Vesti
19. 03. 2016.
NUNS zbog pisanja o Dojčinoviću poziva na bojkot „Informera”
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvalo je pre na bojkot „Informera” zbog teksta koje je ovaj list objavio o Stevanu Dojčinoviću, uredniku portala Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK). – NUNS apeluje na sve one koji žele da žive u pristojnom društvu i državi, u kojoj će kritika biti zasnovana na argumentima, a ne na uvredama i primitivizmu, da takav svoj stav pokažu i odnosom prema tabloidu „Informer” i drugima koji zagađuju javnu scenu i urušavaju ugled novinarske profesije – navodi se u saopštenju.
Ovo udruženje pozvalo je i policiju da istraži i saopšti da li pojedine informacije koje je „Informer” objavio o tom portalu potiču od državnih.
Naime, juče je ovaj tabloid objavio tekst pod naslovom „Mafija udara na porodicu Vučić” u kojem navode kako KRIK želi da načini lažnu aferu premijeru Srbije Aleksandru Vučiću istražujući koliko nekretnina poseduje njegova porodica. „Informer” i u današnjem broju izneo nekoliko optužbi na račun Dojčinovića tvrdeći da je „sado-mazo francuski špijun”, da sarađuje sa narko-dilerima i da je od Francuza dobijao izvesnu količinu novca kako bi „finansirao troškove rada svoje organizacije”.
Dojčinović nije želeo da komentariše optužbe iz „Informera”, ali dodaje da će tužiti „ovaj list zbog iznetih neistina”.
– Očigledno da je reč o pokušaju diskreditacije mene i portala KRIK. Ne bih želeo da dajem na značaju „Informeru” i da ulazim u polemiku. Napisao sam knjigu o Darku Šariću i za potrebe intervjua sastajao se više puta sa kriminalacima, ali isključivo zbog novinarskog posla. A privatne fotografije su, rekao bih, do „Informera” stigle iz dosijea koji o meni postoji u nekoj državnoj agenciji – kazao je Dojčinović.
Naime, u „Informeru” je u četvrtka na naslovnoj strani objavljena fotografija Dojčinovića u društvu Vojislava Jenčića za koga urednik Dragan J. Vučićević i autori teksta tvrde da je osuđivani narkodiler.
Ovaj beogradski tabloid danas je objavio i nekoliko bizarnih fotografija iz privatnog života urednika portala KRIK.
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije (UNS) Nino Brajović smatra da je „Informer” prekršio novinarski kodeks kada je reč o tekstovima čiji je glavni junak Stevan Dojčinović, ali ne podržava NUNS-ov poziv na bojkot tog tabloida.
– UNS ne podržava ni pozive na bojktot političara, a ni novina i novinara. Ovaj posao nije licenciran, u novinarstvu niko nema monopol na slobodu govora, mišljenja i izražavanja. Svako ko zloupotrebi pravo na ove tri slobode, bilo da je reč o „Informeru” ili NUNS-u, trebalo bi da podleže sankcijama pred sudom ili samoregulatornim – kaže za „Politiku” Brajović.
Ministarstvo će reagovati ako se proceni da je prekršen zakon
Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac izjavio je će na napade lista „Informer” na Stevana Dojčinovića ministarstvo reagovati kada stručne službe daju procenu da li je narušen Zakon o javnom informisanju. „To je pre svega pravno pitanje, nije pitanje mog ličnog stava”, kazao je Tasovac.
Upitan o tome šta će se dogoditi ako neko Dojčinovića napadne na ulici, Tasovac je novinarima kazao da se nada da do toga neće doći. Beta

Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.