Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Rijaliti linč sudije Jančić
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 10. 2015.

Autor: Radoša Milutinović Izvor: Politika

Rijaliti linč sudije Jančić

Kako televiziju sa nacionalnom frekvencijom iskoristiti kao batinu u privatnom obračunu vlasnika sa svakim za koga (u)misli da mu je stao na žulj, minulog vikenda pokazala je rijaliti stanica Hepi.

Zloupotrebljavajući veliku gledanost ozloglašenih „Parova”, ta televizija je doslovno linču „uživo” izložila predsednicu Privrednog suda u Pančevu Sperancu Jančić i njenog supruga.

Iz prosečnom gledaocu nedokučivih razloga, proteklog petka i subote, TV Hepi je, za vreme „Parova”, neprekidno preko ekrana emitovala pokretni natpis kojim je sudiju Jančić optužila za organizovani kriminal.

„Hepi televizija došla je do saznanja da se u Privrednom sudu u Pančevu kontinuirano sprovode organizovane kriminalne radnje od strane predsednice suda Sperance Jančić i njenog supruga advokata, a bivšeg javnog tužioca”, mogli su, svakih desetak minuta, pročitati gledaoci.

Da ovaj denuncijantski poduhvat bude kompletan, građani su pozvani da na imejl adresu TV Hepi jave sve što znaju o „kriminalcima” u pančevačkom Privrednom sudu.

To bi, valjda, trebalo da bude „rijaliti” istraživačko novinarstvo.

Pretpostavka da bi uzrok javnog bičevanja sudije Jančić mogla biti neka presuda protiv poslovne imperije vlasnika Hepija Predraga Rankovića, zvanog Peconi, jednog od mutnih velikaša srpskog tranzicionog kapitalizma, potvrđena je nedugo zatim, kada je ta televizija najavila specijalnu emisiju o korupciji u Privrednom sudu Pančevo, a u vezi sa sporom između pančevačke Luke „Dunav” i preduzeća „Viakom tim”.

Malo istraživanje pokazalo je da je predmet spora požar koji je pre tačno šest godina uništio jedno od skladišta u Luci – tada u vlasništvu Rankovića – u kojem je izgoreo veliki broj klima-uređaja koje je uvezao „Viakom tim”.

Upućeni u proces kažu da je Privredni sud u Pančevu presudio da Luka „Dunav” mora platiti odštetu „Viakom timu”. Da je Rankovićev televizijski gnev „rezultat nezadovoljstva sudskom odlukom” koju je u tom sporu donela sudija Jančić, potvrdio je u saopštenju Privredni sud u Pančevu, naglašavajući da je tu presudu potvrdio i apelacioni sud.

Nije teško zamisliti zašto se ta presuda nije svidela vlasniku Hepija, premda je on Luku „Dunav” prošle godine formalno prodao jednoj nepoznatoj pančevačkoj firmi za 10 miliona evra.

Neslaganje sa presudom, međutim, ne daje mu za pravo da svoju televiziju, po volji, koristi kao streljački stroj, izlažući bilo kog građanina javnoj poruzi, a kamoli da sudiju optuži za organizovani kriminal.

Zabrinjavajuće je i što – do sada, a još nije kasno – ovaj nečuveni i nedopustivi primer medijskog linča nisu ni primetili, a kamoli osudili ni nadležna ministarstva, ni radiodifuzna agencija, ni mediji i novinarska udruženja niti, recimo, zaštitnik građana. Biće da ne gledaju „Parove”.

Umesto njih, sam Privredni sud u Pančevu s pravom je ocenio da je TV Hepi „grubo i direktno kršila osnovna ljudska prava” sudije Jančić, ali i Zakon o javnom informisanju i ustavne odredbe kojima je propisano da je sudija nezavisan. O pravilima profesionalnog novinarstva, medijskim uzusima i građanskoj uljudnosti u današnjoj Srbiji da i ne govorimo.

*Novinar

Radoša Milutinović

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi