Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zbog hapšenja ruske novinarke Srbija ponovo u izveštaju Koalicije za žene u novinarstvu o kršenju slobode medija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 09. 2023.

Autor: Una Grekulović Izvor: Cenzolovka

Zbog hapšenja ruske novinarke Srbija ponovo u izveštaju Koalicije za žene u novinarstvu o kršenju slobode medija

Novi izveštaj Koalicije za žene u novinarstvu beleži porast pretnji, zastrašivanja i zabrani ulaska u zemlju, kao u slučaju ruske novinarke Nataše Tiškevič, koja je 40 sati bila zatvorena na beogradskom aerodromu, a potom je vraćena na Maltu.

Koalicija žene u novinarstvu (CWIJ), neprofitna globalna organizacija sa sedištem u Njujorku, redovno dokumentuje sve slučajeve pretnji i napada sa kojima se suočavaju novinarke širom sveta, pa je tako tokom avgusta zabeleženo 53 kršenja slobode medija.

Osam novinarki je doživelo odbijanje ulaska u zemlju, među kojima je i ruska novinarka Nataša Tiškevič, koja živi u izbeglištvu u Nemačkoj, piše u poslednjem izveštaju Koalicije za slobodu medija. Ona je uhapšena 7. avgusta na aerodromu u Beogradu i tom prilikom joj je obijen ulazak u zemlju. Tiškevič je u Rusiji osuđena zbog kritičkog izveštavanja, a nakon što je na beogradskom aerodromu bila zatočena 40 sati, vraćena je na Maltu. Srbija je zbog toga svrstana u tri najveća trenda u avgustu.

U nastavku obračuna sa stranim novinarima Rusija je proterala iz zemlje Evu Hartog i Anu-Lenu Loren. Novinarki Hartog je odbijena viza i dato joj je šest dana za odlazak iz zemlje, a Loren je objavila da nakon 16 godina rada u Rusiji – njena akreditacija nije obnovljena.

Nikaragvanska novinarka Kimberli Leon bila je na porodičnom putovanju u Sjedinjenim Američkim Državama i po povratku u Nikaragvu avio-kompanija ju je obavestila da njoj i njenoj porodici nije dozvoljeno da uđu u zemlju.

Ruska vlada je dodala 14 novinara iz Ujedinjenog Kraljevstva na listu onih kojima je zabranjen ulazak u zemlju. Na listi se nalaze i novinarke Marijana Spring iz BBC-a, Debora Tarnes i Emili Bel iz Gardijana. Ovi novinarke optužene su za izmišljanje „antiruske priče”.

Zatvorske kazne, fizički napadi, pretnje i zastrašivanja

Nigerijska novinarka Karen Džejms bila je nekoliko puta na meti atentata nakon što je otkrila korupciju u Ministarstvu obrazovanja u saveznoj državi Anambri. Ona je od policije zatražila da joj obezbede utočište na skrivenoj lokaciji.

Tokom avgusta tri novinarke su osuđene na zatvorske kazne, a četiri su uhapšene. U Jordanu je Heba Abu Taha osuđena na tri meseca zatvora jer je na Fejsbuku kritikovala događaje u džamiji Al-Aksa u Jerusalimu, optužujući jordanskog kralja za normalizaciju odnosa sa Izraelom.

U Iranu su uoči godišnjice protesta koji su trajali tokom prošle godine vlasti ponovo uhapsile grupu novinara i aktivista, među kojima su Elaheh Asgari, Matin Iazdani i Jelveh Javaheri, koje su poznate po svom izveštavanju i aktivizmu.

Koalicija za žene u novinarstvu je istakla da je od smrti Maše Amini, što je i dovelo do prošlogodišnjih protesta širom Irana, uhapšena 41 novinarka.

Regionalni sud u Gomelju u Belorusiji osudio je bivšu novinarku Larisu Šćirakovu na tri i po godine zatvora zbog „diskreditacije Republike Belorusije” i „omogućavanja ekstremističkih aktivnosti”. Suđenje koje je trajalo mesec dana bilo je zatvoreno za javnost.

Zabeleženo je i deset fizičkih napada. Tako su novinarku Dianu Saparkizi radnici izvukli iz rudnika iz kog je izveštavala, oduzeli joj opremu za snimanje i izbrisali ono što je snimila.

U Severnoj Makedoniji su napadnute novinarke televizije Alsat Era Đakova i Sara Hodža. Dok su snimale prilog za emisiju napao ih je vlasnik obližnje berbernice koji je izašao sa makazama i verbalno ih vređao. Nakon pretnji po život, berberin je napao snimatelja, kom je naneo višestruke povrede.

Kazahstansku novinarku Sandugaš Dujsenovu su prilikom hapšenja maltretirali i ponižavali istražitelji, a pretili su i da će nauditi njenoj porodici ukoliko ne prizna optužbe.

U Siriji je napadnuto vozilo JIN TV i tom prilikom je novinarka Dalila Agid zadobila teške povrede vrata, a vozač je izgubio život.

Palestinsku novinarku Al Džazire Ranju Dridi udario je čovek tokom direktnog prenosa ispred sedišta grupe Vagner u Sankt Peterburgu. Napadač je od nje tražio da govori ruski umesto arapskog, nakon čega je usledio napad prilikom kog je novinarka zadobila potres mozga.

Novinarka Marija Galindo i producent Sergio Eskalera snimali su radio-dokumentarac u sedištu rudinika kada su ih napali radnici koji su ih vukli i tukli.

Devet novinarki je dobilo pretnje ili je zastrašivano, među njima je i novinarka Milena Aprcović i njen urednik Darko Šuković, koji rade na portalu Antena M u Crnoj Gori. Oni su putem interneta dobili pretnje nakon što je ispod njihovog teksta na Fejsbuku ostavljen komentar da ih treba eliminisati. Policija je brzo pronašla počinioca i pretresla njegovu kuću, pri čemu je pronađeno nelegalno oružje i 115 ilegalnih metaka različitog kalibra.

U Boliviji je grupa maskiranih muškaraca upala i zaključala redakciju radija FM Bolivija u La Pazu i tom prilikom su pretili novinarki Lesli Monroj, koja je pokušala da interveniše i spreči napadače da uzmu opremu iz studija.

U Brazilu je vojni policajac uperio pušku prema novinarki Danijel Zampolo dok je istraživala ubistva tokom policijske operacije u Sao Paolu.

Novinarka Fara Hosejn je u Dali zatražila policijsku zaštitu zbog pretnji verske ekstremističke grupe, a nakon objavljivanja izveštaja o nezakonitim aktivnostima ove grupe, što je izazvalo zastrašivanje i uznemiravanje. Koalicija za žene u novinarstvu u svom izveštaju navodi da su pre objavljivanja teksta dolazili u novinarkinu kancelariju i tom prilikom pokušali da je maltretiraju kako bi sprečili objavljivanje.

Kampanje, pravna uznemiravanja, otpuštanja, paljenje kuće…

Organizovane kampanje botova protiv novinarki desile su se dva puta. Jedan takav slučaj zabeležen je u Slovačkoj, gde je bloger Martin Dano, poznat po širenju dezinformacija, uhodio i maltretirao novinarku Moniku Todovu.

Pravno uznemiravanje doživelo je sedam novinarki, jedna od njih je Marijana Metelesku, koju je tužila ukrajinska kompanija za poljoprivredne mašine zbog klevete, a nakon što je izvestila o poslovima te kompanije sa Rusijom i Belorusijom.

U Italiji je mafijaški bos koji služi doživotnu kaznu zatvora podneo tužbu za klevetu protiv novinarke Sandre Amuri i novinara Masima Galetija.

List Teksas tribjun prvi put za 14 godina otpustio je nekoliko članova svog osoblja, uključujući novinarke Aleksu Uru, Džoli Goldstin, urednicu Bet Bond i ceo fotokopirni centar.

Novinarka Peio Riano iz Španije otpuštena je jer je prethodno govorila o uznemiravanju na radnom mestu, koje je doživela od tadašnjeg glavnog urednika.

Ukrajinska novinarka Irina Danilovič nelegalno je deportovana, a zatvorska uprava je odbila da joj dostavi lekove zbog čega je potpuno izgubila sluh u levom uhu.

U Indiji je zapaljena porodična kuća novinarke Khušboo Akhtar u Nju Delhiju. Ona je i ranije govorila o napadima na sebe, a za poslednji napad veruje da je namerni p

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi