Vesti
02. 02. 2015.
Evropska presuda
Apelacioni sud u Beogradu presudio je da kolumnista Danasa Svetislav Basara nije uvredio profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu i glavnog i odgovornog urednika „Nove srpske političke misli“ Đorđa Vukadinovića.
Krivice su oslobođeni i izdavačka kuća Dan Graf i glavni i odgovorni urednik lista Danasa Zoran Panović.
Time je stavljena tačka na četvorogodišnji spor koji je počeo kada je Basara u svojoj kolumni izneo tvrdnju da je Vukadinović „putem objavljivanja svojih članaka doprineo ekscesnom ponašanju pojedinaca i manjih grupa“ na mitingu održanom povodom proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine. Vukadinović je zatim tužio Basaru.
Zašto je ova presuda važna za medije u Srbiji? Zato što je prvi put primenjen udžbenički pravni stav da je neko, u ovom slučaju Vukadinović, „kao javna ličnost, dužan da trpi granicu prihvatljive kritike koja je šira nego kod pojedinca koji ne vrši takvu funkciju“.
To znači da je polje privatnosti javne ličnosti suženo u odnosu na druge građane koji nisu u javnoj areni. Sud navodi i da „upotreba oštrih reči“ u Basarinom tekstu „predstavlja slobodu izražavanja predviđenu članom 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima“ i da „iz konteksta objavljenog novinskog članka proizilazi da se objavljene informacije ne odnose na tužiočev privatni život, već na tada aktuelnu političku situaciju i stoga objavljeni tekst ne čini informaciju podobnu da povredi čast i ugled tužioca“.
Ranije su mediji surovo kažnjavani, pre svih Danas, baš zbog javne kritike javnih ličnosti, uglavnom onih koji su na vlasti u tom trenutku. Onda se te javne ličnosti nađu uvređene smatrajući da im je povređen ugled, čast i tvrdeći da trpe velike duševne bolove zbog pisanja štampe i tome slične lagarije.
Problem sa svim javnim ličnostima u Srbiji, uključujući i državne funkcionere, jeste što ne razumeju funkciju medija, odnosno što očekuju isključivo pohvale za ono što rade, ne računajući da ima ljudi koji se i ne slažu sa tim potezima ili stavovima.
Uostalom, funkcija medija nije propaganda, nego objektivno informisanje javnosti i sagledavanje društvenopolitičkih kretanja u jednom društvu uz analizu toga. A to je i suština demokratije.
Ostaje da se nadamo da će ovakve presude ne samo ući u praksu sudova u Srbiji, nego da će uticati i na odvraćanje drugih javnih ličnosti da pokreću besmislene tužbe, ali i da podignu stepen odgovornosti medija kada pišu ili komentarišu nečije javno delovanje. Jer niko nije iznad zakona niti je izuzet od kritike za obavljanje javnog posla.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.