Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Tabla opomene i uspomene kod Orahovca
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

28. 05. 2015.

Autor: Živojin Rakočević Izvor: Politika

Tabla opomene i uspomene kod Orahovca

Udruženje novinara Srbije je kod Orahovca u Metohiji, četvrtu godinu zaredom, postavilo tablu otetim i nestalim novinarima Đuru Slavuju i Ranku Pereniću.

 

Tabla koja ima za cilj da podstakne i opomene na nerasvetljenu sudbinu kolega koji su nestali na novinarskom zadatku 21. avgusta 1998. godine rušena je, skrnavljena i odnošena u protekle tri godine. Odmah po postavljanju obeležja i zahteva kolega i porodica nestalih da lokalni kosovski i međunarodni istražni organi učine nešto i rasvetle sudbinu novinara RTV Priština tabla je građevinskim mašinama iščupana iz zemlje i odneta.

Kosovska policija je formalno vršila istragu posle rušenja, a novinari Budimir Ničić i autor ovog teksta su nakon prošlogodišnjeg policijskog uviđaja, našli spomen-obeležje bačeno na obližnje smetlište.

„Mi ovo radimo zato što oni koji treba da obavljaju svoj posao, ne pokazuju gotovo nikakvo interesovanje da posle toliko vremena, pokrenu bilo kakav postupak ili proces koji bi rasvetlio sudbinu naših kolega. Poslednje rušenje ove table, koju smo sami pronašli dokazalo nam je da se ovim događajem apsolutno niko nije bavio, čak ni kada je reč o skrnavljenju obeležja. Šta onda da očekujemo kad je u pitanju zločin”, izjavio je Budimir Ničić predsednik Društva novinara Kosova i Metohije.

Jasmina Stojković je tog dana po rasporedu trebalo da ode na ovaj teren i da uradi priču o monasima koje je Oslobodilačka vojska Kosova otela i vratila u manastir Zočište. Nije mogla da ode, menjao je kolega Đuro Slavuj i nestao. Ona danas postavlja tablu opomene:

„Dajte da i ja stavim jednu lopatu maltera u postolje, valjda će prestati da ruše”, kaže Jasmina i sa vrha lopate baca malter u rupu pored ranijeg otkinutog spomenika.

Novinari su doneli sve sa sobom, u gepeku Dejana Milenkovića direktora TV „Mosta” je „na suvo” pomešan malter, u vozilo kolega iz Beograda u Gračanici je utovarena voda u plastičnim balonima, a Peđa Radonjić iz RTV „Kima” nosi motiku. Sve je ovo postalo neka vrsta rutine, Zoran Babović skuplja kamenje za postolje veće nego što je bilo ranije, jer kaže – ovo će teže izvući.

„Sve dok oni budu rušili table, mi ih moramo iznova postavljati, i sve dok ova kosovska vlast ne shvati da je život srpskih novinara važan. Oni su se borili za istinu, mi se borimo za istinu o njima, a niko od nas se nije borio, recimo, u Kumanovu”, kaže novinar Ivan Miljković.

Automobil „zastava 128”, na ovom mestu je pogrešno skrenuo i tu se novinarima gubi svaki trag, sve ostalo se pretvorilo u nagađanja i obijanje pragova. U osnovi ovo mesto se pretvorilo u simbol potrage za ubijenim i otetim novinarima Marijanom Melonašijem, Ljubom Kneževićem, Aleksandrom Simovićem, Momirom Stokućom, Miletom Buljevićem, Bekimom Kastratijem i Bardiljem Ajetijem. Prvi put su postavljenje ploče pratili pripadnici Kosovske policije i austrijskog Kfora.

„Svima kojima smeta poruka „tražimo ih” koju smo po četvrti put morali da postavimo, poručujemo: naći ćemo ih! Oni koji su ih oteli, su ovde blizu, ali daleko od ruke pravde, jer su oni čiji je posao da ih nađu, ili njihovi jataci ili su zaplašeni, nesposobni ili korumpirani. Zato od Kosovske policije tužilaštva, Euleksa, Unmika i Kfora tražimo da najzad počnu da rade svoj posao”, rekao je sekretar Udruženja Srbije Nino Brajović.

Zašto ova tabla na srpskom i albanskom jeziku, postavljena u idiličnom orahovačkom vinogorju smeta nekome? Ko tako budno i pažljivo prati šta se događa na nekom sporednom putu sa kog su pre 17 godina nestali Slavuj i Perenić? Kako i u kojim strukturama smeta sećanje na otmicu i nestanak dvojice ljudi pre gotovo dve decenije? Ta zapanjujuća kontrola svesti, ta etnička budnost decenijama se održava i u institucijama i van institucija. Kome treba poslati poruku da se, makar, stane sa rušenjem obične ljudske poruke na kojoj piše: tražimo ih!

----------------------------------

Izložba fotografija Branka Belića „Lica” u Goraždevcu

Povodom postavljanja spomen-obeležja otetim novinarima, UNS i Dom kulture Gračanica organizovali su otvaranje izložbe Branka Belića „Lica” u Domu kulture u Goraždevcu.

„U ovoj izložbi su zaživela lica. Živa izložba! To je poruka, naša i od nas na ovom mestu i na svakom mestu. Timoti Džon Bajford je rekao za Branka, da slika trećim okom čitavo jedno doba”, rekao je otvarajući izložbu Petar Đinović, odgovorni urednik Galerije RTS-a.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi