Vesti
16. 05. 2025.
UNDP: Medijima dostupno više od 200 fotografija za etičko izveštavanje o nasilju prema ženama
Uoči Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, koji se obeležava 18. maja, UNDP poziva medije da u izveštajima o nasilju prema ženama dodatno obrate pažnju na slike koje koriste, kako bi se i vizuelnim sredstvima poslala jasna poruka o neprihvatljivosti nasilja
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pozvao je sve medije da doprinesu kreiranju društva u kome se žrtvama veruje, nasilje prepoznaje i prijavljuje, a vizuelna komunikacija koristi kao alat za osnaživanje žena i zaustavljanje nasilja.
Iz UNDP-a ističu da, u tu svrhu, svi mediji mogu besplatno da koriste fotografije i ilustracije iz baze grupe „Novinarke protiv nasilja“, koja je dostupna ovde.
Baza je nastala 2022. godine, uz podršku UNDP-a, sa ciljem da podrži etičko medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama, koje ne poseže za senzacionalizmom kako ne bi dodatno traumatizovalo žrtve nasilja i njihove bližnje, ali i širu publiku.
„Radovi su osmišljeni sa idejom da pokažu solidarnost i empatiju prema žrtvama nasilja, kao i razumevanje ovog društvenog problema. Nedavno ažurirana sa dodatnih 80 radova, baza sada sadrži 223 fotografije i ilustracije 22 autora i autorki koji su dali trajnu saglasnost za korišćenje radova bez naknade (uz navođenje imena autora i izvora) i na ovaj način pružili solidarnu podršku zaustavljanju nasilja prema ženama”, navodi UNDP i dodaje:
„Mediji imaju ključnu ulogu u prevenciji nasilja prema ženama – ne samo kroz odgovorno informisanje o konkretnim, pojedničanim slučajevima, već i edukacijom javnosti koja vodi ka prepoznavanju i sprečavanju nasilja.
Iako naslov i slika imaju zadatak da privuku pažnju na medijsku objavu, u izveštajima o nasilju potrebno je voditi računa o dostojanstvu žrtve i o poruci koja se šalje široj javnosti. U Smernicama za medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama grupe ’Novinarke protiv nasilja’ preporučuje se izbegavanje fotografija i pokrivalica koje otkrivaju identitet žrtve, prikazuju simulaciju nasilja ili fizičke povrede. Umesto toga se predlažu fotografije i ilustracije koje prikazuju snagu žrtve i jasno pokazuju da je nasilje zločin.”
Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je odlukom Vlade Republike Srbije 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za tri dana u Srbiji ubijeno sedam žena.
„Ovaj dan nas svake godine podseća na teške posledice nasilja prema ženama i na odgovornost svih društvenih aktera, uključujući i medije, da grade kulturu nulte tolerancije na nasilje”, zaključuje se u saopštenju UNDP-a.
Deo Smernica Novinarki protiv nasilja:
Ne koristite fotografije i priloge kojima se otkriva identitet žene ili članova njene porodice, uključujući i ilustracije kojima se posredno može otkriti identitet žrtve (slika kuće, ulice, kraja gde stanuje, radno mesto…)
Izbegavajte fotografije i video snimke koji prikazuju simulacije nasilja – npr. žena koja se skriva u ćošku dok muškarac stoji iznad nje sa podignutom pesnicom/nožem. Takav sadržaj može traumatizovati preživele i dodatno ih ukalupiti u ulozi žrtve, umesto da vodi stvaranju osećaja sopstvene snage za izlazak iz nasilne situacije.
Ne koristite fotografije ili video snimke na kojima su žene sa modricama ili drugim fizičkim povredama. To može biti traumatično za neke osobe i stvara pogrešnu pretpostavku da je fizičko nasilje jedini oblik nasilja nad ženama, čime se smanjuje svest o štetnim posledicama drugih oblika nasilja, kao što su psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.
Ne treba koristiti fotografije ili ilustracije na kojima su nasilnik i preživela prikazani jedno pored drugog. Na taj način se njihov odnos romantizuje i stavlja ih na isti nivo, što može dodatno traumatizovati preživelu i zamagliti činjenicu da nasilje proizilazi iz nejednakog društvenog položaja žena i muškaraca.
Koristite ilustracije koje prikazuju osećanja preživele/žrtve, kao i njenu snagu – žene ne treba prikazivati samo sa zatvorenim ustima, bez glasa, ili u pasivnoj poziciji.
Žene mogu biti prikazane kako plaču ili su zabrinute, ali njihova snaga i odlučnost treba da budu uočljive u isto vreme (npr. stegnuta pesnica; odlučan pogled; uspravni stav, umesto da sede ili se sklanjaju; drže dete čvrsto, ali mu se lice ne vidi; gledaju kroz prozor zabrinuto, ali ponosno stoje; muškarac je iza nje, ali ona čvrsto drži dete i vidi se kako se udaljava od njega, ostavljajući ga).
Takođe se mogu koristiti grafikoni koji prikazuju statističke podatke o nasilju ili fotografije/video prilozi sa protesta ženskih organizacija, fotografije ruku u lisicama, policijskih kola, sudijskog čekića, itd.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.