Vesti
26. 03. 2016.
OCD: Vlada da prestane da unosi konfuziju u sferu javnog informisanja
Organizacije civilnog društva (OCD) zatražile su danas od Vlade Srbije i nadležnih ministarstava da prestanu da unose konfuziju u sferi javnog informisanja i da krše medijske zakone.
U otvorenom pismu Vladi, organizacije su upozorile na probleme protivzakonitosti kod konkursnog finansiranja medijskih sadržaja, transparentnosti vlasništva, slučaja Tanjug, oglašavanja i slično.
Kako se navodi u otvorenom pismu, predizborni proces ne sme da bude alibi da javnost ne dobije odgovore na sporna pitanja u procesu medijskih reformi.
"Bez obzira na izborni proces, potrebno je pokrenuti široku javnu raspravu za izmenu medijskih zakona, jer se i u ovoj sferi kriju mehanizmi kontrole medija od strane vlasti", navele su OCD u pismu.
OCD navodi da je "slučaj Tanjug" jedno od najdrastičnijih kršenja medijskih zakona i vladavine prava u Srbiji.
Povodom toga, organizacije su zahtevale od Vlade Srbije i nadležnog ministarstva da saopšte "ko je i kako omogućio ovoj novinskoj agenciji da još uvek aktivno radi iako je još 31. oktobra doneta odluka o njenom gašenju".
"Postojanje ove agencije, naročito u predizbornom periodu, dovodi do dodatnog kršenja medijskih sloboda i objektivnosti medijskog izveštavanja", piše u pismu.
Upozorava se i na sferu konkursnog sufinansiranja medijskih sadržaja, gde je primećeno da veliki broj lokalnih samouprava, suprotno Zakonu o javnom informisanju i medijima, sredstva koriste za "sopstvenu promociju i političku propagandu".
"Postoji sumnja da su sredstva dobijena na javnom konkursu u pojedinim lokalnim samoupravama iskorišćena za kupovinu državnih medija, a Ministarstvo kulture i informisanja odbilo je predloge da OCD budu aktivno uključene u ovaj proces kao kontrolori", dodaje se u pismu.
Organizacije civilnog društva upozoravaju da transparentnost vlasništva nad medijima u Srbiji još uvek ne postoji, iako su to novi zakoni morali da omoguće.
Pored navedenih, ukazali su i na niz drugih problema u medijskoj sferi - blokadu procesa besplatne podele akcija zaposlenima, nejasnoće oko PDV-a za medijske projekte.
Organizacije navode i problem javnih nabavki preko kojih organi vlasti "podobnim" medijima dodeljuju značajna sredstva, kao i odluku Skupštine Srbije da se blokira izbor članova Saveta REM-a iz redova organizacija civilnog društva.
Dodaje se da mere koje su predvidjene akcionim planom za poglavlje 23 u vezi sa mehanizmima za zaštitu novinara nisu implementirane ni nakon isteka roka.
"Medijski zakoni, zbog svega navedenog, ostaju mrtvo slovo na papiru, a gradjani za svoje novce ne dobijaju kvalitetan medijski sadržaj, iako je to bio jedan od glavnih ciljeva medijskih reformi", navele su OCD.
Zatražili su da se uskoro oformi nezavisna komisija koja će ispitati proces privatizacije medija u Srbiji i da li su u ovom procesu kršeni zakoni i na koji način, ko su novi vlasnici medija, čijim novcem su isti kupljeni i u čijem interesu je to uradjeno.
Pismo je potpisalo oko 60 organizacija civilnog društva iz cele zemlje.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.