Naslovna  |  Saopštenja  |  Novinarski deo Stalne radne grupe za bezbednost novinara osuđuje izjavu predsednika Aleksandra Vučića kojom se targetira Veran Matić
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Saopštenja

22. 07. 2025.

Autor: Novinarski deo SRG Izvor: UNS

Novinarski deo Stalne radne grupe za bezbednost novinara osuđuje izjavu predsednika Aleksandra Vučića kojom se targetira Veran Matić

Novinarska i medijska udruženja, članice Stalne radne grupe za bezbednost novinara (SRG), osuđuju izjavu predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, kojom se ugrožava sigurnost Verana Matića, člana SRG i predsednika Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

Novinarski deo SRG naročito je zabrinut zbog sve većeg broja kampanji sa najviših političkih pozicija koje imaju za cilj podrivanje rada onih koji se bore za bezbednije medijsko okruženje čime se značajno povećava opasnost od pretnji i nasilja nad novinarima uopšte.

Predsednik Vučić je 20. jula u jednoj televizijskoj emisiji izjavio da bi onima koji su „osuđivani zbog Verana Matića“ to trebalo da se briše iz evidencije, kao i da bi Matić trebalo „da im odnese viski ili flašu vina“ i da se izvini.

Ovakvu izjavu predsednika države novinarski deo SRG tumači kao zastrašivanje i pokušaj da se utiče na rad Verana Matića, ali i same SRG koja se po svom mandatu zalaže za zaštitu novinara i unapređenje slobode medija.

Izjava predsednika republike ozbiljno ugrožava bezbednost Verana Matića jer dolazi sa najviše državne funkcije i nosi posebnu težinu u javnom prostoru. Takva retorika može se shvatiti kao podsticaj na nasilje i doprinosi stvaranju neprijateljskog okruženja za novinare, koji već rade u teškim uslovima. Posebno je zabrinjavajuće kada se ovakve poruke šalju sa pozicije moći, jer one ne samo da delegitimizuju novinarski rad, već i potencijalno ohrabruju napade na medijske radnike. 

Iako ostaje nejasno na koga je predsednik tačno mislio kada je pomenuo one koji su „osuđivani zbog Verana Matića“, novinarski deo SRG podseća da jedino sudovi izriču sankcije te da osuđivanje, odnosno donošenje presuda, svakako nije u nadležnosti bilo kog pojedinca, izuzimajući naravno same sudije.

Pored toga, Veran Matić je i predsednik Komisije za istragu nerazjašnjenih ubistava novinara koju je 2012. godine formirala Vlada Republike Srbije, kada je na poziciji premijera bio današnji predsednik države. Ova Komisija, na čelu sa Matićem, sakupila je činjenice i dokaze koji su bili dovoljan osnov za podizanje optužnice i pokretanje krivičnog postupka za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije koji se, nažalost, završio oslobađanjem optuženih uprkos prvostepenoj presudi kojom su osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.

Novinarska i medijska udruženja koja su članice SRG zahtevaju od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije da se uradi procena bezbednosti Verana Matića i da se utvrdi da li u ovom trenutku postoji bilo kakva pretnja po njegov život i telo. Podsećamo i da je Matić punih šest godina živeo pod celodnevnom policijskom zaštitom.

Na kraju, s obzirom da u radu SRG u svojstvu posmatrača učestvuje i Misija OEBS-a u Srbiji, podsećamo na Odluku o bezbednosti novinara koju je ova organizacija usvojila 2018. godine i u kojoj se politički lideri i javni službenici država članica, uključujući i Srbiju, pozivaju da se uzdrže od zastrašivanja, pretnji ili tolerisanja nasilja nad novinarima, kao i da ga nedvosmisleno osuđuju.

SRG, koja je osnovana u januaru 2017. godine, pored predstavnika Vrhovnog javnog tužilaštva i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, čini i šest novinarskih i medijskih udruženja - Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisno udruženje novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija medija (AM), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija onlajn medija (AOM), kao i Misija OEBS-a u Srbiji u statusu posmatrača.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi