Vesti
02. 06. 2015.
Obraćanje predsednice SINOS-a na Godišnjoj Skupštini EFJ
Nepunu godinu od donošenja seta medijskih zakona stanje na srpskoj medijskoj sceni je značajno pogoršano.
Zakon o javnom informisanju oduzeo je lokalnim samoupravama Ustavom garantovano pravo da osnivaju medije. Ukoliko ne bude odložena primena Zakona, 72 medija će 1. jula, kada je zakonski rok za izlazak države iz medija, biti ugašena, javnost u ovim sredinama ostaće bez prava na objektivno i pravovremeno informisanje, a više d 3.000 naših kolega bez posla.
Suprotno evropskoj tradiciji medijski zakoni su legalizovali netransparentno vlasništvo jer je firmama iz "ofšor-zona” dozvoljeno da poseduju medije. Time je onemogućeno utvrđivanje prekomerne koncentracije vlasništva u medijima.
Set medijskih zakona ni na koji način nije stimulisao uspostavljanje socijalnog dijaloga, koji u srpskim medijima ne postoji. U privatnim medijima u Srbiji ne postoje sindikati, poslodavci ne dozvoljavaju sindikalno organizovanje a, u strahu od otkaza, zaposleni prihvataju niske i neredovne plate i nesiguran radni status. Rastu cenzura i autocenzura, umesto slobodnih, Srbija ima kontrolisane medije i sve brže klizi u medijski prekarijat.
Sindikat novinara Srbije (SINOS) insistira na hitnoj izmeni medijskih zakona i ima sve više pristalica za taj zahtev.
Verujemo da će Vlada Srbije shvatiti opasnost od gašenja lokalnih medija i pokušati da nađe rešenje koje će biti u interesu javnosti - rekla je Dragana Čabarkapa, predsednica SINOS u svom današjem obraćanju na Godišnjoj Skupštini Evropske federacije novinara (EFJ) u Budvi kojoj u ime 300.000 članova, prisustvuje stotinu delegata iz cele Evrope.
U debati o radnim pravima i slobodi medija na Balkanu Čabarkapa je ukazala na izuzetno dobru saradnju i solidarnost sindikata u regionu i ukazala na veliku podršku koju SINOS dobija od Evropske i Svetske federacije novinara (IFJ).
Podsetila je na pomoć prethodnog dugogodišnjeg predsednika EFJ Arnea Keniga, koji je više puta dolazio u Srbiju i lično se uverio u katastrofalne posledice privatizacije medija. Čabarkapa je upozorila da bi nastavak privatizacije uništitio srpsko novinarstvo i da demokratska javnost apeluje da se to spreči.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.