Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Predsednik Srbije Tomislav Nikolić zastupa poslovne interese svog savetnika
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

05. 06. 2014.

Autor: Željka Jevtić, Suzana Lakić Izvor: Blic

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić zastupa poslovne interese svog savetnika

Predsednik Tomislav Nikolić napao je „Blic“ jer je list pisao o njegovom savetniku Predragu Mikiću, koji je ucenjivao direktorku Agencije za privatizaciju Vidu Uzelac i tražio od nje da po ubrzanom postupku proda „Radničko prihvatilište“ njegovom sinu Žarku.

 

Kada je stao na stranu sina svog savetnika, predsednik je preuzeo ulogu pravnog zastupnika u sporu između privatnog lica i države, odnosno Agencije za privatizaciju. Time je zloupotrebio instituciju predsednika. Pismom javnosti i „Blicu“, predsednik Srbije faktički je obelodanio - prvi pisani dokaz korupcije.

Predsednik Nikolić je juče rekao da list „Blic“, „iz njemu nepoznatih razloga, u kontinuitetu nastoji da naruši njegov ugled i ugled institucije predsednika Srbije“. Za pisanje „Blica“ o njegovom savetniku, Nikolić je rekao da se radi o „ispadu medija“ i ocenio da je možda vlasnička struktura pomenutog lista razlog za takvo pisanje.

Mrzi li predsednik strane kompanije

„Blic“ je deo švajcarskonemačke kompanije „Ringier Axel Springer“, koja je jedna od najuticajnijih i najprestižnijih u oblasti medija u Evropi. Zato ostaje nejasno da li predsednik ima negativan stav o stranim kompanijama u Srbiji i uopšte o ulaganju država EU u našu zemlju. Nikolić je dodao da je „Blic“ imao 35 naslovnih strana protiv njega u kampanji za predsednika.

Pretpostavljam da novinari koji možda i ne primaju platu ili je ne primaju preko tekućeg računa ne znaju zašto se vodi takva politika. Ne znam ni ja da li su urednici svesni da pokušavaju da umanje moj ugled u očima građana Srbije, ugled institucije predsednika Republike Srbije. Ja jesam Tomislav Nikolić, ali narod je hteo da budem predsednik republike.

Predsednik Nikolić očigledno nije upućen u činjenicu da je kompanija „Ringier Axel Springer“ jedna od retkih u Srbiji koja svoje zaposlene plaća na vreme i u skladu sa zakonom. Takođe, kompanija redovno i savesno izvršava svoje obaveze prema državi, a prošle godine platila je porez u ukupnom iznosu od 507.547.197,78 dinara. Time je na 109. mestu među kompanijama koje su platile najveći iznos za poreze u 2013. godini.

„Blic“ poštuje sve građane Srbije, kao i instituciju predsednika države. Ali isto tako „Blic“ nikada neće zatvarati oči pred kršenjem zakona, ma ko da je počinilac.

Služba za saradnju s medijima predsednika saopštila je da je „Blic“ objavio tekst „Nikolićev savetnik ucenjivao direktorku“.

Profesionalna obaveza "Blica" je da piše o korupciji

Kako se navodi u saopštenju, to je „još jedan u nizu od ukupno 350 negativnih napisa s ciljem da se predsednik i njegovi saradnici ocrne i diskredituju u javnosti. Motiv te kampanje je da se podrije politički sistem, spreči uspostavljanje pravne države i nastavak borbe protiv kriminala i korupcije.“

Iz dokumentacije koju „Blic“ ima jasno se vidi da je savetnik predsednika Nikolića - Predrag Mikić koristio funkciju i vršio pritisak u korist posla svog sina. Objavljivanjem ovakvih informacija i dokumenata „Blic“ nastoji da ukaže na nedozvoljene uticaje i zloupotrebe i time doprinese smanjenju korupcije u Srbiji. Očekivano bi bilo da kabinet predsednika bude zahvalan medijima kada otkrivaju i sprečavaju korupciju.

U saopštenju se navodi da je Žarko Mikić po tržišnoj ceni otkupio akcije od malih akcionara - 28,18 odsto ukupnog kapitala - i postao suvlasnik preduzeća zajedno sa Agencijom. Dodaje se i da je Mikić dostavio jedan u nizu dopisa kojim obaveštava Agenciju da je zainteresovan da, u slučaju prodaje udela koji poseduje Agencija (70 odsto), svoj udeo pridruži, odnosno istovremeno proda kako bi se postigla najbolja moguća cena.

„Agencija nije reagovala na ovu inicijativu, iako je samo tokom 2013. godine gubitak do visine kapitala porastao sa 11,902 miliona dinara na 19,670 miliona dinara.“

„Možda je ovo prava tema za novine, ali ‘Blic‘ nije smatrao da treba pisati o negativnim pojavama, već da iz svake pojave treba izvući zaključak da su predsednik i njegovi saradnici umešani u nečasne i nezakonite radnje“, navedeno je u saopštenju.

„Nije savetnik bilo ko“

Šta je kabinet predsednika zaboravio da napiše: Savetnik predsednika Predrag Mikić zvao je u Predsedništvo direktorku Vidu Uzelac i tek po dolasku rekao da je razlog za sastanak „pitanje za koje je lično zainteresovan“, a da je to preuzimanje većinskog vlasništva u preduzeću „Radničko prihvatilište“, gde je Agencija za privatizaciju vlasnik 70 odsto kapitala. Izostavili su i da kažu da je Mikić u telefonskom razgovoru Vidi Uzelac rekao da „Predrag Mikić nije bilo ko i da ne može v.d. direktora Agencije da ga tretira kao ostale stranke“.

Oni su saopštili da je neblagovremenom reakcijom Agencije pričinjena šteta kako Srbiji, tako i samom Žarku Mikiću, koji obraćajući se Agenciji za privatizaciju i drugim nadležnim organima, ni na koji način nije uspeo da zaštiti svoje interese.

Iz kabineta još kažu - Mikić je bio prinuđen da se istom pritužbom obrati predsedniku Srbije, premijeru Aleksandru Vučiću, ministru pravde Nikoli Selakoviću... kako bi sprečio dalju štetu kako za sebe, tako i za Srbiju.

Očekujemo da tužilaštvo istraži ceo slučaj

Kažete da se Žarko Mikić obratio predsedniku Srbije i da je Predsedništvo poslalo pritužbu na rad Agencije za privatizaciju. Žarko Mikić je, međutim, sin savetnika predsednika.

„Nadamo se da će nadležne institucije Srbije, pre svega tužilaštvo, ovog puta reagovati, proveriti sve navode ‘Blica‘, i pokrenuti krivične postupke protiv odgovornih ako su navodi tačni, ali i protiv odgovornih u samom ‘Blicu‘ kada se, kao što smo sigurni, njihovi navodi pokažu lažnima“, ističe se u saopštenju. Na kraju da podsetimo, v.d. direktorku Agencije za privatizaciju Vidu Uzelac je postavio nekadašnji ministar privrede Saša Radulović, što dovoljno jasno govori iz kojih izvora dolaze ove neistine i ko pokušava da lažima i manipulacijama podrije ugled predsednika republike i državni sistem u celini“, rečeno je u saopštenju.

I uredništvo i novinari „Blica“ se nadaju da će nadležne institucije pokrenuti i okončati postupke, ali i proveriti navode našeg lista. Naš list će nastaviti da objavljuje informacije kojima će ukazivati na korupciju, zloupotrebe, kršenje zakona... Nadamo se da će isto tako postupati i Predsedništvo.

Potrebna hitna reakcija tužilaštva

Vida Uzelac, v.d. direktora Agencije za privatizaciju, kaže da je nedopustiv postupak predsednika Srbije.

Nedopustivo je da institucija predsednika republike javno pruža podršku partikularnim interesima pojedinca koji s pozicije savetnika predsednika, zloupotrebljavajući službeni položaj, utiče na buduće odluke i postupke Agencije za privatizaciju, koji jedino mogu i treba da se sprovode po zakonskoj proceduri - ističe ona i nastavlja:

Ne osporavamo legitimno pravo svakog građanina da napiše predstavku, međutim, u ovom slučaju podnošenje predstavke predsedniku republike na rad rukovodstva Agencije za privatizaciju imalo je specifičnu hronologiju koja zahteva hitnu reakciju javnog tužioca. Još pre prijema sporne predstavke, v.d. direktora Agencije za privatizaciju uputila je prijavu Republičkom javnom tužilaštvu i Agenciji za borbu protiv korupcije zbog sumnje da će se pritisci iz kabineta predsednika nastaviti.

Ona podseća da je u službenim prostorijama kabineta predsednika republike 26. februara 2014. godine gospodin Mikić održao zvaničan sastanak na kojem je pred menadžmentom Agencije za privatizaciju rekao da je sastanak sazvan zbog rešavanja pitanja za koje je lično zainteresovan i da je to jedini razlog njegovog poziva.

Menadžment Agencije je gospodinu Mikiću predočio da predložena transakcija trenutno nije moguća jer se po tužbi Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) vodi sudski spor i traži privremena mera zabrane raspolaganjem imovine privrednog subjekta. Takođe, objavljivanje javnog poziva u ovom trenutku nije moguće iz razloga što nije utvrđena vrednost kapitala koji bi bio predmet prodaje. Sastanak je okončan tako što je gospodin Mikić od menadžmenta Agencije tražio broj predmeta i naziv suda da bi, kako je sam istakao, urgirao da se predmet reši. Iz svih raspoloživih činjenica nije moguće sagledati na kakve laži, manipulacije i podrivanje državnog sistema od v.d. direktora Agencije ukazuje kabinet predsednika republike u svom obraćanju javnosti, dok bi o svom ugledu sam kabinet predsednika trebalo da vodi računa - kaže ona i podseća da ju je na funkciju v.d. direktora Agencije za privatizaciju postavila Vlada Republike Srbije 14. novembra 2013. godine.

Neprimereno da se predsednik meša u spor

Predsedništvo Srbije nije smelo da se upušta u spor između biznismena i Agencije za privatizaciju, smatraju stručnjaci sagovornici „Blica“. Nemanja Nenadić iz „Transparentnosti Srbija“ kaže za „Blic“ da je nesumnjivo da predsedniku republike stiže veliki broj predstavki građana koje se odnose na razna pitanja, pa i ona za čije rešavanje predsednik nije nadležan.

U takvim slučajevima mislim da je jedino ispravno rešenje dostaviti predmet na rešavanje organu koji jeste za to nadležan. U ovom slučaju je to Vlada, koja po zakonu nadzire rad Agencije za privatizaciju. Pored toga, u analizi slučaja na osnovu predstavke i u komunikaciji sa Agencijom, sigurno ne bi smeo da učestvuje i neko ko je, osim brige o javnom interesu, i lično zainteresovan za ishod slučaja - ističe Nenadić.

Član Agencije za borbu protiv korupcije, profesor Zoran Stojiljković kaže za „Blic“ da je krajnje neuobičajeno i neprimereno da predsednik ulazi u spor i izdaje saopštenja o nečemu što je posao pravosudnih institucija.

Predsednik mora da vodi računa o kredibilitetu i rejtingu institucije predsednika, posebno kada su involvirani ljudi koji su zaposleni u Predsedništvu - poručuje Stojiljković.

Ko je Mikić

Mikić je umešan u zloupotrebe trošenja državnog novca na KiM. Bez tendera, država je od Mikića kupila zemljište i objekte za oko 300.000 evra, navodno za potrebe Univerziteta u Gračanici. Optuživan je da je tražio od Agencije za privatizaciju da potpiše štetan ugovor o prodaji „VRŠAČKIH VINOGRADA“ kineskoj firmi „Gunan Nan“. Mikićevo preduzeće „Trgomen“ uvozilo je bojlere iz Makedonije pod lažnim imenom renomirane kraljevačke firme „Magnohrom“.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi