Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Suša o slobodi medija: Situacija sve više liči na diktaturu i "erdoganštinu"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

07. 04. 2019.

Autor: FoNet Izvor: N1

Suša o slobodi medija: Situacija sve više liči na diktaturu i "erdoganštinu"

Dugogodišnjoj novinarki Gordani Suši situacija sa slobodom medija u Srbiji sve više liči na formu diktature i neku vrstu "erdoganštine", dok državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja zadužen za medije Aleksandar Gajović misli da je ta sloboda ovde na istom nivou kao i u drugim evropskim zemljama.

Suša objašnjava da medijskih sloboda za nekoga ima, a za nekoga nema i napominje da u zavisnosti od psihofizičke kondicije novinara, urednika, uređivačke politike i medija, zavisi da li će se opredeliti za da budu slobodni ili u službi vlasti.

Za takvu atmosferu ona krivi aktuelnu vlast koja je, kako smatra, naviknuta da ima batinu prema neposlušnima, pa i prema medijima.

"Mislim da ljudi koji su izmislili inkvizitorski Zakon o informisanju 1998, koji su huškali na rat devedesetih, i ne znaju drugačije da rade. Sada su možda samo malo sofisticiranije forme pritiska, pa Vučić neće baš svakog da zove telefonom", uporedila je Suša.

Zato će njegova savetnica onako usputno, uz kafu, da nekome dođe i kaže da uradi "to i to", tvrdi Suša.

Suša je ukazala i da su nezavisni mediji toliko neprijatni i neugodni za vladajuću nomenklaturu, da se svi ostrvljuju na njih i njihovu uređivačku politiku.

Prema njenim rečima, "čitave redakcije ne rade u normalnim uslovima, jer su večita meta nebuloznih, neprijateljskih komentara vlasti, uključujući i samog predsednika države".

Kako je objasnila, takvi su mediji istovremeno i onemogućeni da ekonomski funkcionišu, jer oglašivači neće da se reklamiraju u njima.

Gajović: Ne vidim uticaj države na medije

I Gajović misli da su mediji ekonomski ugroženi, ali u tome, baš kao ni u svakodnevnom etiketiranju novinara i medija, ne vidi uticaj države.

On je FoNetu rekao da je to, "takođe, praksa i ambijent koji vlada i u drugim evropskim zemljama".

"Čitajući s jedne strane Danas, Nedeljnik, NIN, ili, s druge strane - Politiku, Večernje novosti, Alo ili Informer, ne vidim da je uticaj vlasti na medije takav da možemo govoriti o nekakvom medijskom mraku", ocenio je Gajović.

U razgovoru sa novinarkom Tamarom Skrozza, on je istakao da je dobro što postoji "jedna lepeza koncepata", na čiji sadržaj, kako je rekao, vlast apsolutno ne utiče.

Kada je u pitanju zakonska regulativa, Gajović naglašava da su medijski zakoni dobri, a da je problem u njihovoj primeni i poštovanju.

"Naše Ministarstvo je nadležno za sprovođenje tih zakona, ali mi imamo ograničenu nadležnost. I uvek reagujemo, to mogu s ponosom da kažem, jako smo ažurni kada u okviru naše nadležnosti vidimo da je neko povredio bilo koji od tri medijska zakona", poručio je Gajović.

S druge strane, i Suša smatra da bismo imali pristojnije društvo samo kada bi se poštovali sadašnji zakoni.

Ona, međutim, podseća da se na Medijsku strategiju čeka godinima i da će tek na osnovu te strategije da se menjaju zakoni, ali upozorava na to da svaka promena može da znači i promenu na gore.

"Zakon o elektronskim medijima, recimo, kad god se menjao, a menjao se pet puta, svaki put je bio sve gori", ilustrovala je Suša.

Kako je podsetila, dešavalo se i da konačni predlozi zakona često ne liče na ono što su predložile radne grupe. Suša zbog svega toga na kraju napominje da "mi zapravo i ne idemo u Evropu", ali Gajović, nasuprot njoj, tvrdi da je sloboda medija na korektnom nivou, mada uvek može bolje.

Komentari (1)

ostavi komentar
ned

07.04.

2019.

anonymous [neregistrovani] u 21:09

SUŠIJADA

Pamtim dobro Gordanu Sušu iz vremena kada sam bio novinarski početnik, a ona ekskluzivni skupštinski izveštač državne RTV.Bila je besprekorno na liniji dopadawa vlastima i nikada se ničim nije borila za slobodu medija.Voleli su je jer je bila poslušna.A u direktnom prenosu sa mitinga podrške Miloševiću u Nišu, posle Vidovdana, lupila je da prisustvuje oko 300 hiljada građana.Mirno i bez ožiljaka dogurala je do penzije, a sada, kao i wen partijski saborac Veljanovski, povremeno soli pamet drugima o novinarstvu i slobodi medija u Srbiji.Početak kraja slobode medija u ovoj zemqi zidali su upravo njeni profesionalni generacijski saborci demonstrirajući veštinu neupotrebe glave u našoj profesiji.Zato koleginici Suši preporučujem da ćuti i gricka svoju penziju.Nevolja ove zemčlje je što se u ciklusima,njeni rušitelji preporučuju kao reformatori i obnovitelji.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi