Вести
11. 02. 2013.
Округли сто: Медијске слободе и политика насиља
Медијска организација југоисточне Европе забринута је због кршења слободе медија последњих месеци у Војводини и региону, као и због непрофесионалности појединих медија који новинаре доводе у опасност.
Тим поводом је Независно друштво новинара Војводине организовало у Новом Саду округли сто на тему: Повратак у деведесете -Медијске слободе и политика насиља.
Једно од питања на скупу било је и то да ли је могуће објективно извештавање, а да медиј не добије етикету издајника државних и националних интереса.
Покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић објашњава да Покрајина не може директно да помогне медијима, али да се морају предузети мере јер ситуација постаје критична.
"Претње животом новинарима уколико се дрзну да причају оно што виде и не дај Боже, како се у последње време појавило, да буду друге нације. Сад се поново враћамо на почетак, јел ми то стварно имамо медијску сцену у Србији?! Јер ако је то медијска сцена, онда хајде да ми затворимо медије, јер нисмо очигледно ништа научили за ових двадесет година", изјавио је Грујић.
Шефица Медијског одељења ОЕБС-а у Србији, Драгана Соломон Николић каже да се медијска стратегија мора мењати.
"Да се реше ови проблеми, да се донесу медијски закони који ће омогућити медијима да слободно и неометано извештавају за потребе градјана, а њихов циљ треба да буде увек јавни интерес, а не интерес било ког другог појединца", рекла је Соломон Николић.
Председник Независног удружења новинара Србије, Вукашин Обрадовић оцењује да се медији враћају у један клише који нас је одвео у ратове, сукобе и убијање новинара. Он је позвао државни врх и јавност Србије да уради нешто како би то спречили.
"Само деловањем на јавној сцени и јасним одређењем према овим спорним питањима можемо да зауставимо овај тренд. Закони су ту да побољшају медијску сцену, али мислим да је улога јавности доминантна у томе и да морамо да будемо гласнији и ми новинари, али и сви учесници у јавном животу", нагласио је Обрадовић.
Учесници скупа сматрају да велики број медија служи за промоцију националиста, за говор мржње, политику насиља...
Такве медије они доводе у везу са великим бројем огорчених младих који своју нетрпељивост ка другима исказују на најгори могући начин.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.