Вести
30. 03. 2013.
Студио Б је потребан Београду
Један од брендова Београда свакако је и градска телевизија Студио Б, која у понедељак обележава 43. годину постојања. Све би прошло свечано и у знаку рођендана да није најављен нови Закон о јавном информисању. Уколико буде усвојен, Студију Б прети катанац на вратима.
Закон о информисању, који је сада најактуелнији, доноси одредбу да се држава мора повући из свих медија и да мора да престане буџетско финансирање медија. СТБ је радио и телевизијска станица, чији је оснивач град Београд и сходно томе из градског буџета се издвајају одредена средства за финансирање текућег постојања Студија Б. Та средства покривају измеду 45 и 55 одсто месечних потреба. Криза је у пуном маху, али криза у медијима је језива. Имамо специфичну позидју да смо много већи од свих регионалних и локалних медија у Србији, покривамо много ширу територију и наш програм доста кошта - прича Александар Тимофејев, директор и главни и одговорни уредник РТВ Студио Б.
Тимофејев истиче да у Београду СТБ нема конкуренцију и да никоме не угрожавају рад.
У Београду никада није постојала станица која се бавила информисањем о граду. Станком, Ентер, СОС, Арт су забавне станице које су се бавиле и баве драгачијим врстама програма. Никоме нисмо конкуренција и не узимамо хлеба из уста. Ми смо нека врста колатералне штете онога што се дешава у унутрашњости. Тамо по неколико телевизија пледира да добију одредени новац од града за покривања одређених сегмената градског програма. Овде је СТБ сам и он има само конкуренцију у тиму националних телевизија, што је опет сулудо. Од главног и одговорног уредника сазнајемо да велика сума новца за маркетинг одлази за националне телевизије, а СТБ прикупља мрвице од тог маркетиншког колача и без
озбиљног додатног финансирања, градска телевизија ће се сигурно угасити.
Ако буде усвојен закон, 31.12. 2013. престаје буџетско финансирање и прелази се на финансирање пројекта, а до краја следеће године мора све да буде приватизовано, односно оно што је сада у власништву градова. Видећемо како ће закон да прође.
Тимофејев је и поред свега оптимиста и верује да постоји добра воља и жеља код посланика нашег парламента да још једном о свему озбиљно размисле.
Прича се да је средином априла тај закон требало да уде у скупштинску процедуру. Ако се он усвоји са овим тачкама, више нема буџетског финансирања. Видећемо шта ће бити. Да се ово догађа у неком времену када Србија није у финансијској кризи, лакше бисмо сви могли да размишљамо о томе. То је суштинско питање. Да овде постоји озбиљнија количина реклама, озбиљнија количина новца која се врти на телевизијском и радијском марке тиншком тржишту, могло би се добро промислити како и шта. Али овако...
Да ли је лично разочаран због новонастале ситуације?Не ради се ту о разочарању. Мислим да је то неправедно и да је сулудо сада убити Студио Б, јер ће Београд остати без градског јавног сервиса, какав СТБ заиста јесте. Видећемо шта ће се десити. То неће бити сутра, али се плашим да улазимо у једну врсту агоније каже директор и главни и одговорни уредник РТВ Студио Б.
СТБ некад и сад
СТБ је пролазио кроз различите фазе свог постојања. Ја сам на СТБ почео да радим пре 26 година. Као двадесетдвогодишњак био сам репортер СТБ. Онда сам отишао, али сам се вратио. СТБ је некада била мала али авангардна радио станица која је пробијала све формате и која је изазивала и узбуркивала медијско небо и постављала бројне постулате функционисања. једно време је СТБ био и приватан медиј и о томе бих могао много тога да кажем јер сам и ја био један од власника. Ми који смо радили некад на радију, основали смо Телевизију, платили приватизацију СТБ, да би она касније била укинута. Студио Б је имао дивних, али и озбиљних кризних момената. Увекје имао нит која га је одржавала и другачији дух, који је постојао у свему. Ако је и падао, увек је успевао да стане на ноге. Ја сам више од пет година на СТБ и мислим да смо успели да направимо праву градску телевизију и радио. Не играмо се са кичем, не повладујемо лошем укусу, не идемо по сваку цену на зараду, иако нас због тога понекад и критикују - прича Тимофејев.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.