Vesti
25. 04. 2015.
Izveštavanje o samoubistvima opasno i štetno
Objavljivanje detalja o pojedinačnim slučajevima samoubistva nedopustivo je za državne organe i medije, smaraju u Centru „Srce".
Tragični slučaj samoubistva prijatelja ombudsmana Saše Jankovića, koji se dogodio 1. aprila 1993. već nekoliko dana dobija veliku pažnju medija.
Detaljne informacije o ovom tragičnom događaju objavljuju se ne samo na internet portalima medijskih kuća, nego i na zvaničnoj internet prezentaciji državne institucije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Iz Centra "Srce" i upozoravaju na takozvani "Verterov efekat", odnosno činjenicu da ako se samoubistva javno vide i ako se o njima detaljno izveštava, ljudi koji možda u tom momentu razmišljaju da okončaju živo počine samoubistvo na isti način kao što je predstavljeno u medijima.
"Iz ovih razloga smatramo da je ovako detaljno prikazivanje slučaja samoubistva sigurno škodi ne samo porodici i bližnjima osobe koja je izvršila samoubistvo, već i javnosti koja čita ovakve objave", navodi se u saopštenju koje je potpisalo i Nezavisno udruženje novinara Vojvodine.
Srbija je zemlja koja ima visoku stopu samoubistava. Zbog toga je potrebno govoriti, izveštavati i edukovati javnost kako da prepozna osobu koja pati, kako da joj pomogne i bolje razume. Na ovaj način se može značajno uticati na prevenciju samoubistva u društvu. Za to su odgovorni i mediji i državne institucije.
Centar "Srce" je dostupno svakog dana od 14 do 23 sata na besplatnom broju 0800 300 303, mejlu vanja@centarsrce.org, i na četu na sajtu www.centarsrce.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.