Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Netransparentno vlašništvo medija najveći problem
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

03. 03. 2015.

Izvor: Tanjug

Netransparentno vlašništvo medija najveći problem

Sindikat novinara Srbije i Profesionalno udruženje novinara Srbije saopštili su danas da je objavljivanje Izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji pokazalo da su tvrdnje koje su iznosili tačne i da je Izveštaj dokazao da su najveći problemi netransparentno vlasništvo, cenzura i autocenzura.

U saopštenju se navodi da je potvrđeno da postoji čvrsta veza između medijskih kuća i krupnog biznisa i da je novi Zakon o javnom informisanju legalizovao postojanje prikrivenih vlasnika a samim tim omogućio koncentraciju vlasništva u medijima.

"SINOS i PROUNS ostaju pri stavu da je nedemokratska procedura pri donošenju seta medijskih zakona, obmanjivanje javnosti da Brisel zahteva izlazak države iz medija i medijska cenzura onih koji su se protivili privatizaciji, potvrda da je u uskom krugu sve dogovoreno još 2012. godine, i da sada prisustvujemo završnoj fazi realizacije ''reformskih zakona''".

Kako navode zabrinjava činjenica da će beskompromisnom privatizacijom medija, koju predviđa Zakon o javnom informisanju, biti omogućeno da političari i njihovi rođaci postanu vlasnici i preostalih medija čiji su sada osnivači lokalne samouprave te da će na taj način umesto države u vlasništvu medija, političari i političke stranke postati vlasnici medija od nacionalnog značaja.

SINOS i PROUNS podsećaju da su podneli Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o javnom informisanju i zahtev za donošenje privremene mere o nesprovođenju Zakona do izjašnjavanja Ustavnog suda.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi