Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  АНЕМ: Ситуација са медијским слободама се погоршава, Србија 10 у Европи по броју СЛАП тужби
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 09. 2023.

Аутор: Бета Извор: Бета

АНЕМ: Ситуација са медијским слободама се погоршава, Србија 10 у Европи по броју СЛАП тужби

Извештај о мониторингу медијске сцене Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) за август 2023. године указује да број инцидената чије су жртве новинари наставља да се повећава, „што је забрињавајући показатељ“ да се ситуација са медијским слободама погоршава“, да је приметан недостатак политичке воље за истинско уређивање области медија, као и да је Србија „десета у Европи по броју поднетих СЛАП тужби“, односно стратешких тужби против учешћа јавности.

У извештају АНЕМ-а се наводи да је, према подацима Вишег јавног тужилаштва које је у августу објавила Стална радна група за безбедност новинара, закључно са јулом 2023. године, забележено 50 случајева претњи и напада на новинаре.

АНЕМ подсећа да се у извештају Сталне радне групе за безбедност новинара наводи да су до сада донете четири осуђујуће пресуде, четири кривичне пријаве су одбачене јер је утврђено да не постоји кривично дело, у три предмета донета је службена белешка да нема места покретању кривичног поступка, у шест предмета у току је спровођење доказних радњи, у 28 предмета поднет је захтев за прикупљање потребних обавештења, а у једном предмету учинилац није идентификован ни након спроведеног предистражног поступка.

„Првостепена или коначна одлука донета је у 11 предмета, што представља 22 одсто од укупног броја предмета“, наводи се у извештају АНЕМ-а.

У извештају се наводи и да је Европска федерација новинара (ЕФЈ) поћетком августа на свом порталу објавила саопштење у коме је оценила да је „број случајева непоштовања рада медија у Србији у порасту“, због чега је председница те организације Маја Север позвала власти у Србији да поштују улогу и мисију медија у демократском друштву, а премијерку Србије Ану Брнабиц да „преиспита своје ставове према новинарима, имајући у виду све учесталије инциденте“.

„Непосредан повод за саопштење био је инцидент који се догодио током представљања програма ЕУ ‘Дигитална Европа’ у Научно-технолошком парку у Београду. Том приликом новинари су били закључани у соби како не би могли да постављају питања присутнима“, наводи се у извештају.

Додаје се да су из ЕФЈ-а подсетили и на недавни догађај када је Владан Секулиц, члан главног одбора Српске напредне странке (СНС) и директор саобраћајног предузећа „Ласта“, објавио видео спот у коме су новинари медијских кућа Н1, Нова С и Нова „прозвани као зло ком се морамо супротставити“.

Као пример непоштовање Кодекса новинара Србије, у извештају АНЕМ-а наводи писмо које су медијима упутили родитељи деце убијене 3. маја у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду, са молбом да промене начин извештавања, поводом афирмативног начина извештавања појединих медија о дечаку који је починио масовно убиство.

АНЕМ наводи и случај новинара Данаса, Војина Радовановића, коме су преко друштвених мрежа упућене претње смрћу, након чега је Удружење новинара Србије (УНС) поднело кривичну пријаву Посебном тужилаштву за борбу против високотехнолошког криминала, а тужилаштво је тек након апела УНС-а позвало на саслушање сведока предложеног у том поступку.

У извештају су, између осталог, наводи и напад на Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), испред чијих улазних врата су били бачени плакати које је потписала екстремно десничарска организације „Конзервативни покрет наши“, у којима је НДНВ доведен у везу са усташким покретом.

Поводом усвајања медијских закона, у извештају АНЕМ-а се оцењује да се процес уређења медијске сцене у Србији више „симулира“ од стране власти, јер му одговара садашње стање ствари.

„Без обзира на то што је нацрт Закона о јавном информисању и медијима завршен, он није довршен будући да је уведено спорно решење које омогућава држави посредно учешће у издавању медија. Поред наведене још једну препреку представља и то што су за државу спорне одредбе које се тичу Савета за штампу, јединог саморегулаторног тела које би било надлежно да за штампане и онлајн медије даје податке о томе да ли се исти придржавају професионалних и етичких стандарда“, наводи се у извештају.

АНЕМ наводи и, позивајући се на податке Коалиције против СЛАП у Европи (CASE), да се база података о таквим тужбама против медија за годину дана повећала за више од 250 случајева, а да се Србија налази на врху листе, будући да је десета у Европи по броју поднетих СЛАП тужби.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси