Vesti
26. 09. 2017.
Dosije o paramedijskim strukturama na Zapadnom Balkanu
Portal medijske mreže ANTIDOT objavio je novi istraživački projekat – Dosije o delovanju paramedijskih struktura na Zapadnom Balkanu u kome su javnosti predočeni, do sada malo poznati, detalji o poreklu i genezi instruisanih medija i sa njima povezanih organizacija na ovim prostorima.
Dosije obiluje detaljima o tome kako su paramedijske mreže stvarane pod kontrolom kabineta bivših predsednika Jugoslavije i Srbije, kako su paraobaveštajne mreže po potrebi transformisane u lažne medije, kakva je uloga i namena medijske mreže OCCRP osnovane u Sarajevu, kako su novcem iz crnih fondova te organizacije ilegalno finansirani osnivanje i prvi meseci rada KRIK-a, odakle svoje poreklo vuku mediji koji se danas neopravdano nazivaju perjanicama istraživačkog novinarstva, kako je nekadašnji Institut za izveštavanje o ratu i miru (IWPR) postao preteča današnjeg BIRN-a, kao i o tome kako se danas preko BIRN-a s jedne i Sputnjika s druge strane, na Balkanu medijski sudaraju velike svetske sile oko uticaja na ovim prostorima.
Nakon obimnog istraživačkog rada, prikupljanja, provere i ukrštanja podataka, detaljnih analiza sadržaja, načina delovanja i puteva finansiranja, istraživački tim ANTIDOTA u ovom dosijeu nudi javnosti dosad najpotpuniji uvid u načine delovanja paramedijskih struktura i funkcionisanja njihovih mehanizama u periodu koji obuhvata gotovo tri decenije, kao i dosad široj javnosti malo ili potpuno nepoznate podatke o tome.
U vremenu obnovljene i sve oštrije konfrontacije Rusije i Zapada, Antidotov istraživački projekat bavi se formiranjem i delovanjem paramedijskih struktura na Zapadnom Balkanu koje finansiraju i Zapad i Rusija.
Dosije o paramedijskim strukturama na Zapadnom Balkanu obuhvata vreme počev od poslednje decenije prošlog veka, a potom i dve decenije nakon oktobarskih promena 2000, rečju sve do naših dana. Baveći se paramedijima koje je su finansirali SAD i EU, Antidotov tim objavljeni deo svog istraživanja završava ukazivanjem i upozorenjem kako su u međuvremenu i proruski paramedijski subjekti osvojili značajan, a po nekim procenama i dominantan deo medijske scene Srbije i regiona (posebno Republike Srpske u BiH i severnog Kosova).
Zbog toga je u najavi i drugi deo istraživanja o paramedijskim strukturama koji će se opširno baviti analizom delovanja i uticaja organizacija i medija povezanih sa Rusijom, koji je još u pripremi, ali je i u objavljenom dosijeu ta tematika pregledno nagoveštena.
Kratak sažetak sadržaja Dosijea o paramedijima na Zpadnom Balkanu
Dosije o paramedijskim strukturama započinje u devedesetim godinama prošlog veka, kada su se, između 1993. i 1997. godine milionski iznosi dolara iz SAD, namenjenih slobodi medija, slivali u džepove osnivača i rukovodioca prvih srpskih nezavisnih sredstava informisanja. Veći deo te pomoći odnosio se na direktnu podršku medijima B92, Vreme, Naša Borba, NUNS, ANEM i dr. Apostrofiraju se neselektivnost, odsustvo profesionalnih kriterijuma i jasnih ciljeva prilikom dodele pomoći srpskim medijima što je u konačnici dovelo do pojave antiratnih medijskih profitera. Ukazuje se kako se često događalo da se uprkos jasnoj politici američkih administracija, sredstvima koje su dodeljivali u Srbiji, zapravo obilato finansiraju novinari koji su se prvobitno proslavili ratnohuškačkim delovanjem, a nakon pada Miloševića, pokušajima relativizacije svega onoga što se događalo tokom devedesetih godina prošlog veka.
U detaljnom hronološkom osvrtu na nastanak, genezu i istorijski razvoj paramedijskih struktura, Dosije o paramedijima u nastavku daje novi osvrt na tzv. “Duhasku aferu” koja je potresala region u prvim godinama 21. veka.
Objavljuju se dosad nepoznati detalji iz tajnog dosijea Saveznog tužilaštva Švajcarske - pisani dokazi o zloupotrebi lažnih medija od strane kabineta Borisa Tadića u cilju pokretanja montiranih sudskih procesa i istraga protiv unapred obeleženih meta. Sprega između tadašnjeg političkog vrha zemlje i paramedijskih subjekata nastala je u sklopu pokušaja da se plasiranjem izmišljenih afera tadašnja vlast obračunava sa političkim neistomišljenicima u Srbiji i vlastima u susednim državama, s posebnim naglaskom na Crnu Goru.
Dosije objavljuje i to kako se prema pomenutim zloupotrebama odnosio Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, ističući da je nepravovremenim reagovanjem prikrivao tragove zloupotreba čelnih ljudi Tužilaštva za organizovani kriminal i kabineta Borisa Tadića koji su to Tužilaštvo redovno zloupotrebljavali u političke svrhe.
Dosije Antidota bavi se i preciznom analizom sadržaja, kao i načina fabrikovanja i plasiranja pojedinih dobro poznatih afera, metodama manipulacije samozvanih istraživačkih medija poput BIRN-a, CINS-a i KRIK-a ističući kako su za takav rad, uz pomoć povezanih novinarskih udruženja i nevladinih organizacija, mimo svakog kriterijuma, dobijali i novinarska priznanja i obimna finansijska sredstva iz inostranstva.
Antidotov istraživački tim ukazuje kako je Mreža za istraživanje korupcije i kriminala (KRIK) formirana i svoj rad započela zahvaljujući ilegalnim finansijskim sredstvima u visini od najmanje 20.000 dolara koja su u gotovini dobijena od medijske mreže OCCRP iz Sarajeva, a za koje ne postoje nikakvi pisani tragovi o poreklu ili pak plaćenom porezu.
Analizom i komparacijom prikupljenih podataka Antidotov tim je utrdio odstupanje od više desetina hiljada dolara u prve dve godine postojanja te organizacije. Pored pomenutih 20.000 dolara, ozbiljna neslaganja postoje i u pogledu donacija dobijenih od američke fondacije National Endowment for Democracy (NED) koja je tokom 2015. i 2016. godine KRIK-u odobrila ukupno 93.000 dolara dok je u istom periodu na račune organizacije uplaćen samo manji deo tog novca.
Poslednje poglavlje Dosijea o paramedijima na Zapadnom Balkanu sadrži pregled ruskih paramedija i njihove aktivnosti u Srbiji i Crnoj Gori. To je, međutim, tek najava onog što će biti njegov drugi deo koji je još u pripremi i čije objavljivanje tek sledi.
Ceo Dosije možete pročitati na portalu ANTIDOT-a na sledećem linku http://www.anti.media/medijska-mreza/dosije/ujedinjeni-u-dezinformisanju-javnosti/
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.