Vesti
22. 01. 2016.
Ko su ukućani upravnog odbora RTS
Šta povezuje bivšu rijaliti zvezdu, osnivača muzičkog festivala „Egzit” i analitičara bliskog vladajućoj stranci? Članstvo u Upravnom odboru Radio televizije Srbije (RTS).
Protekle nedelje Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) od 52 kandidata izabrao je devet članova koji će narednih pet godina upravljati Javnim servisom. Iz prethodnog upravnog odbora preuzet je samo sociolog Đorđe Vozarević, iako su za drugi mandat bili zainteresovani dekan Fakulteta dramskih umetnosti Zoran Popović (inače predsednik odlazećeg Upravnog odbora) i psiholog Žarko Trebješanin.
Ako postoji pobednik ovog izbora, onda je to sociolog Vladimir Vuletić. Njegov izbor nije propratila nijedna teorija zavere, a oni koji ga znaju kao profesora Filozofskog fakulteta kažu da je vlasnik besprekorne radne biografije.
Najviše prašine podigao je ulazak slikarke Zorice Šujice u UO RTS-a, budući da je javnosti postala poznata po učešću u „Velikom bratu”. U biografiji koju je ponudila na uvid članovima Saveta REM-a, navodi da je „dosadašnje iskustvo kvalifikuje za širok opseg radnih aktivnosti”. To iskustvo sticala je u fabrici trikotaže „Partizanka” kao modna kreatorka, a zatim u više srednjih škola u kojima je predavala likovno.
Nezadovoljstvo njenim izborom naročito je poraslo posle objašnjenja na koji način će se iz UO RTS-a boriti za „kulturizaciju društva”.
– Kad sam izašla iz „Velikog brata” pomislila sam „Bože da je ovako organizovana država, mi bismo bili ne Veliki brat nego veći od bilo koje druge države”, dakle dobra organizacija i rad i sve što naš premijer kaže rad, rad, rad – poručila je novoizabrana članica UO RTS-a.
Ova izjava poslužila je i kao dokaz zastupnicima teorije da je Dragan Bujošević, kao novinar blizak demokratama, došao na čelo RTS samo zato što je premijer Aleksandar Vučićević unapred osmislio kako da ga kontroliše - upravnim odborom skrojenim po volji iz Nemanjine 11.
Jedan deo javnosti smatra da je tom logikom u upravni odbor regrutovan i analitičar Branko Radun. Njegovi politički protivnici zameraju mu stavove koji su bliski vladajućem režimu. Ali oni koji se sa njim politički podudaraju predlažu ga u UO RTS. Upravo je analitičar Dragomir Anđelković taj koji ga je kandidovao.
Sumnja se i da se predsednik Srbije Tomislav Nikolić pobrinuo da ima svog čoveka na Javnom servisu. Iz njegovog Kabineta čak šestoro saradnika je poslalo svoje kandidature. Savet REM-a je bio surov – izabrao je samo jednog predsednikovog čoveka - pedagoškinju Simonu Mitrović – Dunjić. Bilo bi pošteno reći i to da je ona 2005. godine, bila zaposlena u Narodnoj kancelariji predsednika Borisa Tadića. Između ova dva posla, radila je u jednoj marketinškoj agenciji kao analitičar medijskih sadržaja, pa u banci kao interni menadžer.
Oni koji nisu imali sreće ovaj put - Ana Mandić, Vukica Krivokapić, Aleksandar Zagorac, Simo Čulić i Ivona Katić, mogu da se uteše činjenicom da nije izabrana ni bivša ministarka sporta Alisa Marić.
Savet REM-a na RTS je poslao i svog čoveka – Ljiljanu Đurđevac koja kao analitičar projekta radi upravo u ovom regulatornom telu. Ona se, zapravo, vraća na Javni servis, s obzirom da je 2000. godine bila zamenik generalnog direktora Dragoljuba Milanovića. Posle toga, karijeru je nastavila na televiziji „Jesenjin”, a bila je i rukovodilac službe za odnose s javnošću Zavoda za izgradnju grada u Novom Sadu.
Pored Ljiljane Đurđevac i Branka Raduna, UO RTS ima još jednog Novosađanina – Dušana Kovačevića. Javnosti je više poznat kao osnivač muzičkog festivala „Egzit”, nego kao diplomirani inženjer elektrotehnike i telekomunikacija koji se usavršavao i u inostranstvu. Kovačević je i vlasnik „Egzit tima”, jedne od šest firmi koje su u direktnoj vezi sa organizacijom pomenutog festivala.
Savet REM-a glasao je i za nekadašnjeg urednik Trećeg kanala RTS-a Dragana Karadžića i za advokata Miroslava Minju Nikolića. Nikolić je i kao novinar i kao pravnik sarađivao sa brojnim medijskim kućama - emisije posvećene pravu vodio je na televiziji „Enter” i RTS-u, a pisao je za „Politiku”, „Privredni pregled” i „Večernje novosti”.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zatražili su od REM da javno saopšti kriterijume na osnovu kojih su izabrani ovi članovi. Sumnju da je izbor možda bio dogovoren javno je iznela članica Saveta REM-a Gordana Suša. Kao razlog navela je to da je šest od devet listića bilo popunjeno identično iako se biralo između 52 kandidata. „Politici” su iz REM-a odgovorili da je izbor članova upravnog odbora tajna, iako smo od njih tražili isključivo rezultate glasanja.
