Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Beograd i dalje deli tuđe pare
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 10. 2008.

Izvor: Dnevnik

Beograd i dalje deli tuđe pare

Učesnici tribine „Pokrajinska radiodifuzna agencija - da ili ne?“ predstavnici resornog republičkog i pokrajinskog ministarstva, te medijski stručnjaci imaju podeljena mišljenja da li je neophodno i u Vojvodini oformiti nezavisno regulatorno telo koje će voditi brigu o ponašanju emitera i sprovođenju medijskih zakona.

- Postoji ideja da se Statut RRA proširi i narednih godina otvore regionalne kancelarije RRA, koje bi obavljale monitoring programa u područjima za koje Savet oceni da je neophodno. Na jugu Srbije, možda u centralnom, zapadnom i istočnom delu republike, ali otvaranje kancelarije u Vojvodini biće skora realnost i možda dobro prelazno rešenje dok se izmenama Zakona o radiodifuziji to ne reguliše drugačije - rekao je zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadžić i naveo da postoji ideja da Drugi kanal Radio-televizije Vojvodine (RTV), bude prvi eksperimentalni kanal u procesu digitalizacije. Tako bi se umnožio broj kanala na jezicima nacionalnih manjina i povećao obim njihovih programa.

- U novom Statutu Vojvodine pokrajini su date nadležnosti ”da utvrđuje javni interes i stara se o stvaranju uslova za funkcionisanje pokrajinskog javnog servisa”, što su i nove obaveze Sekretarijata za informacije, kao držanog organa - kazala je zamenica pokrajinske sekretarke za inforamcije Smilja Maksimović i navela da će o tome da li je Vojvodini potrebno nezavisno regulatorno telo za medije pokazati vreme, javna rasprava i volja većine. Ona je ocenila i da je “ sadašnjim zakonom nakaradno regulisan način finansiranja RTV”, po kojem novac koji se prikupi prvo ide na račun u Beograd, pa se raspodeljuje i vraća u Vojvodinu. To se mora menjati kako bi vojvođanski javni servis imao sigurne prihode.

Zamenik ministra za kulturu Dragan Janjić ocenio je da će se o tome da li osnovati i pokrajinsku radiodifuznu agenciju, na kraju ipak baviti političari, a ne medijski stručnjaci. Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski smatra da ideja stvaranja pokrajinske radiodifuzne agencije nije dobra jer bi došlo do “zbrke” i dodao da takva praksa ne postoji nigde u Evropi, sem u Nemačkoj.

Predsednik UNS Nino Brajović obrazlaže svoj stav “protiv” poskupljenjem čitavog sistema.


Antrfile : Manjinski programi u zoru


Predsednik NDNV Dinko Gruhonjić kritikovao je neosetljivost republičke administracije i regulatornog tela za specifičnost informisanja u Vojvodini. - Monitorinzi programa i ponižavajući indeks gledanosti RTV od 1 odsto govori da trenutna rukovodeća kadrovska struktura nije u stanju da odgovori na zadatke koji su pred nju postavljeni. Od pretplate građana se ubiraju velike pare, a programi namenjeni manjinama su u termninima za koje se mora navijati sat, što je odraz nebrige i nerazumevanja sistema informisanja u Vojvodini – zaključ io je Gruhonjić.


M. Živić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi