Saopštenja
25. 07. 2025.
EFJ, UNS, NUNS, GS KUM Nezavisnost: Zahtevamo hitan prekid odmazde prema zaposlenima na RTS-u zbog odbrane objektivnog izveštavanja
Evropska federacija novinara (EFJ), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat KUM „Nezavisnost“ najoštrije protestuju zbog serije zabrinjavajućih slučajeva koji ukazuju na sistematsku odmazdu i pritiske prema zaposlenima i honorarnim saradnicima na Radio-televiziji Srbije, a posebno prema onima koji su dali podršku i izrazili mišljenje zahtevajući objektivno, profesionalno i zakonski utemeljeno izveštavanje.
Članice EFJ-a iz Srbije su zabeležile više slučajeva u kojima su zaposleni kažnjeni, ostali bez ugovora ili stavljeni u položaj radne izolacije zbog svojih profesionalnih stavova, učešća u mirnim protestima ili potpisivanja otvorenog pisma rukovodstvu RTS-a. Takvo postupanje je protivno osnovnim postulatima novinarske profesije i etike, i predstavlja ozbiljno kršenje Zakona o radu, Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu i međunarodnih konvencija koje garantuju slobodu izražavanja.
Sve pomenute kolege i koleginice su potisale otvoreno pismo u kojem su se javno usprotivili načinu izveštavanja RTS-a i zatražili da ovaj javni servis unapredi svoje izveštavanje kako bi bilo objektivno, istinito i blagovremeno, u skladu sa zakonima i etičkim standardima. Većina njih su članovi neformalnog udruženja radnika RTS-a „Naš protest“, koje je formirano nakon početka studentskih i građanskih protesta u Srbiji. Ovo udruženje se zalaže za unapređenje rada RTS-a, a posebno za objektivno i profesionalno izveštavanje ovog javnog emitera.
U aprilu je bez obrazloženja raskinut ugovor sa muzičkom urednicom radija, profesorkom sa Fakulteta muzičkih umetnosti, koja decenijama doprinosi kvalitetnom programu. U maju, za troje kolega iz televizijskog sektora nije produžen honorarni ugovor i ostali su bez angažmana samo zato što su potpisali otvoreno pismo. Za jednu od te tri osobe čak je prethodila najava o mogućnosti stalnog zaposlenja, ali se, prema izjavama svedoka, to nije desilo samo zbog potpisa na otvorenom pismu. U junu je još devetoro honorarnih saradnika ostalo bez ugovora, i svi su bili potpisnici istog pisma, iako su za program neophodni, a neki i nagrađivani za svoj rad.
Posebno zabrinjava činjenica da su troje stalno zaposlenih radnika Radija dobili rešenja o izricanju mere opomene zbog navodne povrede radne obaveze i nepoštovanja radne discipline, uz najavu otkaza ukoliko se isto ponovi u narednih šest meseci i to bez prethodnog upozorenja. U pitanju su zaposleni koji su javno progovorili o pritiscima, oglasili se komentarima koji nisu bili po volji rukovodstvu ili su obrađivali teme od nesumnjivog javnog značaja, koje rukovodstvo nije želelo da se emituju.
Radnici RTS-a koji pokušavaju da rade profesionalno i kritički, suočavaju se sa velikim pritiscima i teško ostvaruju prava na rad. Tamara Tankosić, urednica Informativnog programa RTS-a, nema priliku da uređuje emisije, iako je zaposlena na tom mestu. Kada je reč o novinarskim poslovima, radne zadatke retko dobija, a na događaje je gotovo uopšte ne šalju – dešava se da za pola godine dobije tek nekoliko radnih zadataka. Njeni predlozi za rad se veoma često ignorišu od strane pretpostavljenih, a kada se ipak odobre, kasnije se obično komplikuje i usporava u procesu proizvodnje. I pored višegodišnjih izazova, Tamara, višestruko nagrađivana novinarka, ne odustaje od borbe za profesionalan rad na RTS-u.
Zahtevamo od rukovodstva RTS-a da odmah prekine sa nezakonitom praksom kažnjavanja, zastrašivanja i profesionalnog degradiranja zaposlenih koji postupaju u skladu sa etičkim standardima novinarske profesije. Takođe, zahtevamo da RTS omogući nesmetan rad svim novinarima i medijskim radnicima, bez obzira na njihove stavove, i da preispita sve dosadašnje odluke o prekidu radnog angažmana koje su donete isključivo iz razloga koji nisu profesionalne prirode.
Pozivamo sve nadležne institucije, posebno Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i nadležne inspekcijske i druge organe, da hitno ispitaju sve navedene slučajeve pritisaka i neosnovanih disciplinskih postupaka unutar RTS-a. Takođe, zahtevamo da se obezbedi efikasna pravna i institucionalna zaštita svih zaposlenih koji su izloženi represiji zbog svog profesionalnog rada, i da se pokrenu odgovarajući postupci protiv odgovornih lica.
Gore potpisane organizacije izražavaju punu podršku svim koleginicama i kolegama koji se, uprkos pritiscima, bore za slobodno, objektivno i odgovorno novinarstvo unutar javnog medijskog servisa. U toj borbi biće im obezbeđena pravna, profesionalna i javna podrška, jer je očuvanje slobode medija, a posebno javnog servisa od presudnog značaja za demokratsko društvo.
Evropska federacija novinara (EFJ)
Udruženje novinara Srbije (UNS)
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)
Granski sindikat KUM „Nezavisnost“
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.