Vesti
16. 07. 2015.
Uloga medija u zaštiti dece izlođene nasilju u porodici
Najmlađi ne smeju da budu dvostruke žrtve
Osetljivost situacije u kojoj se nalazi dete koje je preživelo nasilje u porodici zahteva posebnu pažnju i visoku profesionalnost prilikom medijskog izveštavanja.
Nedopustivo je prikazivanje deteta u pojedinim medijima na senzacionalistički način, izveštavanjem kojim se narušava detetova privatnost ili govori o detaljima njegovog ličnog i porodičnog života, daju nestručne procene karaktera i ponašanja i otkriva njegov identitet, jedan je od zaključaka jučerašnjeg sastanka predstavnika Centra za socijalni rad Novog Sada, sudstva i medija.
Štetne posledice medijskog izveštavanja zavise i od uzrasta deteta, osobenosti njegovog razvoja, obeležja grupe kojoj pripada, dosadašnjeg iskustva s otkrivanjem identiteta, socijalne podrške, reakcija okoline, ponašanja o kojem se izveštava, detetove medijske pismenosti i društvenih vrednosti u detetovoj okolini.
Podsećanje na traumatski događaj ili njegovo ponavljanje kroz rekonstrukciju okolnosti u kojima se događaj odvijao mogu dodatno traumatizovati dete koje je preživelo nasilje u porodici, negativno uticati na njegov razvoj, samopouzdanje i samopoštovanje, doživljaj vlastite kompetentnosti, ostaviti socijalne posledice: izolacija i stigmatizacija od vršnjaka ili odraslih iz detetove okoline može stvoriti iracionalna uverenja o vlastitoj nemoći ili velikoj moći drugih, depresivnost, ugroziti sigurnost dece.
Važan je i način opisivanja deteta (prosjak, zlostavljač, nasilnik, žrtva generalizuje se problem na čitav njegov život i to izaziva osećaj nepopravljivosti), dok opis ponašanja deteta ukazuje na to da je moguće doći do promene.
O tome kako saradnju učiniti boljom, a pritom izbeći sekundarnu viktimizaciju deteta, s novinarima su razgovarali zamenica osnovnog javnog tužioca u Novom Sadu Mirjana Peković, sudija Apelacionog suda Olivera Pejak Prokeš, portparoli Apelacionog suda Milica Janča, Višeg suda Ivana Karapandža i Osnovnog suda Tijana Jakovljević, direktor Centra za socijalni rad Drašković i rukovodilac službe za decu i omladinu Milica Džino.
Sekundarna viktimizacija
Sekundarna viktimizacija deteta predstavlja pooštravanje primarne viktimizacije kroz negativnu reakciju socijalne sredine i kroz neadekvatnu ili čak pogrešnu reakciju institucija.
Proizilazi iz težnje najbliže okoline deteta, institucija i najšire društvene zajednice da se njegovo svedočenje potceni i delegira krivica za izloženost nasilju na dete.
Uključuje i nedovoljnu zaštitu deteta od neprimerenog publiciteta, zastrašivanja ili osvete.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.