Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Ko je vlasnik Dnevnika
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

19. 03. 2015.

Autor: V. Đuričić Izvor: Dnevnik

Ko je vlasnik Dnevnika

Odbor za kulturu i informisanje republičke Skupštine razmatrao je Izveštaj Saveta Agencije za borbu protiv korupcije o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji, u kome se između ostalog apostrofira uloga "Dnevnika" kao lista od nacionalnog značaja.

 

Potpredsednik Saveta Agencije za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević naveo je da se još uvek ne zna ko je pravi vlasnik novosadskog "Dnevnika", "Politike" i "Novosti", istakavši da se u poređenju s medijskom slikom iz 2011. odnos snaga na političkoj sceni Srbije drastično izmenio, što je imalo direktan odraz i na personalne promene u gotovo svim institucijama izvršne vlasti, pa i u većini medija.

Predsednica Odbora Vesna Marjanović, otvarajući sednicu navela je da je tema vlasničke strukture i kontrole medija važna, imajući u vidu najavljeno otvaranje poglavlja u procesu pregovora s EU, koja se odnose na pitanje medija i medijskih sloboda. Marjanović je podsetila na to da standardi EU podrazumevaju transparentnu vlasničku strukturu medija i dodala da je ključna uloga parlamenta u kontroli primene medijskog seta zakona usvojenih u avgustu 2014.

Sednici je prisustvovao ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, koji je rekao da je otvorena debata o stanju u medijima dragocena i da će Ministarstvo učestvovati u svakoj debati na tu temu. Komentarišući navode iz Izveštaja o nepostojanju transparentnog registra vlasničke strukture medija u APRu, ministar Tasovac je naveo da nijedan od medija koji nije upisan u Registar neće moći da konkuriše za sufinansiranje.

Učesnici sednice diskutovali su o percepciji cenzure u društvu, stepenu ostvarenih medijskih sloboda, osnivačima medija iz ofšor zona i tabloidizaciji medija.

Inače, u Izveštaju Saveta koji se našao pred parlamentarcima navodi se da je Vlada Srbije preduzela konkretne aktivnosti u cilju otpočinjanja sprovođenja Medijske strategije iz 2011. i poboljšanja pravnog okvira za funkcionisanje medija po standardima EU. Značajan pomak napravljen je tek u avgustu 2014, donošenjem seta medijskih zakona.

U svom Izveštaju, Savet je identifikovao i izdvojio pet sistemskih problema koji godinama utiču na sistem javnog informisanjau Republici Srbiji, a to su netransparentnost medijskog vlasništva i netransparentnost finansiranja,

ekonomski uticaj kroz budžet, poreske olakšice i drugi indirektni oblici finansiranja javnim novcem, problemi privatizacije medija i neizvestan status javnih servisa, cenzura, autocenzura i tabloidizacija.

Na kraju Izveštaja, Savet je utvrdio 24 preporuke za unapređenje medijskog ambijenta u Srbiji koje je uputio Vladi Republike Srbije. Savet očekuje da Vlada naloži državnim institucijama da provere navode Saveta i postupe u skladu s njima. Sednici je prisustvovao i predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Goran Karadžić. Predsednica Odbora Marjanović najavila je da će se o Predlogu zaključka Odbor izjasniti na sledećoj sednici.

Ko će da kupi, kad ne zna od koga

Sramota je što se ne zna ko je pravi vlasnik "Dnevnika", kao i "Politike" i "Novosti" i naprosto je neshvatljivo kako će se obaviti privatizacija bez toga. Nepoznanica je ko će sedeti s druge strane stola, jer i kada ručate, volite da znate s kim sedite objasnila je za "Dnevnik nakon sednice Odbora član Saveta Miroslava Milenović.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi