Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Иако обећано у кампањи, ТВ претплата не само да није укинута већ и поскупљује
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

03. 12. 2020.

Аутор: Јелена Мирковић Извор: Н1

Иако обећано у кампањи, ТВ претплата не само да није укинута већ и поскупљује

Почетак 2021. грађанима доноси ново поскупљење. Влада Србије је предложила да претплата за РТС и РТВ буде повећана са садашњих 255 на 299 динара. Медији пишу и да је такав предлог већ ушао у скупштинску процедуру крајем новембра. Међутим, иако је актуелна власт више пута обећавала да ће претплата бити укинута, то се није догодило, већ је одлучено да се РТС добрим делом финансира из републичке касе. Медијски стручњаци указују да такав потез не треба да чуди, јер држава на тај начин, како кажу, држи у шаци уређивачку политику јавног сервиса.

Од Нове године рачун за струју засигурно би могао да буде већи. Јер су представници државе предложили да такса за јавни сервис од 1. јануара поскупи за нешто више од 40 динара.

А шта кажу грађани:

"Не треба ништа да расте, али како нам иде изгледа да ће све да расте, зашто друге телевизије немају претплату"

"Не гледамо толико РТС, нисмо заинтересовани, има и других медија, тако да не би требало"

"Мислим да није скупо, само РТС и гледам"

"Мислим да јавни сервис у погледу цене, као и сви остали, треба да зарађује на основу реклама".

Последњих година претплата за РТС и РТВ расла је неколико пута. Међутим, иако је Српска напредна странка, предизборну кампању 2012. отпочела обећањем да ће такса бити укинута, то се, по њиховом доласку на власт није догодило.

Упркос томе, исто је неколико пута обећавао и председник Александар Вучић.

"Телевизијска претплата, као што сам и обећао грађанима Србије, биће укинута, јер ја не припадам оном типу људи који је 12 година обмањивао грађане Србије и бавио се само маркетиншким триковима. То је наша обавеза од које нећемо одустати", написао је Вучић на Твитеру 2013. године.

Ипак, од обавезе се одустало. Актуелна власт је чак пооштрила критеријуме, па је 2015. одлучено да се јавни сервис плаћа преко рачуна за струју. Иста телевизија се годинама финансира и из републичког касе, за шта се сваке године издваја око 4 милијарде динара.

Међутим, некадашњи професор Факултета политичких наука Раде Вељановски указује да би РТС искључиво требало да се финансира преко претплате, како би радио у служби грађана, а не из буџета.

"Зато што се зна да држава на тај начин и власт, може да утиче на уређивачку концепцију јавног сервиса и као што видимо то се дешава све ове године, дакле једна је ствар да ли је претплата оволика колика је довољна за све функције јавног сервиса, ја тврдим да није, али с друге стране исто тако тврдим да РТС још увек није јавни сервис, да се још увек понаша као државна радио телевизија, да и даље ради по налогу и концепту који одговара власти", каже Вељановски.

Закон о јавним медијским сервисима омогућава да цена претплате варира и да не сме да пређе 500 динара, каже комуниколог Мирољуб Радојковић. Указује и да законске одредбе изричито забрањују да држава због субвенција на било који начин утиче на уређивачку политику РТС-а.

"Квалитет програма не може да се диже, а да се притом не плаћа више, да ли су финансијска средства довољна и за овај програм који сада имамо то би требало грађани да виде, али то нажалост не постоји, кад одете на сајт РТС-а, као најважнијег јавног медијског сервиса, нема структуре расхода и где се колико и како троши то је ствар коју грађани не знају", наводи Радојковић.

Економски новинар Миша Бркић оцењује да уместо јавног сервиса, грађани имају партијски сервис, који је због тога, каже, бесмислено плаћати.

"Ја мислим да је решење после свега да оно што се зове јавни сервис постане комерцијална телевизија, па ко хоће да је гледа нека гледа, ко хоће да плаћа рекламе на тој телевизији нека плаћа рекламе, али даље инсистирање и даља прича о томе како је то јавни сервис је бескорисно", наглашава Бркић.

Дуговања појединих грађана због неплаћене претплате и даље постоје. Вечерње новости пишу да укупна потраживања јавног сервиса на суду износе око 448 милиона евра.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси