Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mijatović: Od 1992. ubijeno 150 novinara u zoni SE
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

15. 10. 2018.

Autor: FoNet Izvor: Danas

Mijatović: Od 1992. ubijeno 150 novinara u zoni SE

Sloboda štampe i bezbednost novinara su već godinama u sve lošijem stanju, izjavila je Istinomeru komesarka Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović.

Mijatović je predočila da je u zoni Saveta Evrope od 1992. godine ubijeno više od 150 novinara.

Nekažnjivost takvih zločina utiče na slobodu govora i slobodu medija u mnogim zemljama, upozorila je Mijatović i pozvala evropske vlade da zauzmu ozbiljniji stav pri sprovođenju standarda ljudskih prava, a koje su usvojili u vezi sa bezbednošću novinara i drugih medijskih aktera.

Trebalo bi da preduzmu izvodljive i realistične mere kako bi se drastično podigao nivo bezbednosti novinara, objasnila je ona i predočila da je to moguće, ukoliko postoji politička volja. Nažalost, mnogi političari su u najboljem slučaju ravnodušni prema pretnjama koje dobijaju novinari. U najgorem slučaju, oni su ti koji huškaju na nasilje i produbljuju nepoverenje prema medijima, što je neprihvatljiva praksa, poručila je Mijatović.

Prema njenom stavu, pretnje prema novinarima ne poznaju nacionalnost, to je jezik kriminalaca koji žele da kriju ilegalne poslove pod velom tajni. Problem je u tome što državna vlast ne reaguje brzo i efikasno, čime utire put daljim napadima na novinare, pa se, u nedostatku konkretnih akcija države, počinioci osećaju moćno i nedodirljivo i vrlo često prođu nekažnjeno, ukazala je Mijatović.

Upitana da li se Evropska unija (EU) pravi da ne vidi kakva je situacija sa medijima u Srbiji, ona je odgovorila da ne može da govori u ime EU, ali da sistematski skreće pažnju na slobodu medija i bezbednost novinara.

Iz tog razloga sam u stalnom kontaktu sa novinarima, njihovim udruženjima i nevladinim organizacijama koje rade na njihovoj zaštiti. Delim njihovu zabrinutost u vezi sa situacijom u Srbiji i ostalim zemljama, naglasila je Mijatović.

Ona je podsetila da u svojstvu komesarke još nije posetila Srbiju, ali je primetila da su njeni prethodnici izrazili zabrinutost u sposobnost državnih institucija da ispune obavezu i podrže ljudska prava u brojnim oblastima.

Pozabaviću se tim pitanjem i drugim zabrinjavajućim temama u vezi sa ljudskim pravima kada budem došla u Srbiju, najavila je Mijatović, koja je sa izuzetnom zabrinutošću primetila incident u Novom Sadu kada su pretučena dva momka albanske nacionalnosti.

Ona se nada da će nadležni organi sprovesti efikasnu istragu ovog zločina i da će posvetiti posebnu pažnju činjenici da je mržnja mogući motiv.

Komentari (1)

ostavi komentar
pon

15.10.

2018.

anonymous [neregistrovani] u 17:42

alo bre

A šta je sa 1991, kada su kod nas nestajali novinari? To se ne važi?

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi