Вести
30. 03. 2013.
Укида се ТВ претплата
Месечна претплата за Радио-телевизију Србије биће укинута, а јавни сервис ће у наредне три године прећи на финансирање из републичког буџета, сазнаје Данас. Након што се недавно успротивио предлогу да се претплата за РТС наплаћује преко пореза на имовину, први потпредседник Владе Србије и председник СНС Александар Вучић одлучио је да ће се јавни сервис Србије у наредне три године финансирати искључиво из буџета, објашњава извор нашег листа.
Како објашњава наш саговорник, Вучић је обавестио оне који учествују у писању закона о електронским медијима да претплату треба укинути и да не треба уводити нове намете грађанима, већ да ће се јавни сервис финансирати из буџета док се не пронађе боље решење.
Према речима извора Данаса, након одлуке да се јавни сервис финансира из буџета, остаје да се реши питање на који начин ће бити гарантована независност уређивачке политике РТС и РТВ. Против овог предлога су Републичка радиодифузна агенција (РРА), али и генерални директор РТС Александар Тијанић, који је недавно изјавио да би „можда најбоље било да се јавни сервис у наредним годинама делом финансира из буџета“. Раније је најављено да би нацрт закона о електронским медијима до краја априла требало да буде упућен на Владу Србије.
У стручној медијској јавности, међутим, постоји мишљење да ће се након три године буџетског финансирања тешко вратити на систем претплате или други вид плаћања. С друге стране, поједини чланови радне групе, који раде на новом закону, сматрају да је најбоље решење да се претплата за јавни сервис не укида, већ да се њеног плаћања ослободе корисници енергетских социјалнихкарата, што би држава надоместила из буџета. Уколико би се претплата укинула, поставља се и питање шта ће бити са грађанима који последњих година нису плаћали ову обавезу, имајући у виду да је одређен број домаћинстава то редовно чинио.
Подсетимо, радна верзија предлога закона о електронским медијима, у коју је Данас имао увид, предвиђала је да ће се „накнада“ за јавни сервис плаћати кроз порез на имовину и то у износу од 1,5 одсто просечне нето зараде. У тој верзији је било наведено да ће накнаду наплаћивати Служба јавних прихода у склопу обједињеног износа са порезом на имовину која ће преко Трезора Србије бити прослеђена на рачун јавних сервиса. Накнада би требало да се плаћа јавним сервисима месечно или тромесечно, око чега се договарало са Министарством финансија.
Јавном сервису Војводине требало је да припадне 70 одсто средстава од накнаде прикупљене на територији АП Војводине.
Медијима је у СНС почетком марта речено да је лидер напредњака Александар Вучић против предлога да се претплата за РТС наплаћује уз уплатнице пореза на некретнине, након чега је Министарство културе одустало од те идеје. Не треба заборавити и да би се укидањем претплате уједно и испунило обећање напредњака, чији су представници у изборној кампањи најављивали да ће то учинити када дођу на власт.
Како то ради Европа
У Европи се већина јавних сервиса финансира путем РТВ претплате или у виду такси кроз порез. Мали је број земаља у којима се јавни сервиси финансирају из државног буџета, као што су Андора, Естонија, Лихтенштајн, Луксембург, Монако и Шпанија, а у појединима, иако је некад постојала, претплата је у међувремену укинута – у Бугарској, Црној Гори, Мађарској, Холандији, Португалу и на Кипру.
У Црној Гори претплата је укинута још пре скоро четири године због неадекватног система наплаћивања, али и малог броја људи који су испуњавали ову обавезу.
У Мађарској претплата званично постоји, али је 2002. влада одлучила да финансијски подржи јавни сервис финансијама из буџета.
ЕУ против државног финансирања
Како би се осигурало право на објективно информисање и независност јавних сервиса, ЕУ се противи њиховом државном финансирању и препоручује управо систем наплате РТВ претплате. Висина претплате зависи од платежне способности становништва једне земље и у европским земљама је уобичајено да буде у нивоу месечне претплате за дневне новине. Начин на који се наплаћује РТВ претплата у земљама Европе разликује се и спроводи преко специјализованих агенција, државних органа, електропривредних предузећа, поштанске администрације или самостално.
Коментари (1)
Остави коментар30.03.
2013.
Finansiranje javne medijske sluzbe
ОдговориIstine radi, nije tacan navod iz gornjeg teksta: "EU protiv državnog finansiranja. Kako bi se osiguralo pravo na objektivno informisanje i nezavisnost javnih servisa, EU se protivi njihovom državnom finansiranju i preporučuje upravo sistem naplate RTV pretplate."
Naime, prema Preporuci (2007)3 Komiteta ministara država članica o misiji javne medijske sluzbe u informacionom društvu, Srbija kao drzava clanica Saveta Evrope moze da obezbedi finansiranje delatnosti Radiodifuzne ustanove Srbije (RTS) i Radiodifuzne ustanove Srbije (RTV) u informacionom drustvu iz sva tri tradicionalna izvora: pretplata (taksa), budzet i reklama.
P. S. - Veza: http://www3.ebu.ch/files/live/sites/ebu/files/Knowledge/Media%20Law/Reference%20Texts/CoE%20-%20PSM/CoE%20REF%20-%20CM%20Rec%282007%293.pdf, tacka 29.