Вести
07. 02. 2013.
Између две ватре
Између медија који се боре за очување достојанства професије и за преживљавање на таблоидном тржишту, разлика не постоји.
Сви су у лошој позицији, а РТВ Војводине има и додатни проблем, јер материјални положај покрајинског јавног сервиса није адекватно решен, а данас, кад је и РТС у великим проблемима, све се поново гура под тепих, каже за НИН програмска директорка РТВ Војводине Санда Савић. Она указује и на све израженију иронију - утицај војвођанских медија расте, а положај им је све лошији.
„Уместо да се проблеми решавају, медији у Војводини се по опробаном рецепту из деведесетих година опет сатанизују. Једнима нису довољно војвођански, па су и мене дочекали транспарентима „Назад у Београд”, други их оптужују за „аутономаштво” и рад „под диктатом иностраних сила”, новинаре и уреднике етикетирају по националној основи, а њихов лош материјални положај користи се за окретање колега против колега. Матрица је позната, видели смо је и деведесетих.
Видели смо и сву погубност таквог понашања, али ми изгледа на грешкама не учимо“, каже Санда Савић.
А по чему се војвођански јавни сервис разликује од РТС -а?
У овом тренутку доминантно нас спаја борба за очување институције јавног сервиса, пре свега кроз стабилан систем финансирања. Разлика је, нажалост, у томе што је позиција РТВ још тежа, јер немамо ни елементарних услова за рад - питање зграде није решено ни после 14 година од бомбардовања.
Огромну енергију уложила сам да укажем како је такво стање неодрживо и да мора да се мења. Било је неопходно вратити достојанство овој кући потпуним променама програмске концепције, квалитета продукције и садржаја, како би повратили
поверење публике и добили подршку стручне и најшире јавности, па и међународних организација. У томе смо успели, а охрабрују и наговештаји да у Влади Србије постоји решеност да се РТВ-у помогне да стане на своје ноге.
На који се начин стално одмеравање снага између Београда и Новог Сада одражава на војвођанске медије? Где осећате највеће турбуленције?
Тензије највише осећамо управо на питању решавања статуса РТВ. Не видим да имају јединствен став о томе како решити проблем наше зграде, финансирања, технолошких вишкова, али и кадровског обнављања. Политичке разлике нису наш проблем, јер наш рад карактерише професионализам, од кога не одустајемо ни под притисцима којима смо изложени и ових дана.
Како одговарате на оптужбе да РТВ ради и на стварању војвођанског идентитета, од рекламних спотова који се завршавају са „Војводина пре свега“, до прогнозе у којој није могуће сазнати какво ће бити време у Београду?
Ево још једне неистине. Гледаоци Дневника у 17 часова могу да чују временску прогнозу за целу Србију, али је логично да покрајинска телевизија даје податке за више градова у Војводини. То што смо покрајинска телевизија је оно што нас разликује од националне и зато и истичемо да је нама „Војводина пре свега“.
Нити нам је задатак, нити претенциозно схватамо да смо ми ти који граде војвођански идентитет. Војводина свој идентитет има.Задатак њеног јавног сервиса је да га поштује и тако што истиче њене музичке фестивале, тамбуру, салаш или штрудлу, симболе које користимо у промотивној кампањи.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.