– Ja sam glasala po svojoj savesti i prema članu zakona koji kaže da se u UO RTS biraju ugledne ličnosti. Nemojte mi reći da Srbijanka Turajlić ili Miroslav Lazanski nisu zaslužili da se nađu u tom upravnom odboru pre nego većina izabranih. Od početka svog mandata sam insistirala da utvrdimo principe na osnovu kojih ćemo glasati, ali me niko nije poslušao – kaže Gordana Suša za „Politiku”.
S obzirom da je predsednik Saveta REM-a Goran Karadžić u izjavi za naš list rekao da se ovaj izbor ne razlikuje od onog iz 2011. godine, pitali smo Sušu da li je možda bilo dogovora i onda:
– Sada mogu da sumnjam i u to, iako su tada izabrani intelektualci – dodaje naša sagovornica.
I zaista ovaj tim sastavljen je uglavnom od osoba koje su javnosti manje poznate, a među kojima ima i onih čije biografije teško da mogu da nadoknade medijsku anonimnost. Naročito ako se setimo da je ranije u UO RTS bio akademik Nikša Stipčević.
Sadašnjem sastavu javnost upućuje zamerku da je sastavljen po ukusu vladajuće stranke. Međutim, ovakve primedbe se nisu čule pre pet godina kada je većina članova ovog tela bila bliska demokratama. Tada je na čelu UO RTS-a bio profesor Fakulteta političkih nauka Slobodan Marković, inače blizak prijatelj predsednice Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonje Liht. Na Markovićev predlog za njegovog zamenika izabran je direktor Centra za proučavanje alternativa Milan Nikolić, inače suprug Sonje Liht. Takođe, Marković je bio i u upravnom odboru „Politike A.D. ”, kada je na njegov predlog za predsednicu izabrana Sonja Liht. Upravo tada, u godišnjoj anketi dnevni list „Blic” proglasio ju je najmoćnijom ženom u Srbiji, a jedan od kriterijuma bio je i politički uticaj.
Karadžić: Nije bilo dogovora
Predsednik Saveta REM-a Goran Karadžić kaže za „Politiku” da izbor članova UO RTS nije bio dogovoren.– Imali smo dva kruga glasanja. Sva je obavljeno po uobičajenoj proceduri i ovaj izbor se ni po čemu nije razlikovao od prethodnog – tvrdi Karadžić.
Istog kandidta predložile 33 organizacije
Najduža prijava koja je stigla na adresu REM-a ima 42 strane. Kandidata Branimir Đokića predložile su čak 33 organizacije - od udruženja izbeglica, Roma, slabovidih do udruženja estradnih umetnika budući da je reč o rukovodiocu Narodnog ansambla RTS-a u penziji. Ovolika podrška, međutim, Đokiću nije pomogla jer se nije našao na listi izabranih.
Komentari (2)
ostavi komentar22.01.
2016.
Trziste
Srbija je postala zemlja rijelitija koji se zove "24 casa Vucica". Izgleda da je naprednjacima od toga gora neka tamo "zuta Olja", "zuti Bujke", "zuta osa", "zuta mrlja" i sve sto je zuto. Jel tako, gospodine "Ostrica sa dva maca"?
Odgovori22.01.
2016.
OŠTRICA SA DVA KRAJA
Dobar članak, tačan, u staroj "Politici", ali ništa novo za čitaoce koji mogu da budu u toku ili se, uz pomoć sopstvenih izvora, interesuju za temu. Pre svega treba reći da pomenuti "organi" nikad nisu niti će imati odlučujuću reč u RTS. Nož i pogača su u rukama Bujoševića i njegovih poklisara, pa priča, prema tome, da su izabrani ljudi bliski Vlade slabo pije vodu. Ne mislim da bi bilo loše da je tako, jer se iz budžeta, znači oduzeto od nas građana, daje preko tri milijarde, pa kakav je to, onda, javni servis koji svakim danom pljuje ruku koja ga hrani. Gde to ima? A da dodam još dva detalja. Ko je i u ime koga birao Sušu koja se sada buni, njene revolucionarne pre i postoktobarske zasluge su izvesne, a što se tiče neke nove članice prepoznate kao učesnice "farme" ili ne znam čega, zar nas nije, moliću fino, Olja Kovačević uveseljavala sa naslovne strane "Plejboja" pa ne smeta što uređuje, a vidimo i kako, uticajne programe i navija za svoje političke istomišljenike. I ta Đurđevac je imala uticaja na Milanovića kao i ja na Vas da li će te pustiti ovo viđenje. Sve je, prema tome, oštrica sa dva kraja ili kao u iskonu: ko nije kriv neka se prvi baci kamenom na okrivljenog!
Odgovori