Vesti
26. 04. 2013.
Ključ je u primeni znanja
RAB Srbija je primer kako se odlično radi i kako se međusobno deli znanje da bi se podigao nivo ovog medija i kako bi najslabija karika bila mnogo jača,rekli su gosti i učesnici na petim po redu Radio danima.
Peti po redu susret članica RABa Srbije na Radio danima na Zlatiboru pokazao je ne samo da se broj komercijalnih radija u ovom udruženju uvećava (sada ih je 57) već i da međusobno nisu konkurencija, već prijatelji koji se trude da poboljšaju kvalitet svog programa i radioindustrije u našoj zemlji a uspeh i iskustvo nesebično prenose drugima. To je prava retkost u svetu elektronskih medija jer niko ne može da pomisli da se, recimo, komercijalne televizije okupe i jedne drugima otkrivaju formulu kvalitetnog programa i privlačenja oglašivača.
Jednako je bitno i to što su Radio dani prerasli okvire naše zemlje i postali regionalni susret. Tako su na predavanjima i okruglim stolovima učestvovali poznavaoci radija i iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Sjedinjenih Američkih Država...
Gordana Predić, državna sekretarka u Ministarstvu kulture i informisanja zadužena za medije, rekla je da duguje veliku zahvalnost radiostanicama jer je na Radio danima mnogo naučila o uspesima i problemima radija i naglasila da bi novi zakon o medijima trebalo da se nađe pred Skupštinom u maju i da on donosi velike promene zaključivši da radio ima sigurnu budućnost, i da ga doživljava kao živo biće koje se prilagođava i menja..
Rado sam se odazvala pozivu da dođem i predočim sve ono što se dešava u sferi medijskih zakona. Veliki pomak je to što su prisutni predstavnici iz regiona i njihovo iskustvo mi je bilo značajno. RAB poseduje entuzijazam i vidi način da gleda unapred. Ove radiostanice ne žele da se mire sa situacijom ili da mole državu za novac nego traže mogućnost zarade i dugotrajna rešenja, rekla je Gordana Predić.
Miloš Rajković, član Saveta RRA, takođe uveren u dobru budućnost radija, istakao je i da će sve teške dileme koje postoje biti rešene kada se donesu svi zakoni, koji će biti efikasniji od dosadašnjih. O tome zašto je Srbija jedina zemlja u regionu u kojoj postoje piratske radio stanice, rekao nam je:
Akcijom odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP ugašen je čitav niz divljih radiostanica koje su služile kao platforma za pljačkanje slušalaca pomoću poruka u uključivanja u program po enormno visokim tarifama... Nekada je to bilo u nadležnosti RRA i imali smo sve što je potrebno: ljude, opremu. Ujednom trenutku to je izmešteno u Ministarstvo za telekomunikacije u kojem na tom poslu radi jedna žena koja nema na rasp olaganju čak ni adekvatan automobil za obilazak terena. Mi smo spremni da pomognemo jer imamo ogromno iskustvo i ljude koji dobro poznaju taj posao a raspoređeni su na neke druge poslove... Ukoliko se u skorije vreme ne donesu zakoni, a ja mislim da hoće, tražićemo pravnu formu da oni budu angažovani od strane Ministarstva za telekomunikacije i da uz asistenciju MUPa krenu u konačni obračun sa radiostanicama koje rade bez dozvole.
Tomislav Jakobović je pre tri godine sa kolegama osnovao konsultantsku kuću koja radi na području nekadašnje Jugoslavije na radijskim projektima. U planu nam je osnivanje prve radijske akademije na prostoru bivše Jugoslavije jer postoji nedostatak znanja i obrazovanja koje bi pratilo savremena svetska dostignuća u svetu radija a u trening centru će uz simulatore posetioci moći da se uvere koliko je to moćan medij. Za ozbiljan radio potreban je veći broj zaposlenih jer i kod nas i ovde u Srbiji, ako imate radio sa četiri, pet ili šest zaposlenih ne možete praviti ozbiljno dobar program. Treba nam manji broj stanica sa više zaposlenih i većim kvalitetom jer je 160 radija za Hrvatsku, koja ima četiri miliona stanovnika, suviše, kaže Jakobović i nastavlja:
- Raspadom države koja je imala 25 miliona stanovnika svi smo postali toliko mali da je nelogično da jedni od drugih krijemo kolektivno svetsko znanje koje su drugi sakupili i žele da podele. Cilj je osnažiti radio i učiniti da ima veći udeo u marketinškom kolaču. O tome gde je mesto nas iz regiona u odnosu na radio u razvijenim zemljama Evrope, naš sagovornik objašnjava:
Kad gledamo prosek, mi smo u regionu za dva stepenika ispod svetskog nivoa ali postoje i pojedini projekti koji pokazuju da postoje sjajne ideje koje se mogu plasirati u svet. Zabrinjava me velika razlika između pojedinih radija s obzirom na to kome pripadaju jer u Hrvatskoj su još uvek pojedine radiostanice u vlasništvu županija i opština, što nije bilo čak ni predmet razgovora sa Evropskom unijom.
O tome kako su u Bosni i Hercegovini uspeli da ugase „divlje" radiostanice Emir Povlakić, rukovodilac sektora za dozvole, digitalizaciju i koordinaciju u emitovanju u Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine kaže:
Mi smo regulatorno telo koje je objedinilo obe agencije RRA i RATEL, bavimo se emitovanjem i telekomunikacijama. Zato je naše iskustvo pozitivnije i imali smo mogućnost da slučajeve piraterije brzo i efikasno rešimo. Imamo tim koji izađe na teren, utvrdi da li postoji emitovanje bez dozvole i uz asistenciju policije delujemo, preciznije vadimo deo iz predajnika bez kojeg se ne može raditi. To se pokazalo efikasno i poslednji slučaj radija koji je pokušao da emituje program bez dozvole zabeležen je pre 13 godina.
Maja Raković, predsednica RAB Srbija, nam je o svojim utiscima i planovima rekla:
Jedna od osnovnih stvari koju sam započela okupljanjima na našim Radio danima bila je da napravimo vezu između radiostanica i promovišemo naše uverenje da radio nije konkurencija i da ne trebamo međusobno da se borimo, već da budemo prijatelji koji uče jedni od drugih i branimo i zastupamo naše medijske interese.
Otvoreno smo pričali o idejama i dobrim iskustvima, uspeli smo da zainteresujemo kvalitetne predavače iz sveta a oni koji su prisustvovali tim treninzima u svojim sredinama su primenjivali ta znanja. Svim snagama sam se potrudila da dva puta godišnje organizujem susrete RAB i o tome se čulo i u Mađarskoj.
Oni su oduševljeni našim zajedništvom i predložili su da sledeće Radio dane organizujemo u njihovoj zemlji a oni će biti domaćini i zamolili su da im pomognemo da naprave RAB Mađarska. Ovo je najveće okupljanje radiostanica i ljudi iz radioindustrije i želja nam je da ovaj medij zauzme mesto koje mu pripada, da poboljšamo finansijsko stanje svih radiostanica koje je u poslednje vreme opalo svuda u svetu i da naučimo i primenimo najmodernije evropske i svetske formate. RABu Srbija nisu prišli samo oni koji nisu bili spremni da znanje dele sa drugima, a pokazalo se da od tada samo stagniraju.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.