Vesti
08. 12. 2015.
Nema odbrane ministra odbrane
Uz izvinjenje novinarki B92 Zlatiji Labović u ime cele vlade, premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ministar odbrane Bratislav Gašić posle komentara koji joj je uputio u nedelju u Trsteniku ne može da ostane ministar.
Osim što je ovim sankcionisao nedopustivo ponašanje člana vlade, Vučić je rešio i nedoumicu koja je dugo prisutna – da li će se pre ići na rekonstrukciju vladu ili na vanredne izbore. Rekonstrukcija, dakle, ali iznuđena. Zato Vučić nije mogao da kaže ko će biti novi ministar vojni.
Nova nedoumica je, međutim, da li će Gašić podneti ostavku ili će biti razrešen. To što je za utorak ujutru zakazano njegovo obraćanje javnosti ukazuje da bi mogao da kaže da podnosi ostavku, tim pre što iz Vučićeve izjave nije baš najjasnije koji će mehanizam biti primenjen. Premijer je rekao, prema izveštajima agencija, da neće da ulazi u procedure oko njegove smene, ali i: „Mogli smo da se igramo da on podnosi ostavku, ali nismo. Mislim da će Bata ovo da razume.”
Od nekih visokih funkcionera vlade i Srpske napredne stranke, u kojoj je Gašić potpredsednik, kao i od samog Gašića, nismo mogli da saznamo šta će biti sledeći potez. Prema nezvaničnim informacijama, to bar do kasno po podne nije bilo rešeno ni među samim akterima.
Gašić je u raznim medijskim spekulacijama o mogućim kadrovskim promenama u vladi uziman kao neko ko bi mogao biti viđen za „odstrel”, ali se ipak pre očekivalo da će to biti, recimo, Zorana Mihajlović ili Kori Udovički. Protiv njih je u poslednje vreme stizalo više primedbi iz naprednjačkih redova, dok su se o Gašićevom radu negativno izjašnjavali predstavnici opozicije i dela javnosti. Incident kakav se dogodio u nedelju u Trsteniku, međutim, niko nije mogao da očekuje, ali je bilo prilično jasno, već po prvoj reakciji premijera Vučića u nedelju uveče, kakav će biti epilog.
Jasno je i da je ovaj njegov potez tumačen na različite načine: od toga da Gašićeva izjava jednostavno toliko strašna da nije mogla da prođe bez ovakve sankcije, preko toga da je to bila samo kap u prepunoj čaši Gašićevih navodnih grehova (poput afere „Helikopter”, sukoba interesa ili odnosa prema zahtevu ombudsmana Saše Jankovića vezanog za incident sa žandarmima i „kobrama” na prošlogodišnjoj Paradi ponosa), do ocene da je Vučiću ovaj događaj poslužio da „zabašuri” nešto drugo. Samo što sumnjivci ne mogu da navedu šta tačno. Ali, verovatno nije bez osnova mišljenje nekih da je ovaj događaj odlično poslužio kao „izduvni ventil” u sve napetijim odnosima medija i vlasti. Šta god bilo, premijer u ovom slučaju može da se predstavi kao zaštitnik medijskih poslenika i žena uopšte, a s druge strane da pokaže da u njegovoj vladi ipak nema nedodirljivih.
Vučić je novinarima rekao da je bio šokiran i iznenađen kad je čuo šta je Gašić rekao u Trsteniku, te da takve stvari ne mogu i ne bi trebalo nikome da se dogode.
„Uvek sam bio protiv hajki i harangi i uvek sam postavljao i svoja leđa i glavu za sve svoje ministre koji su bili izloženi besprizornim napadima, kada su bili krivi samo zato što su ministri u mojoj vladi ili kada su prosto napadani zato što neko mora za nešto da bude kriv. Postavljao sam sebe kao štit, zaštitio sam ih od lažnih napada. Time sam štitio Srbiju, istinu i pravdu”, rekao je Vučić, dodavši da za ovo što je uradio Gašić ne može da nađe ni izvinjenje ni opravdanje.
Moramo, kaže, da zaštitimo sve žene u Srbiji, „to je bila loša poruka za sve žene”.
