Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Одговор УНС-а Одбору за културу и информисање: Шесторо предложених кандидата не испуњава услове за чланове Савета РЕМ-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

09. 07. 2025.

Аутор: А. Ничић Извор: УНС

Одговор УНС-а Одбору за културу и информисање: Шесторо предложених кандидата не испуњава услове за чланове Савета РЕМ-а

Удружење новинара Србије (УНС) је Одбору за културу и информисање доставило коментаре на Предлог извештаја за седам овлашћених предлагача чланова Савета РЕМ-а, у којима је навело да шесторо предложених кандидата не испуњава услове за избор за чланове савета РЕМ-а.

УНС је навео да на листи предложених кандидата које предлажу цркве и верске заједнице услове не испуњавају Сумеја Смаилагић, др Мевлуд Дудић и Снежана Миљковић

Сумеја Смаилагић, како је навела у својој биографији, има радно искуство од девет година. Предложени кандидати, како је прописано Законом о јавном информисању и медијима, могу бити стручњаци који „имају најмање десет година искуства у пословању електронских медија, или се баве медијским тржиштем и осталим пословима у области електронских медија у стручним домаћим и међународним организацијама, нарочито: правници, политиколози, комуниколози, социолози“. На ово је УНС указивао и раније у својим примедбама.

Услове из члана 10 Закона о електронским медијима не испуњавају ни др Мевлуд Дудић и Снежана Миљковић. Др Мевлуд Дудић, како је навео УНС, на Факултету за исламске студије (ФИС) предаје предмете Da’va 1 и Da'va 2, који немају медијски или комуниколошки већ искључиво верски садржај.

Када је реч о кандидатима које предлажу национални савети националних мањина, УНС је истакао да услове за кандидатуру не испуњавају Љумтурије Амети и Мухедин Фијуљанин.

Љумтурије Амети, судећи по коментарима УНС-а, не одговара опису кандидата по образовању и послу који је обављала, имајући у виду да је завршила трогодишњу Високу школу за пословну економију и предузетништво.

По досадашњем радном искуству, указао је УНС, услове не испуњава ни Мухедин Фијуљанин. УНС је додао да у његовој биографији није наведено да је одлуком Владе Србије од 1. октобра 2020. године именован за в.д. директора Образовно-научног центра „Пештер”. Додатна препрека је, према коментарима УНС-а, мера коју му је 2014. године изрекла Агенција за борбу против корупције.

На листи кандидата које предлажу удружења издавача електронских медија у Републици Србији услове не испуњава, како је навео УНС, ни Милош Гарић, имајући у виду да нема 10 година искуства у електронским медијима.

Такође, у биографији коју је Гарић доставио приликом пријаве пише да је од 2010. до 2013. године завршио основне студије на Факултету за културу и медије на Мегатренду, иако те студије трају четири године. С друге стране, на званичном сајту Владе Србије приликом његовог именовања за државног секретара наведено је да је завршио Правни факултет Универзитета у Београду, што је још једна контрадикторност.

Иначе, кандидати за чланове Савета РЕМ-а су дужни да овлашћеном предлагачу доставе изјаву да не постоје сметње у вези са чланом 15 ставом 1 ЗЕМ-а, којим је, између осталог, прописано да особа која „обавља јавну функцију у Републици Србији, аутономној покрајини, односно јединици локалне самоуправе“ не може бити члан Савета РЕМ-а.

УНС је у коментару навео да остаје при ставу да се недостаци у овој изјави не могу конвалидовати мишљењем министарства о „додатној изјави“ коју би кандидати требало да дају када буду уврштени на листу кандидата, а пре њиховог избора.

„Обесмишљава се сам члан 15. став 2 и неједнако се поступа у односу на остале кандидате. Одсуство сметњи, чак и ако се цени у тренутку избора, не аболира кандидата од чињенице да у тренутку давања изјаве није навео да сметње постоје нити се обавезао да исте отклони“, написало је ово Удружење Одбору за културу и информисање.

На тај начин је, како је додао УНС, кандидат довео у заблуду овлашћене предлагаче, али и Одбор за културу и информисање.

„Кандидат за члана Савета РЕМ-а не може и не сме давати изјаву са неистинитом садржином, нити таква изјава може бити поправљена неком накнадном коју Закон о електронским медијима не препознаје и не предвиђа“, додао је УНС.

Одбор још није доставио предлоге удружења чији су циљеви заштита деце и Заштитника грађана, Повереника за заштиту равноправности и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.



Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси