Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији на танком леду
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

06. 02. 2013.

Аутор: Софија Бабовић Извор: Вечерње новости

Медији на танком леду

Локални медији у Расинском округу чекају нови закон и Медијску стратегију како би знали своју коначну судбину. Радници овдашњих медија сматрају да основа за опстанак има и да би без њих највише остали ускраћени гледаоци.

 

У Радио-телевизији Крушевац, која се види и даље од Расинског округа, истичу да се свака медијска приватизација завршила лоше. Упозоравају да су локални емитери искључени из процеса одлучивања о овој важној теми, која се добрим делом њих и тиче. Од 97 запослених, већина прима минималну зараду, а однедавно су увели и интернет - издање.

- Није тачно да земље ЕУ не знају за термин регионалних јавних сервиса, будући да их само у Аустрији има девет, а у Норвешкој 16 - каже Иван Ризингер, главни уредник РТК, основане 1991. године.

И поред максималне зараде на маркентингу у актуелној привредној ситуацији, сами тешко могу да опстану.

- Имамо вишак радника, а немамо свој простор, тако да је велико питање колико смо интересантни за приватизацију. Ипак, успевамо да одржимо информативни програм са важним темама за локалну заједницу, а дневно имамо две - три ауторске емисије.

Градоначелник Братислав Гашић каже за "Новости" да град неће подржати ниједну намеру, идеју или пројекат који није у складу са државном политиком, у овом случају доношење закона којим се елиминишу владајуће политичке структуре из власништва медија.

- Овај потез сматрам крајње примереним, потребним и по консеквенцама које ће уследити друштвено позитивним, јер се током претходне четири године, модел регионалног јавног сервиса показао као крајње утопистички - каже градоначелник, који као најоптималнији модел функционисања локалних телевизија види конзорцијум радника. Он каже да би град могао да помогне у вези са простором.

Против приватизације су и на РТВ Трстеник, где раде 32 запослена.

- Не мислим да приватизација гарантује објективно информисање - наводи Јован Маринковић, директор РТВ Трстеник.

- Верујем да је општини у интересу да има јавни сервис и да га делом финансијски помаже. Засад, имају разумевања.

Коначан став државе према локалним медијима чекају и на РТВ Брус и на Радију Ћићевац, са деветоро стално запослених.

- Тражи се модел функционисања, будући да је најављено да статус јавног предузећа неће бити могућ, а гледаоцима смо сигурно важни, јер им је телевизијски програм са локалним темама на располагању од 10 до 22 сата, док је радно време радија нон-стоп.

Кад је реч о Александровцу, општина однедавно финансира "Жупске новине". Овај градић и Варварин немају своје телевизије, али имају јасан став: медије не би требало да контролише ниједна власт.

- То је једини начин да медији у већој мери буду независни, и да се ослободе оних који су захваљујући партијским везама залутали у новинарске воде - иситче за "Новости" Гвозден Здравић, власник и главни уредник регионалних новина "Расина прес", које се дистрибуирају у Расинском, Рашком и Поморавском округу.

- Иако властодршцима на локалу не одговара пуна приватизација медија, она би у великој мери растеретила буџете.

Буџет

Град Крушевац издваја 37 милиона динара за РТК, Трстеник медије помаже са 27 милиона динара, док је из буџета за РТВ Брус издвојено 17 милиона динара.

Вести са интернета

Мештани Расинског округа све више се окрећу интернет медијима, а главне информације читају на "он-лајн" издањима националне штампе, националних телевизија, као и на "Фејсбуку". Популарни су сајтови 037 ИНФО, Расина нет, Крушевац он-лајн, Александровац нет, Брус онлајн, Трстеничани ком, Ћићевац-нет.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси