Vesti
15. 05. 2015.
Rešavanje problema informisanja na bosanskom jeziku
Novi Pazar, Beograd - Bošnjačko nacionalno veće (BNV) ne odustaje od svog zahteva da se iz privatizacije izuzme Regionalna RTV Novi Pazar. Ovo pitanje ponovo je stavljeno na dnevni red u Ministarstvu kulture i informisanja, gde je ministar Ivan Tasovac razgovarao sa predstavnicima BNV o informisanju na jezicima manjina.
U saopštenju informativne službe BNV navodi se da su potpredsednik i sekretar Veća, Muhedin Fijuljanin i Ahmedin Škrijelj, istakli problem u ostvarivanju prava na informisanje na bosanskom jeziku i samouprave u ovoj oblasti i da je „potrebno sistemsko rešenje ovog pitanja i obezbeđivanje ostvarenja informisanja na jezicima manjina kao javni interes“. U skladu sa ovim ocenama, dvojica funkcionera BNV su zatražili da se obustavi privatizacija Regionalne RTV i da se osnivačka prava prenesu na Veće, jer ne prenošenjem tih osnivačkih prava „na BNV jedino Bošnjaci ostaju bez tog prava, što je diskriminacija“.
Nacionalni savet Bošnjaka je ovu najstariju medijsku kuću u ovom delu Srbije, proglasio za ustanovu od posebnog značaja za Bošnjake u Srbiji i na osnovu toga od nadležnog ministarstva zatražilo da je izuzme iz privatizacije. Ministarstvo kulture i informisanja ranije je saopš tilo da taj zahtev ne sprečava i ne odlaž e privatizaciju do 1.jula ove godine kako je definisano Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Pre petnaestak dana odbornici Skupštine grada Novog Pazara doneli su odluku da Regionalna RTV bude privatizovana metodom javnog prikupljanja ponuda sa javnim nadmetanjem. Prema ovoj odluci, vrednost kapitala ove medijske kuće na kraju 2013.godine bio je viši od 51,49 miliona dinara.
Dva zainteresovana
Odavno je poznato da su pisma zainteresovanosti poslali radiodifuzno preduzeće „Vizija“. čiji vlasnik je aktuelni direktor RTV Novi Pazar Denis Mavrić i vlasnik bivše TV „San“ Ruždija Šabotić.
Komentari (2)
ostavi komentar15.05.
2015.
Samo pitam
Nisam citao tekst, nitu cu da ga citam, ali videvsi naslov pitam: kako se na bosanskom jeziku kaze "Ne zajebavaj nas, covece, ako bas ne moras"?
Odgovori15.05.
2015.
kraj
Privatizacija je gašenje medija.Ja ne znam zašto UNS,NUNS,SINOS ne pozovu novinare na radikalnij mere protesta.Ovaj Zakon je očajan.
Odgovori