Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Odlazak barda srpskog novinarstva
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

18. 01. 2009.

Izvor: Pres

Odlazak barda srpskog novinarstva


Bogdan Tirnanić 1941-2009.

„Skribomanija je neizlečiva bolest. Poput side, samo što muke duže traju i ne umire se brzo“, govorio je svojevremeno bard pisane reči Bogdan Tirnanić Tirke, novinar, publicista, kulturolog, esejista, glumac i „profesionalni Beograđanin“, zvanje na koje je naročito bio ponosan. Baš kao i na činjenicu da je za života bio član samo dveju organizacija - „Ateljea 212“ i njegove „Crvene zvezde“.

- Bio je najveći - nedvosmislen je Emir Kusturica šokiran vešću o Tirketovoj smrti. - Pre svega, bio je ubedljivo najpismeniji novinar u Srbiji! Čovek čija sintaksa može da postane obrazac najvišeg standarda pisanja! Bio je neko zbog čijeg su se mišljenja filmski radnici tresli! Ono što nas je činilo kompatibilnima s velikim svetom bili su upravo njegovi stavovi i principi - kaže Kusturica.

- Opaka bolest mu je uništila koštanu srž, ali nije mogla ni prići tajni njegove bogom dane pismenosti. Usnio je pišući - kratko je odao počast preminulom velikanu Matija Bećković.

Reditelja Gorana Markovića Tirketova smrt vratila je u dane studentskih demonstracija 1968. godine i događaje iz kojih su obojica ponikli. - Bio je najaktivniji u pobuni mladih ljudi. Do kraja života on nije izdao te ideale koji su nas vodili te davne 1968. Pamtiću ga i kao jednog od najboljih filmskih kritičara koji mi je mnogo pomogao, i kao prijatelj i kao stručnjak, i ukazao na neke stvari koje treba da ispravim. Ali pre svega, Tirketa će svi pamtiti kao najvećeg autoriteta u političkom svetu i čuvara ideala.

Malo ko je poznavao Tirketa bolje od Mome Kapora, njegovog literarnog i kafanskog saputnika i sabrata. - Tirketa sam znao još od vremena kada je zbog urođene plašljivosti drsko ulazio u Klub književnika i naručivao viski za šankom. Zanimljivo, pored istog šanka, za istim stolom proveo je poslednje mesece svog života pijući i dalje viskije koje mu lekari više nisu ni zabranjivali jer je bilo kasno. Poslednji,a i prvi put poslao sam mu razglednicu iz Kazablanke, na kojoj je bila fotografija Rikovog bara. Napisao sam: „Šta bi dao da si na mom mestu?“ Tirke je proživeo svoj život kao da je na filmu. U njima je nekoliko puta čak i igrao. Radili smo mnogo godina u istim listovima, strana do strane. Poznavao sam i mnoge od njegovih devojaka, one će se pojaviti na sahrani s cvećem od koga bi mogla da se napravi najveća beogradska cvećara. Ne verujem da je Tirke umro. Samo je promenio rubriku.

Slobodan Reljić, glavni urednik nedeljnika NIN, kaže da se Tirnanić kakvog znamo podigao do tih visina u onom čuvenom „drim-timu“ ovog nedeljnika koji je bio neprikosnoven krajem sedamdesetih i osamdesetih godina. - Bogdan Tirnanić svakako nadilazi svake pojedine novine, nadilazi i nacionalna novinarstva. Kad se sve sabere i oduzme, mislim da je Bogdan Tirnanić najveće ime srpskog i južnoslovenskog novinarstva u poslednjem kvartalu dvadesetog veka. Tirnanić je tu uspostavio standarde kolumnističkog pisanja na koje su se posle manje-više uspešno ugledale stotine kolega. Postavljeni kriterijumu su bili suviše visoki da bi mogli da se lako kopiraju. Njegov odlazak ima i simbolično značenje: kraja jedne magije, kraja jednog novinarstva koje je,mislim, neponovljivo.

Ljiljana Smajlović, doskorašnja glavna i odgovorna urednica „Politike“, kaže da su mnogi iz njene generacije novinara postali to upravo zbog ljudi kakav je bio Bogdan Tirnanić. - Bio je dokaz da je čovekov duh uvek slobodan, da dobar novinar može da stvori iluziju, a ponekad i oazu slobode za sebe i za one koji ga čitaju. I u ovo, i u ono vreme.

Manojlo Vukotić, prvi čovek „Večernjih novosti“, lista čija je nagrada „JovanHadži-Kostić“ među retkim koje je Tirnanić dobio, podseća kako je preminuli velikan bio: „Neobična novinarska pojava, osobeno drag, pitak, moderne orijentacije, ali uvek s obe noge na tlu“.

Dragan Nikolić, proslavljeni glumac i jedan od onih iz začaranog krugaTirnanićevih prijatelja, potvrdio je ono čega smo svi svesni: „Njegovim odlaskom nije izgubila samo njegova porodica i branša već su izgubili Beograd i cela Srbija! - Upoznali smo se na Akademiji kada smo i počeli da se družimo. Obojica smo Beograđani, Tirke je sišao s Banovog brda, a ja s Crvenog krsta. Bio je intelektualac, šmeker i pasionirani hroničar Beograda - seća se Nikolić.

Na kraju, možda reči Dušana Savića, bivšeg fudbalera „Crvene zvezde“, najjednostavnije i najtačnije opisuju ko je i šta je bio Bogdan Tirnanić i kolika praznina ostaje za njim: „Ovom vremenu on jednostavno nije pripadao. Proći će još mnogo vode Savom i Dunavom dok se ne pojavi neki novi Tirke“.

Komemoracija povodom smrti Bogdana Tirnanića biće održana sutra s početkom u 14sati u redakciji NIN-a, Cetinjska 1, dok će oproštaj od velikana biti održan na Novom groblju u Beogradu u 16 sati i 30 minuta.
M. Medenic i V. Miladinović

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi