Vesti
02. 02. 2015.
Lekcija Francuzima o višejezičnoj tradiciji
Spremni smo da učinimo sve da očuvamo svoje višejezične medije kako ne bi nestali nakon privatizacije koja sledi.
Pre 12 godina smo osnovali televizijsku stanicu, a Radio Kovačica, koja ravnopravno emituje program na srpskom, slovačkom, mađarskom i rumunskom, postoji već pola veka. Posle promena 2000. godine dolazili su iz Francuske, da nas nauče šta i kako treba da radimo sledeći toleranciju i demokratiju u višenacionalnoj sredini.
Mislili su, valjda, da je ovo džungla, a ja sam rekao: „Ljudi, vi ne shvatate gde ste došli, ovo je Vojvodina, u opštini Kovačica se govore četiri jezika, i niko ne postavlja pitanje zbog čega se program emituje na tim jezicima” – kaže u razgovoru za „Dnevnik” predsednik Skupštine opštine Kovačica Jan Puškar.
Naš sagovornik se priseća doba kada su nakon 5. oktobra, s demokratskim promenama, kroz opštinska vrata koja s leve i desne strane nose naziv institucije na jezicima četiri naroda koji nastanjuju ovu banatsku sredinu, pristigli francuski eksperti da ih poduče da treba da počnu emitovanje višejezičnog programa.
– Pristigli su da nas obuče, a ovo je već 100 godina Evropa u malom – kaže Puškar, koji ne krije da strahuje od toga šta će se zbiti s jednim delom onog što žitelji ove multinacionalne i multikonfesionalne opštine sebično čuvaju.
Naime, u ovoj meki umetnosti i banatskog bogatstva i lepote, do juče i gusaka čije perje i džigerica su pronosili slavu kvaliteta i van zemlje, imaju četiri crkve, rumunsku, mađarsku, slovačku i srpsku, škole na četiri jezika, a takva je i lokalna uprava.
Imaju i svoje lokalne medije, čiji program pomno godinama prate i na svom i na jeziku svog komšije. Da li je sada, s primenom zakona kojim se država povlači iz vlasništva u medijima, u pitanje doveden njihov opstanak?
– Ministarstvo informisanja je predložilo, a Skupština Srbije donela zakon, da svi mediji, pa i lokalni, moraju da se privatizuju, dakle i sve lokalne televizije. Izuzetak, dakle, nisu ni ove u Vojvodini, na kojima se radi na više jezika. Takova je većina tih TV i radio stanica, a to je i jedan od najbitnijih razloga zbog čega su, uostalom, i nastale. Sada u lokalnim medijima, koje su osnovale opštine, dolazi do problema, jer one više neće moći da ih finansiraju. Televiziju u Kovačici dotira opština kako bi informisala na četiri jezika - jer nemojmo se zavaravati da ona može da preživi samo od reklama. I nema sumnje da će doći do problema kada takav mediji, bilo TV ili radio, postane komercijalan. U zakonu je navedeno da pet godina mora da se poštuje postojeća programska šema, što znači da će morati da se na njoj radi na četiri jezika, ali šta posle. I šta ako se ta obaveza ne bude poštovala – kaže Puškar.
On ukazuje na to šta je sve Kovačica preduzela da bi obezbedila program koji sada ima u medijima, koji će uskoro u privatne ruke. Između ostalog, tražeći partnera, ova opština ga je našla u slovačkoj lokalnoj samoupravi Handlova, koja takođe ima lokalnu televiziju. Zajedničkim projektom nastupili su u Briselu i u TV Kovačica stigla je komplatna, najmodernija digitalna oprema, zgrada je renovirana, TV predajnik, dobijena je frenkvencija. Spremni su ovde sada i da plate za signal 400.000 dinara mesečno, ali još uvek ne znaju kakva će biti odluka RRA i da li će biti i dalje lokalna ili TV s nacionalnom digitalnom pokrivenošću.
– Signal će platiti opština, koja će s privatizacijom ostati vlasnik televizijske opreme, koju će novom vlasniku ustupiti na korišćenje. Vrednost RTV Kovačica, deo koji se prodaje, procenjen je na 76.000 evra. U slučaju da ne bude kupca, obnavlja se licitacija, a ako se ni tada ne proda, akcije se dele zaposlenima u televiziji, besplatno. U lokalnoj RTV ima 17 zaposlenih, koji bi postali akcionari, obavezni da nastave emitivanje programa. Ali da li će oni to biti u stanju, ne zna se – kaže Puškar, još jednom iskazujući bojazan zbog onog što nosi ovakva privatizacija medija. Uostalom, to i jeste razlog zbog kojeg se javlja ozbiljna briga šta će na kraju biti s višenacionalnim medijima u APV. Inače, iskustva TV Hendlova ukazuju na drugačiji pristup Slovačke, koja je članica EU, a ka kojoj i mi težimo standardizacijom svojih propisa i prakse.
– Oni su prerasli u regionalnu televiziji, pa pokušavaju da rade i komercijalnije stvari. Međutim, u Slovačkoj država i dalje finansira deo programa, pa još uvek opstaju – ističe čelnik opštine u kojoj lokalni mediji beleže skladan suživot žitelja različitih nacionalnosti, jezika, vera... To je mnogo više od programske šeme, valjda će to i privatnici shvatiti.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.