Vesti
07. 07. 2015.
Oxi
Sećate li se Pasoka, nekad moćnih grčkih socijalista i političke dinastije Papandreu? Mislila sam da od njih ni kamen na kamenu nije ostao, ali sam se ovog vikenda uverila da Pasok ima, ako ne duhovitog, a ono veoma zajedljivog predstavnika za štampu.
Odiseas Konstantinopulos je, naime, na grčkoj televiziji Skaj u nedelju veče izjavio da je najveću podršku referendumskoj kampanji „Oxi” svojim izjavama dao jedan nemački socijalista, predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.
Oni koji gube imaju pravo da se ljute, a Konstantinopulos je u ljutnji posegao za sarkazmom. Jer samo se po sebi razume da Šulc nije hteo da pomogne Aleksisu Ciprasu i, kako se na kraju pokazalo, ogromnoj većini Grka koji su odbili tvrde uslove međunarodnih zajmodavaca.
Kada se sam ponudio za vođu grčke kampanje u korist „da” kreditorima, Šulc je u stvari hteo da pomogne Pasoku i ostalim političkim partijama koje su agitovale da Grčka prihvati evropski diktat.
Kada je sa pozicije prvog evropskog parlamentarca davao izjave da je Grcima potrebna tehnokratska vlada, a ne ona koju su sami izabrali samo šest meseci ranije, Šulc je takođe pokušavao da pomogne Pasoku.
Kada je uoči referenduma izjavljivao da će Grcima, glasaju li „ne”, odmah biti potrebna neka nova valuta umesto evra, takođe je mislio da pomaže svojim političkim izabranicima u Grčkoj.
Izgleda da je zaista verovao da pospešuje „promenu režima” u zemlji koja za sebe voli da misli da je kolevka evropske civilizacije.
Ispostavilo se da je Šulc bio prijatelj koji je svojim grčkim favoritima pucao u noge.
Ne znam da li su ga pre konačnog referendumskog ishoda privatno molili da im više ne pomaže, ali znam da su se pokazali toliko nezahvalnim da su Odiseasu Konstantinopulosu dozvolili da mu javno kaže šta misli o njegovoj podršci.
I to na jednoj od onih privatnih televizija koje su besomučno agitovale u korist „da“, a istovremeno propuštale da uživo prenose obraćanje legalno izabranog grčkog premijera građanima o referendumu.
Grčke kolege mi, naime, kažu da su samo dva od osam nacionalnih dnevnih listova koji izlaze u Atini imala simpatije za „ohi“, dok je u korist „ohi“ izveštavala samo jedna televizija, grčki javni servis.
To nije teško poverovati, naročito ako ste u referendumskoj noći imali priliku da se zabavite gledajući uživo program jedne od beogradskih televizija u grčkom vlasništvu.
Imala je gosta koji nas je zabrinuto obavestio da je grčka advokatska komora posumnjala u pravnu osnovanost odluke o raspisivanju referenduma - jedino je propustio da nam kaže i da je nadležni grčki sud dva dana pre glasanja pozitivno ocenio ustavnost i zakonitost Ciprasove odluke. Da ste gledali - mogli ste da pomislite da svi oni zajedno savršeno zaslužuju jedni druge.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.