Vesti
23. 07. 2025.
Uklanjanje N1 i Nove S sa manjih kablovskih mreža se nastavlja: Elektrodistribucija seče pod pratnjom policije
Kablovi se seku i u Nišu, Vranju, Vlasotincu, Kovačici, Jagodini, Zaječaru. U pojedinim selima radnike Elektrodistribucije i Telekoma sprečavaju meštani i pored intervencije policije
Elektrodistribucija Srbije (EDS) je u saradnji s Telekomom, tokom noći i bez sudskog naloga, sekla kablove konkurentskih operatera Jotela, Jala i drugih manjih lokalnih provajdera u Nišu, Vranju, Vlasotincu, Kovačici, Jagodini, Zaječaru i još nekim mestima. Ovi operateri u svojoj ponudi imaju kanale N1 i Novu S, kako saznaje Cenzolovka od kablovskih operatera i građana koji koriste njihove usluge.
Advokat operatera Jala iz Vlasotinca Dragan Jović, za naš portal kaže da je reč o organizovanoj akciji uklanjanja nezavisnih medijskih sadržaja i uspostavljanju monopola Telekoma, koji već poseduje veći deo tržišta.
„Meštani sela kod Vlasotinca dežuraju danonoćno kako bi sprečili seču kablova Jala. Prethodnih dana su radnici EDS-a i Telekoma uklanjali kablove, pri čemu im je Telekom ukazivao koje kablove da seku. U gradu su kablovi već isečeni, dok su poslednja tri pokušaja u okolnim selima sprečena zahvaljujući građanima. Oko dva ujutru, radnici EDS-a su, uz pratnju policije koja je pokušala da natera građane da se raziđu, hteli da nastave seču bez sudskog naloga, dok su korpe distribucije bile spremne na ulazu u grad. Sve se radilo pod direktivom Telekoma”, kaže Jović.
On ističe da je svaka seča kablova u Vlasotincu prošla uz tridesetak okupljenih građana koji nisu želeli da ostanu u „medijskom mraku” i pratnju policije sa maricama. Prisustvovao je i načelnik policijske uprave u Leskovcu, rekao nam je advokat, koji je ranije izjavio da je došlo do incidenta kada je automobilom udarena ćerka vlasnika Jala.
Uspostavljanje monopola
„Danas EDS seče kablove, a sutra radnici Telekoma nude zaključenje ugovora korisnicima na dve godine, s tim što daju godinu i šest meseci bez dinara. Cilj je da se preuzmu svi korisnici i uspostavi apsolutni monopol nad tržištem, kao i da se ugase kanali N1 i Nova S”, smatra Jović.
Vlasnik Jala Ivan Rajković, inače šef odborničke grupe Jedinstvena Srbija u Vlasotincu, koji zajedno sa SPS-om i SNS-om čini lokalnu vlast, dobio je, prema rečima Jovića, ponudu od Telekoma da ukloni N1 i Novu S sa svoje mreže, uz obećanje da će se tada „stvari ispeglati“, a ponuđeno mu je i da otkupe njegov deo mreže, što je on odbio.
„Bez obzira na to što je u vladajućoj koaliciji, nikad nije dozvolio da se sa njegove mreže skine N1 i Nova S, jer je želeo da građani Vlasotinca budu informisani na pravi način”, rekao je Jović.
On objašnjava da su se iz EDS-a pozivali na naredbu od aprila i naveli da su počeli da isključuju sa mreže sve kablovske operatere koji nemaju važeći ugovor, ali su u Vlasotincu isključivali samo kablove operatera Jala.
Ukoliko nije želeo da nastavi saradnju, EDS je bio dužan da operatera obavesti i pošalje opomenu i da ostavi rok od 30 dana za raskid ugovora, što se nije desilo, ističe naš sagovornik. Jović smatra da je sve što se trenutno radi nezakonito i politički, i da zakon ne može da sprovodi EDS već sud.
Prema rečima korisnika Jotela, radnici Telekoma su koordinisali i usmeravali radnike EDS-a na seču mreža, što su za Cenzolovku potvrdili i pojedini radnici ovih operatera koji su se tada našli na terenu. Oni su istakli da su, prema njihovim saznanjima, rukovodioci Telekoma iz Beograda boravili u nekim od gradova gde se odvijala ova akcija.
„Ako radnici EDS-a preskoče neki kabl, radnici Telekoma im kažu da se vrate i završe posao. Ukoliko odbiju, zovu njihove šefove u Beogradu. Nakon nekoliko minuta zvali bi ih iz EDS-a i vikali na njih da posao završe kako treba. Oni su to nerado radili jer su i sami znali da nije u skladu sa zakonom da se uništava tuđa mreža“, rekao je jedan od radnika sa terena čije je ime poznato redakciji.
Mreže ne mogu brzo da se obnove, načinjena je milionska šteta i biće potrebne godine da se sve vrati u prethodno stanje. Operateri plaćaju mesečni zakup za korišćenje infrastrukture.
EDS: Jedini cilj uklanjanje nelegalno postavljene mreže
Elektrodistribucija Srbije je odgovorila Cenzolovci da je EDS sa elektrodistributivnih objekata na teritoriji cele zemlje uklanjao bespravno postavljenu opremu kablovskih operatera i kablove onih operatera koji imaju višemesečna dugovanja ili zauzimaju veći broj stubova od dogovorenog.
„U konkretnom slučaju, kablovski operater Jotel nije poštovao potpisani reprogram dugovanja koji je sklopio posle neplaćanja više od godinu dana i zauzimanja većeg broja stubova od dodeljenih. Što se tiče kablovskog operatera Jala iz Vlasotinca on je koristio stubove EDS-a bez zaključenog ugovora, odnosno njegovi kablovi su nelegalno postavljeni. Nije bilo nikakvog osnova da se o skidanju kablova sa stubova EDS-a obaveštavaju građani, dok su o tome bili obavešteni kablovski operateri Jotel i Jala”, navode.
Iz EDS-a negiraju da su radnici Telekoma bili angažovani na uklanjanju kablova.
„Jedini cilj ovih aktivnosti je bio uklanjanje nelegalno postavljene mreže na stubovima Elektrodistribucije Srbije, koja je ugrožavala i bezbednost ekipa EDS-a tokom radova na održavanju elektroenergetske mreže”, navedeno je u odgovoru.
Prema rečima radnika koji su bili naši sagovornici, nije tačna tvrdnja EDS-a da je razlog za seču dug za zakup stubova. Oni ističu da, ako tekući dug postoji, njegova bi vrednost bila zanemarljiva u poređenju sa štetom nastalom uništavanjem mreža.
Takođe, više sagovornika Cenzolovke, među kojima i advokat Jović, tvrdi da su svedočili tome kako radnici Telekoma učestvuju u seči.
Upit u vezi sa ovim događajima je takođe poslat Telekomu, ali do trenutka objavljivanja ovog teksta odgovor nije stigao.
Ukidanje kanala, pretnje i inspekcija
Operateru „Online net doo” u Vranju, koji u ponudi imao i kablovsku televiziju i kanale N1 i Novu S, zabranjena je TV distribucija u maju, naveli su korisnici ove mreže.
Prema njihovim rečima, kablovi su isečeni preko noći, a već narednog dana operater je navodno dobio obaveštenje o zabrani distribucije televizijskog sadržaja.
„Koristim internet tog lokalnog operatera jer je povoljniji. Ranije su nudili i kablovsku televiziju, uključujući N1 i Novu S, ali sada im je dozvoljeno da nude samo internet. Kablove su mi isekli u maju, bila sam bez interneta nekoliko dana“, ispričala je jedna korisnica koja nije želela da joj ime bude objavljeno.
Slična iskustva imao je i drugi korisnik istog operatera, koji kaže da od maja nema televiziju.
„Telekom je kupio SBB i potom ugasio N1 i Novu S drugim operaterima koji ih imaju u ponudi. Sad više nijedan privatnik ne može da distribuira televiziju“, navodi on.
Kako su nam korisnici preneli, u „Online net doo” je dolazila i inspekcija, te je prijavljivan zbog navodno većeg broja korisnika nego što je zvanično objavio da ima. Potvrdu nismo dobili od vlasnika „Online net doo”, koji nije želeo da razgovara sa saradnicom Cenzolovke.
Pitanja smo uputili i Telekomu, ali do trenutka objavljivanja ovog teksta odgovori nisu stigli.
Vlasnik Jala u kućnom pritvoru: Naneta mu šteta od pola miliona evra
Dragan Jović, advokat vlasnika Jala, priprema prijave protiv Telekoma, EDS-a i građanske parnice za nadoknadu štete. Kako su pisale Južne vesti, vlasnik Jala dva puta je bio uhapšen jer je navodno nelegalno emitovao signal, a pošto su njemu isečeni kablovi, on je sa svojih bandera skinuo kablove Telekoma.
„Vlasnik Jala pušten je iz pritvora nakon suđenja u kućni pritvor. Prema izjavi koju je dao na sudu, šteta je oko 500.000 evra. Ne samo da su kablovi uklonjeni sa električnih stubova, već su i presečeni na više mesta kako bi bili potpuno neupotrebljivi. Svaki uređaj postavljen na tim stubovima vredi oko 1.000 evra, svi su samo bačeni pored puta. Nakon što su njemu posečeni kablovi, vlasnik Jala je skinuo kablove Telekoma sa svojih bandera, ali bez pravne osnove. Protiv njega je zbog toga podneta krivična prijava i trenutno se nalazi u kućnom pritvoru. Nije bilo osnova za određivanje pritvora, pošto je on na prvom saslušanju priznao da je presekao kablove sa svojih stubova. Ali i pored priznanja i činjenice da ne postoji opasnost od uticaja na svedoke, određeno mu je zadržavanje”, naveo je Jović i dodao da ovo očigledno ima političku pozadinu na višem nivou.
Pritvor mu je određen, kako smatra Jović, da bi se omogućilo da se „poseku svi njegovi kablovi“. Vlasnik Jala se tereti za krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina, međutim, Jović smatra da za to nema osnova.
Prema njegovom objašnjenju, Jala je imao ugovor o zakupu električnih stubova sa EDS-om, koji je formalno istekao. Ipak, saradnja je nastavljena i nakon toga, bez prigovora od strane EDS-a.
Iako je ugovor o zakupu stubova između Jale i EDS-a formalno istekao 31. decembra, saradnja je nastavljena bez protivljenja EDS-a, tvrdi advokat, koji kaže da je EDS čak fakturisao usluge, dok vlasnik Jala nije dobio traženi račun. On navodi da se po zakonu u takvim slučajevima ugovor smatra produženim pod istim uslovima. EDS je, prema njemu, bio dužan da operatera prethodno obavesti i ostavi rok za raskid, a ne da samoinicijativno seče kablove bez sudske odluke, što smatra nezakonitim i politički motivisanim.
Vlasnika Jala dočekali su meštani uz trubače, nakon što je iz zatvorskog pušten u kućni pritvor.
Telekom nakon seče nudi 18 meseci besplatno
Koordinator pokreta za jug Srbije „Ćale, ovo je za Tebe” Isidor Stefanović navodi da planira da pokrene privatnu krivičnu prijavu protiv EDS-a u Vranju zbog neovlašćenog upada u privatni posed.
„Čuo sam galamu, mojoj tetki su isto posekli kablove i kad sam izašao, već je bilo kasno. Ušli su neovlašćeno u moje dvorište i posekli mi kablove Jotel operatera. Udaljio sam ih sa svog poseda. Zvao sam policiju i oni su izvršili uviđaj. EDS koristi banderu u mom privatnom vlasništvu i ne plaćaju ništa i nemaju nikakav ugovor s nama. Vidim da su i u Vlasotincu posekli kablove operatera Jala, a znam da je to zbog toga jer prenose Novu i N1, da se ne bi čula istina na jugu Srbije”, navodi Stefanović.
Manje od sat vremena kasnije, kako kaže, došli su radnici Telekoma na njegova vrata i nudili mu besplatan internet i kablovsku televiziju, što je on odbio.
Jedan od korisnika Jotela posvedočio je da su i u njegovom naselju kablovi posečeni od početka ulice, uz pratnju radnika Telekoma.
„Čekao sam dve nedelje, otišao u Jotel i tamo su mi rekli da ništa ne znaju i da i sam znam ‘kakva je situacija’. Mnogo ljudi je prešlo u Telekom nakon toga, jer nemaju alternativu, a rade od kuće. Sve se to desilo u ciku najvećih demonstracija u Srbiji, bilo je to očigledno koordinisano. Posle sam čuo da se dešavalo i u drugim gradovima”, navodi jedan od korisnika.
Ubrzo nakon što mu je mreža isečena, u poštanskom sandučetu je ostavljen promo materijal Telekoma, sa ponudom od 18 meseci besplatno. Ističe da mu je bilo jasno da ima „političke pozadine u tome”.
Slične ponude stigle su korisnicima u ulicama gde je mreža isečena. Radnici Telekoma nudili su 18 meseci besplatno, što ne važi za sve delove Srbije. Kako navode neki korisnici, govorili su da drugi operateri „nisu legalni“ i da neće moći ponovo da obnove uslugu.
Jedna korisnica Jotela iz Vranja navodi da je želela da ostane lojalna ovom operateru i strpljivo je čekala da ponovo uključe internet. Međutim, bila je primorana da pređe kod drugog operatera. Nakon što su joj isekli kablove, kontaktirala ju je radnica iz Telekoma i pitala koji internet trenutno koristi i nudila joj „sjajnu“ ponudu.
„Odbila sam da odgovorim na njihovo pitanje i da saslušam ponudu, i pitala sam odakle im moj broj telefona. Mojoj majci su dolazili na vrata da joj predstave ponude Telekoma. Od lokalnih operatera sam čula da Telekom već duže vreme otkupljuje manje provajdere koji u ponudi imaju N1 i Nova S“, navodi ona.
Na jednom promo posteru „Super Nove” u Vranju hemijskom je ispisana ponuda od „18 meseci benefita” uz komentar „da su možda već čuli da Jotel seku po gradu i da su ostale samo zgrade”. Za dodatno objašnjenje zapisali su broj telefona.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.