Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Bratina: Pojedine TV i štampa, posebno nedeljnici, vode rat protiv svoje države
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 07. 2025.

Izvor: Beta

Bratina: Pojedine TV i štampa, posebno nedeljnici, vode rat protiv svoje države

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina ocenio je da pojedine televizijske stanice i štampa, posebno nedeljnici, „vode rat protiv svoje države“, dodajući da su ovlašćenja ministarstva u toj oblasti „prilično mala“ jer mediji uživaju punu slobodu i nezavisnost uređivačke politike, ali da to potpada pod nadležnost Krivičnog zakonika.

„Izašlo se potpuno iz okvira zdrave kritike i argumenata. Agituje se brutalno. Za čije interese, to je glavno pitanje. Tržište je nemilosrdno i nije lako opstati. Ali, određeni nivo profesionalizma i etike mora da postoji“, rekao je Bratina za današnje Večernjih novosti.

Prema njegovim rečima, pojedini mediji se više bave politikom i kreiranjem „neke sopstvene realnosti“, nego informisanjem građana.

„I tu imate brojne zloupotrebe i dezinformacije, pod firmom slobode javne reči i navodnog profesionalizma. Mogu mediji da imaju antivladinu poziciju, ali ono što je vidljivo i izuzetno opasno, to je antidržavna delatnost pojedinih medija i pojedinih novinara. To potpada pod nadležnost pre svega krivičnog zakona“, naveo je Bratina.

Naveo je i da se informisanje u poslednjih nekoliko godina u ogromnoj meri premestilo na društvene mreže, navodeći da je tamo – „potpuna džungla“.
„Taj trend iz dana u dan dobija zamah. I to je nešto o čemu moramo hitno da razmišljamo u smislu postavljanja zakonske regulative, kako bi se sprečile sve brojnije zloupotrebe i šteta koja se uzrokuje“, ocenio je ministar.

Upitan može li se nešto učiniti na suzbijanju rijaliti programa na televizijama, Bratina je rekao da su te televizije „pod lupom“ Zakona o elektronskih medija i da je za njih nadležan Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ali da je u tom slučaju važna i uloga čitavog društva, porodice i škole.

„Potrebno je da se podigne nivo društvene svesti, da konzumenti tih sadržaja budu u stanju da kritički sagledaju šta gledaju i slušaju, jer samo tako mogu da shvate šta je dobro, a šta ne. Pošto mediji sami određuju šta će prikazivati, umesto da uvodimo cenzuru, bolje je da se usresredimo na obrazovanje i odgovoran pristup, uz stalan nadzor regulatora, kako bi se poštovao zakon“, kazao je ministar informisanja.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi