Naslovna  |  Saopštenja  |  UNS i DNKiM: RTK2 krši Zakon o upotrebi jezika
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Saopštenja

24. 03. 2014.

UNS i DNKiM: RTK2 krši Zakon o upotrebi jezika

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Društvo novinara Kosova i Metohije (DNKiM) protestuju zbog kršenja prava na informisanje srpske zajednice na Kosovu i Metohiji od strane kanala Radio televizije Kosova na srpskom jeziku (RTK2), koji poslednja tri zasedanja Skupštine Kosova prenosi isključivo na albanskom jeziku. UNS i DNKiM podsećaju da je Radio televizija Kosova po Zakonu o javnom emitovanju obavezna da program emituje na oba službena jezika (albanskom i srpskom).

RTK2 brutalno krši i Zakon o uopotrebi jezika jer gledaoci srpske nacionalnosti, kojima je taj kanal namenjen, nisu mogli da na svom jeziku prate skupštinska zasedanja.

Za razliku od RTK2, privatna srpska televizija TV Puls iz Šilova prenosila je zasedanja sa simultanim prevodom.

UNS i DNKiM ističu da su na dnevnom redu sednica bila pitanja značajna za srpsku zajednicu, kao što je izbor srpskog člana Nezavisne komisije za medije, osnovanje posebnog veća Vrhovnog Suda Kosova nadležnog za Kosovsku agenciju za privatizaciju i izbor Ombudsmana.

UNS i DNKiM traže od Euleksa, poverenika za jezike pri Vladi Kosova Slaviše Mladenovića da hitno reaguju, a od ombudsmana i Skupštine Kosova da spreče dalju diskriminaciju srpske zajednice u režiji RTK2.

UNS i DNKiM podsećaju da je RTK2 formirana suprotno Ahtisarijevom planu kojim je bio predviđen „nezavisni TV kanal na srpskom jeziku za celu teritoriju Kosova". Suprotno njemu, Zakonom o javnom emitovanju, uz podršku Srpske liberalne stranke u Skupštini Kosova, srpska zajednica, umesto nezavisnog, dobila je kanal u okviru Radio televizije Kosova.

UNS, DNKiM i mreža NVO "Ksam" pokrenuće proces pred Ustavnim sudom Kosova za ocenu ustavnosti zakona kojim je RTK2 konstituisana suprotno dogovoru u Beču.

UNS i DNKiM zahtevaju da pregovarački tim Srbije na pregovorima u Briselu obuhvati i ovo pitanje jer, po istraživanju Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, manje od 2% srpske zajednice na Kosovu i Metohiji ima poverenja u program RTK.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi