Вести
26. 01. 2013.
Мораће да се договоре
Удружење новинара Србије, Независно удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине мораће да е договоре о заједничком кандидату за члана Одбора Агенције за борбу против корупције или би случај могао да поприми озбиљну политичку димензију.
Као је Данасу потврђено, УНС и НУНС су недавно Скупштини Србије послали засебне предлоге кандидата за Одбор антикорупцијске Агенције - УНС своју председницу Љиљану Смајловић, а НУНС свог потпредседника Драгана Јањића.
Места у Одбору, у складу са Законом о Агенцији, има само за једног представника новинарских удружења.
Нино Брајовић, генерални секретар УНС, за Данас каже да је ово удружење 17. децембра од Министарства правде добило допис у којем се од њега тражи да предложи кандидата, јер се кандидати предлажу три месеца пре истека мандата члану Одбора. Брајовић верује да ће до договора доћи, при чему наводи и да је „до сада у Одбору Агенције био представник НУНС, па би било природно да на ред дође УНС“.
Вукашин Обрадовић, председник НУНС, за наш лист наводи да Министарство правде уопште није обавестило ово удружење о потреби предлагања кандидата.
„Када смо чули да је УНС предложио госпођу Смајловић, послали смо протестно писмо Министарству правде због таквог понашања. Одговор Министарства добијамо 9. јануара 2013. и онда, с обзиром на законску обавезу да се кандидат бира договором, ми про форме кандидујемо господина Јањића“, објашњава Обрадовић, истичући да ће НУНС учинити све да до договора дође.
И Динко Грухоњић, председник НДНВ, за Данас каже да ће ово удружење такође инсистирати на договору и са жаљењем констатује да од Министарства нису добили никакво обавештење.
Зоран Стојиљковић, председник Одбора Агенције, за Данас указује да у Закону о Агенцији постоји правна празнина, јер се не предвиђа ситуацију да удружења нису усаглашена.
„Апелујем на новинаре да се договоре, јер је већ 12 сати и један минут. Ако до тога не дође, можемо доћи у ситуацију да Председништво Народне скупштине стави оба предлога на гласање у пленуму, што ће довести до прегласавања међу посланицима и странкама, или ће Председништво одбити да се изјашњава док се не нађе заједничко решење. Ако се новинари не договоре избор тог кандидата може добити политички подтекст, што је веома лоше“, упозорава Стојиљковић и наводи да би УНС, НУНС и НДНВ међу собом требало да утврде процедуру за убудуће. Бојан Ђурић, посланик ЛДП, за Данас наводи да је Закон о Агенцији „неумољив - једини предлог о коме Скупштина Србије може да гласа мора да буде резултат сагласности удружења“.
„Све друго би било прегласавање или силовање закона, које је лоше из много разлога, и за новинаре и за позицију Скупштине. Удружења морају да нађу начин да се усагласе. Власт ту не би требало да суфлира или навија“, наглашава Ђурић.
Ко предлаже чланове Одбора
Према Закону о Агенцији за борбу против корупције, Одбор ове институције има девет чланова које бира Народна скупштина и то на предлог скупштинског Административног одбора, Владе Србије, председника Републике, Врховног касационог суда, Државне ревизорске институције, заштитника грађана и повереника за информације од јавног значаја (њиховим договором), Социјално-економског савета и новинарских удружења (договором).
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.