Vesti
22. 10. 2022.
Željko Mitrović: Nacionalne TV – javno dobro, od SBB dobijam 0 dinara za Pink TV
Vlasnik Pink Media Grupe Željko Mitrović izjavio je da od SBB-a dobija 0 dinara za kanal Pink TV koji ima nacionalnu frekvenciju, a da za ostale njihove programe naplaćuje 1 evro po korisniku "i jednom i drugom velikom kablovskom operateru".
Osvrćući se na zahteve televizija B92 i Prva, odnosno kompanije Kopernikus, kaže da se u suštini radi o tome "da niko normalan, govorim o jednom kablovskom operateru, neće da plati 30 ili 38 miliona evra za ono što se inače ne plaća", podsećajući da se kanali sa nacionalnom frekvencijom ne plaćaju. Konstatuje da su objave Kopernikusa licemerne, da su preterali i da su u pitanju ucene i kaže...
"Kad danas nekom zafali para i kada bavi se građevinom, a usput ima slučajno televiziju sa nacionalnom frekvencijom kao što je slučaj kod jednog ovde, i kome zafale pare, seti se da bi možda mogao da kriminalno-reketaškim stavovima ucenjuje nekog kablovskog operatera i da to prenosi u javnost na jedan potpuno pogrešan način".
On je za TV Pink rekao da sve što se dešava „na medijskoj sceni zakon je tržišta“, odgovarajući na, kako je istakao, neosnovane optužbe TV Prva.
„Pojavili su se razni napisi po raznim medijima, pa se čak i TV Prva oglasila sa nekim „neprirodnim savezništvom“ misleći na TV Pink i SBB, da su ta savezništva okrenuta protiv njihovih interesa. Pa bih ja samo zapitao da li se to odnosi na sve te projekte koji su prešli sa Prve na Pink kao Grand“, upitao je Mitrović. Kako je rekao, kao što Srbija želi da ima dobre odnose sa Istokom i Zapadom, tako i Pink želi dobro odnose i sa SBB i sa Telekomom, ističući da ništa ne rade što nije normalno u tržišnim uslovima.
„To sada zovu neprirodna savezništva, pa se pominju i savezništva koja nisu u interesu države – pa kako nisu? Pa samo do juče je ta ista Prva imala ta ista savezništva sa tim istim SBB. A samo jedan dan kasnije se spominje prelazak nekih projekata koji su izvorno naši, onda su to nekakva neprirodna savezništva. To je bullšit neviđenih razmera i jedno licemerje“, naveo je. Kaže da se tu zapravo radi o kupovini programa koji TV Pink ne proizvodi, a da se time javio „problem za one televizije koje skoro ništa ne proizvode same“.
„Nacionalna televizija po svojoj suštini i kada dobije nacionalnu dozvolu dužna je da bez ikakvih naknada taj program stavi na raspolaganje građanima Srbije. Što znači da kad dobijemo dozvolu, mi ugovor potpisujemo sa Ratelom i on je u obavezi da preduzeću koje se bavi predajnicima dostavi našu dozvolu i zaključujemo ugovor sa svim predajnicima Srbije i oni emituju kanal nacionalne televizije. Svaki građanin kupi antenu i bez ikakvih posebnih obaveza plaćanja te kanale gleda besplatno… Zato što smo u elaboratima koje smo predali garantovali samoodrživost – da možemo da se finansiramo sami, bez ikakvih ucena prema kablovskim operaterima. Da dođem do suštine – mi naš nacionalni kanal (Pink TV) dajemo besplatno kablovskim operaterima, a ono što sam ja smislio pre više od 10 godina, to je – spoznao sam potrebu velikih kablovskih operatera da su im potrebni programi, ali ne samo nacionalni, i ušao sam u proizvodnju danas 60 sada već više od 70 programa koje naplaćujem 1 evro po korisniku i jednom i drugom velikom kablovskom operateru po ekvivalentnim interesima, što mislim da je u redu“, naveo je Mitrović.
Mitrović dodaje da oni ne rade kao humanitarna organizacija koja pomaže kablovskim operaterima, već da imaju analiize tržišta i da su formirali cene za koje misle da su prihvatljive.
„I ispostavilo se da jesu prihvatljive kablovskim operaterima. Kad danas nekom zafali para i kada bavi se građevinom, a usput ima slučajno televiziju sa nacionalnom frekvencijom kao što je slučaj kod jednog ovde, i kome zafale pare i seti se da bi možda mogao da kriminalno-reketaškim stavovima ucenjuje nekog kablovskog operatera i da to prenosi u javnost na jedan potpuno pogrešan način – kako neće da ga prihvate, a u stvari radi se o tome da niko normalan, govorim o jednom kablovskom operateru, neće da plati 30 ili 38 miliona evra za ono što se inače ne plaća. Da ponovim, nacionalni kanali se inače ne plaćaju, jer je regulator dodelio dozvole po elaboratu po samoodrživosti i svako te kanale može imati potpuno besplatno, kad kupi antenu“, naveo je.
„SBB nema nikakvih zakonskih obaveza da ih emituje“
Mitrović navodi da je bilo potrebno da Srbija donese zakon „must carry“ – da ne bismo došli u situaciju da neki kablovski operater kaže – neću da emitujem ove kanale. „Što se može desiti realno sledećeg petka, da SBB isključi. Nema nikakvih zakonskih obaveza da ih emituje, jer nemamo zakon must carry niti numeraciju… Bez ikakvih razloga je taj zakon skinut sa dnevnog reda pre deset godina na pritisak Kirjakua i njegove Antena grupe. I upravo to što je Prva tada radila, danas im se vraća kao bumerang. I tada su imali ideju da oni ne treba da žive od toga da proizvode program i da se bore na tržištu već da žive od toga što će oni da budu vlasnici nacionalne fkrevencije i onda će im neki SBB plaćati samo što postoje. To ne ide tako na tržištu. Ja sumnjam da će im bilo ko platiti te nenormalne novce, a i oni imaju mogućnost kao i mi – da daju svoj program za 0 dinara“, naveo je Mitrović.
Mislim da su (Prva i B92) preterali i ušli u fazu koja ovo tržište narušava, ocenio je vlasnik Pinka.
„Ne bih se mešao da me nisu pomenuli kroz prizmu neke neprirodne koalicije. Niti nas zanima Prva i B92 niti su nam, jesu konkurencija, ali nisu bili neka preozbiljna konkurencija. Njihove nestajanje ili prihvatanje nekakvih normalnih tržišnih uslova, nas ne zanima mnogo, osim što nećemo dozvoliti da nas neko proziva u lošem kontekstu i izmišlja i na krajnje licemeran način uvlači nas u političke zavrzlame koje nisu tema ovde. Ovde su tema samo tržišni odnosi između kablovskih operatera, velikih medija i regulatora“, zaključio je Mitrović.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.