmeta: postupak u toku
Žaklina Tatalović, N1
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 KZ
– nadležno tužilaštvo: Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
– broj predmeta: Kt vtk 1136/2020
– preduzete radnje: zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja
– status predmeta: postupak u toku
2019.
Mladen Savatović, Miodrag Sovilj i Vuk Mijatović, N1
– inicijalni opis: Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu – čl. 344a KZ dana 09.02.2019. godine
– nadležno tužilaštvo: Više javno tužilaštvo u Beogradu
– broj predmeta: Ktn 80/20 (Ktr 2963/19)
– preduzete radnje: nakon prikupljanja potrebnih obaveštenja, predmet u evidenciji nepoznatih izvršilaca do otkrivanja identiteta i preduzimanja daljih dokaznih radnji.
– status predmeta: postupak u toku
2017.
Marija Antić, N1
– inicijalna kvalifikacija: Ugrožavanje sigurnosti – čl. 138 st. 3 KZ – pretnje preko “Facebook”-a dana 05.12.2017. godine
– nadležno tužilaštvo: Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
– broj predmeta: Ktn vtk br. 869/17
– preduzete radnje: upućen zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja; predmet u evidenciji nepoznatih izvršilaca do otkrivanja identiteta i preduzimanja daljih dokaznih radnji
– status predmeta: postupak u toku
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.