Вести
19. 03. 2013.
Петковић: Држава ће да се повуче из власништва у медијима
Министар културе и информисања Братислав Петковић изјавио је данас да ће Закон о јавном информисању и медијима омогућити да се држава повуче из власништва у медијима у предвиђеним роковима.
"То неће значити изостанак државне одговорности и остваривање јавног интереса у области јавног информисања", нагласио је, међутим, Петковић у јавној расправи о Нацрту закона о јавном информисању и медијима.
"Залагаћемо се да се у идућој буџетској години издвајања за ову област значајно увећају", рекао је Петковић, говорећи о пројектном финансирању медија.
Према његовим речима, прелазак на пројектно финансирање захтева благовремене припреме - финансијске, организационе и кадровске, а како је нагласио тим припремама ће се одмах приступити.
"Државне структуре са било ког нивоа више неће вршити притиске на медије што се догађало у протеклим временима", рекао је Петковић.
Он је истакао да ће држава бити одговорна, као и да ће бити гарант слободе и независности медија, за које је рекао да су у служби свих њених грађана.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер поздравио је што је овим Нацртом закона предвиђено повлачење државе из медија, као и то што је предвиђено да држава у будућности пројектно финансира медије на свим нивоима и то под једнаким и транспаретним условима.
"Добро је решење да Закон предвиђа искључиво пројектно финансирање за доделу државног новца", рекао је Дежер.
Према његовим речима, директне буџетске субвенције државним медијима су озбиљан проблем из угла слободне компетиције и једнаког приступа тржишту.
"Желим да нагласим да било какво финансирање из јавних фондова и буџета и јавне администрације на свим нивоима, представља вид државне помоћи, која је стриктно дефинисана у правилима ЕУ", рекао је Дежер.
Представници међународних организација које подржавају реформу медијске сцене у Србији поручили су да је слобода медија један од кључних елемената изградње демократског друштва и процеса евроинтеграција.
Представници ОЕБС-а, Европске комисије и амбасаде Велике Британије највише пажње посветили су питању власништва државе над медијима и транспарентности пројектног финансирања којим би се створили равноправни услови на медијском тржишту.
Венсан Дежер је изразио наду да ће до краја процеса усаглашавања овог закона, будући да јавна расправа траје до 22. марта, до када ће бити могуће упутити предлоге и примидбе Министарству културе и информисања, бити отклоњене неке од нејасноћа и мањкавости у закону. Дежер, на пример, очекује да ће овај закон отклонити бројна несагласја закона којима се тренутно регулише власништво државе над медијима.
Дежер је скренуо пажњу и на неодржив модел финансирања РТС и РТВ и потавио питање да ли порески обвезници могу да издржавају још шест јавних регионалних сервиса. Он је, такође, констатовао да националне мањине у Србији треба да имају свој медиј, али да постоје разни начини да се то омогући, тако да се мора размотрити како да се омогући објективно и непристрасно информисање припадника мањина.
Амбасадор Велике Британије Мајкл Девенпорт истакао је да је постојање слободних медија једна од основних претпоставки постојања демократског друштва, објаснивши да и у његовој држави политичка јавност у овом тренутку разговара о новим могућим моделма регулације штампе, тражећи одговоре на изазове са којима се суочавају грађани и медији у области јавног информисања.
"Крајњи циљ ових консултација у Лондону и ових дискусија које Мисија ОЕБС-а организује у градовима Србије јесте исти: а циљ је да се нађу квалитетна решења која ће адекватно уредити поље информисања, осигурати медијске слободе и плурализам", објаснио је Девенпорт. Он је признао да чланице ЕУ нису на идентичан начин уредиле своје медијске сцене, али да, иако се конкретна решења разлику, коначан циљ коме теже све државе чланице јесте заштита медијских слобода и плурализма као подршке демократији.
Заменица шефа мисије ОЕБС-а у Србији Пола Тиде изразила је наду да ће доношење кровног закона у области информисања унапредити позицју медија и слободе информисања у Србији. Тиде је нагласила да охрабрује спремност државе да се повуче из власништва над медијима, додавши да је важно да у будућности помоћ државе медијима буде транспарентна и да се одвија кроз јавне тендере и уз поштовање једнаких услова за све.
"Много локалних медија неће бити у стању да преживи ове мере. Међутм подршка државе мора да буде за садржаје од јавног интереса, а не за плате или трошкове пословања државних медија", казала је Тиде, закључујући да ће реформа медијске сцене донети корист грађанима, а не само независним медијима.
Коментари (1)
Остави коментар19.03.
2013.
Sta je ciji interes, pitanje je (opet) sada?
Ocigledno je da sadasnji javni interes nije da se drzava povuce iz medija, vec da se drzava "uvuce" u medije. Povlacenje drzave iz medija je izgleda u privatnom interesu tzv. medijske zajednice.
Одговори