On je primetio da je dobro što se Gašić izvinio i pokajao, ali da to nije dovoljno, preneo je Tanjug. „Moramo da povučemo crtu, da napravimo razliku”, rekao je Vučić i objasnio da njegova vlada želi pristojnu Srbiju.
Premijer je istakao da je takav stav zauzeo zbog svoje politike, a ne zbog napada i orkestrirane kampanje onih koji ćute o pljačkama i nepoštenju drugih.
„Gašić je moj prijatelj, potpredsednik moje stranke, jedan od mojih najodanijih prijatelja, imam možda još dvojicu takvih u vladi. Bolji je ministar odbrane nego što sam ja bio i 10 puta je bolji od nekih naših prethodnika”, rekao je premijer i izrazio uverenje da će Gašić razumeti njegovu odluku.
Pre nego što je Vučić ovo rekao, jedino je javnosti prilično anonimni narodni poslanik SNS-a Nebojša Tatomir tražio, preko svog fejsbuk-profila, da Gašić danas podnese ostavku, jer je, kako je naveo, svojim činom unizio sve žene, SNS i lidera stranke i premijera Aleksandra Vučića.
Svi drugi funkcioneri vlade i SNS-a koji su se oglašavali, poput Zorane Mihajlović i Aleksandra Vulina, osudili su obraćanje ministra Gašića novinarki, ali se nisu izjašnjavali o njegovoj eventualnoj smeni ili ostavci. Tatomir je, međutim, otišao i korak dalje navodeći da od premijera očekuje „u najkraćem mogućem roku rekonstrukciju vlade”, ističući, pored ostalog, da politička situacija u svetu i zemlji nalaže najozbiljniji rad u korist Srbije i da „u toj priči nema mesta za političke amatere”.
Pitanje da li će smena na čelu Ministarstva odbrane biti i uvod u širu rekonstrukciju vlade, upućeno nekim funkcionerima SNS-a, ostalo je bez odgovora. Nisu želeli da se izjašnjavaju ni o tome da li će Gašić ostati u vrhu stranke (Vučić je naveo i da se nada da će Gašić za koju godinu moći da se vrati u javni život) i da li je ovo možda znak da će uslediti neke značajnije kadrovske promene u organima SNS-a na izbornoj skupštini u januaru ili februaru.
Možda će nešto biti jasnije kada bude poznato da li će Gašić podneti ostavku ili će biti razrešen. Osim što razrešenje znači težu kaznu za ministra, razlika je i u proceduri. Prema Zakonu o vladi „ministru prestaje mandat sa svakim prestankom mandata vlade, izglasavanjem nepoverenja, razrešenjem ili ostavkom”, a u Gašićevom slučaju može se očekivati jedan od ova dva poslednja načina. Razlika je u tome što se ostavka samo konstatuje, a u slučaju kada predsednik vlade predloži razrešenje člana vlade, Narodna skupština razmatra i glasa o tom predlogu. U oba slučaja – na prvoj narednoj sednici parlamenta.
Osim toga, ministar koji je podneo ostavku dužan je, uz određena ograničenja, da vrši tekuće poslove dok mu ne prestane mandat. Tako je bilo, recimo, u slučaju ostavke prethodnog ministra finansija Lazara Krstića, čiju je ostavku skupština prihvatila 15. jula prošle godine, a Dušan Vujović je 4. avgusta izabran na tu funkciju.
Međutim, u slučaju Saše Radulovića, ministra privrede u prethodnoj vladi Ivice Dačića, nije prihvaćena ostavka, nego ga je Dačić razrešio, s obrazloženjem da je to bilo potrebno radi neometanog funkcionisanja Ministarstva privrede. To je učinio nekoliko sati uoči raspuštanja Narodne skupštine u januaru 2014. Odmah je ovlastio ministra Igora Mirovića da rukovodi i tim resorom, a Radulović je vrlo brzo iseljen iz ministarskog kabineta.
Prema Zakonu o vladi, premijer je dužan da u roku od 15 dana od prestanka mandata prethodnog ministra predloži izbor novog, ali nije preciziran rok u kojem bi skupština trebalo da se izjasni o tome.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.