Vesti
13. 09. 2015.
Uticaj TV programa na najmlađu populaciju je, iz godine u godinu, smatraju stručnjaci sve pogubniji
Klinci slika i prilika rijalitija
Vesti o nasilju među mladima i upozorenja stručnjaka da su nam deca sve brutalnija postale su svakodnevica. Slučajno, ili ne, gotovo u isto vreme kada su se dve učesnice jednog rijaliti programa tukle, nekoliko devojčica brutalno je prebilo drugaricu na pločniku pored Hemijske škole u Kruševcu.
Vršnjačko nasilje, uslovljeno je mnogim faktorima, od porodice do televizije.
Stručnjaci ukazuju na to da često proističe iz ugroženosti i uskraćenosti, zlostavljanja i zanemarivanja.
Film i televizija ga prikazuju kao igru ili fikciju pa nasilje dobija druge, čak "privlačne prizvuke".
I bez rijalitija deca dobijaju malo onoga što priliči njihovom uzrastu, što ih umiruje i čini boljim, podstiče na lepše.
Prema rečima psihologa Prvoslava Plavšića, istraživača medija i komunikacija, licemerno je zatvarati oči pred onim što čine odrasli, pa i deci najbliži, da bi se kasnije, laički ili "stručno", iščuđavali nad ponašanjem dece.
- Deca su naša slika i prilika, a televizija postaje sve više iskrivljeno ogledalo, gde je i sam pojam "rijaliti" nešto uvrnuto, ukazuje Plavšić.
U "Kodeksu deca i mediji" iz 1993. godine jasno se naglašava da eksplicitne scene nasilja, instruktivni kadrovi u vezi sa delinkvencijom, drogom, alkoholom, ne smeju da se emituju kada se očekuje da će pred TV ekranom biti najmlađi.
Nažalost, nasilje na ekranima je postalo pravilo, a ne izuzetak.
Prema rečima našeg sagovornika, deca lako prihvataju i podražavaju televizijske programe, pa i rijalitije, jer su dostupniji od bilo čega drugog, uključujući i sport, rekreaciju, umetnost, putovanja...
Slične poruke nalaze se, kaže Plavšić, i u spotovima nekih poznatih pevača, tuče, grubosti do perverznog zadovoljstva ili pretvaranja.
Stevica Smederevac, načelnik službe za nadzor u okviru Regulatornog tela za elektronske medije, ukazuje da zakonodavac preventivno polazi od toga da takvi sadržaji rijaliti programa mogu negativno uticati na mlade, pa je u martu ove godine donet niz pravilnika koji se bave zaštitom mentalnog, duhovnog i fizičkog razvoja maloletnih osoba.
- Uloga regulatora je u prevenciji, a ne sankcijama, a to se radi kroz razgovore, sastanke, dopise sa emiterima i rešavanju problema u hodu.
Nepotrebno se stvara slika o nama kao nekome ko treba da kažnjava, kaže Smederevac.
Kako ukazuje, od 2009. godine do danas, izrečeno je 38 mera zbog onoga što je emitovano na rijalitijima.
Vulgarnost, govor mržnje, golotinja, neki su od razloga.
Kvalitet nema kupca
Čemu rijaliti programi uopšte koriste, zašto su toliko rasprostranjeni?
Odgovor se svodi na banalnosti života i odgovarajuće slike na malim ekranima.
Kvalitet se teže prati i prodaje, a kada je već ljudima neophodna relaksacija od svakodnevnih briga, onda neka to bude ono što nas golica, draži i lažno uzbuđuje, tvrdi Prvoslav Plavšić.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.